REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak znaleźć i wybrać dostawcę z Chin?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Darren Chong
Ekspert ds. kontaktów biznesowych z Azjatami
Jeżeli nie jesteś gotowy na rozpoczęcie operacji w Chinach, outsourcing może być dobrym pomysłem.
Jeżeli nie jesteś gotowy na rozpoczęcie operacji w Chinach, outsourcing może być dobrym pomysłem.

REKLAMA

REKLAMA

Firmy, które redukują koszty założyły fabryki w Chinach lub zdecydowały się na import. Jeżeli nie brali Państwo nigdy takiej możliwość pod uwagę, być może teraz, gdy dynamika produkcyjna Chin tak szybko się zmienia, nastał odpowiedni czas na podjęcie tych działań.

Według chińskiego Ministerstwa Handlu, w 2008 roku, prawie 640,000 zagranicznych firm otworzyło biura w Chinach, z całością inwestycji przekraczającą 810 miliardów dolarów amerykańskich. Wprowadzenie dużych ilości zagranicznego kapitału przyspieszyło proces industrialnej modernizacji Chin. Założenie wielu spółek joint venture, jak również bazujących całkowicie na zagranicznym kapitale doprowadziło do bezprecedensowego wpływu pieniędzy, połączonego z pojawieniem się zaawansowanego sprzętu. Poprawiło to w dużym stopniu zaawansowanie technologiczne i poziom zarządzania chińskich przedsiębiorstw. Jak poradzą sobie Chiny w 2009 w środku obecnego ekonomicznego „dołka"? Eksperci wierzą, że pakiet stymulacyjny o wartości 586 miliardów dolarów amerykańskich pomoże, poprzez wzmożone inwestycje w infrastrukturę, zwalczyć bezrobocie, które wzrosło w związku ze zmniejszonym eksportem. Wczesne kalkulacje mówią o utworzeniu w ten sposób ponad 40 milionów miejsc pracy w ciągu następnych dwóch lat.

REKLAMA

Jeżeli nie jesteś gotowy na rozpoczęcie operacji w Chinach, outsourcing może być dobrym pomysłem. Jest on teraz na czołówkach wszystkich mediów, będąc gorącym tematem. Mimo to, w związku z niewielką wiedzą większości handlowców, dotyczącą poszukiwań odpowiednich dostawców w Chinach, kończą oni z produktem o złej specyfikacji, niskiej jakości, opóźnieniami w dostawie lub po prostu płacą zdecydowanie za dużo. Ci, którzy rozumieją jak rozpocząć handel z Chińczykami i później go kontynuować nie muszą borykać się z tymi problemami. Chciałbym zaproponować kilka sposobów poszukiwań i wyboru właściwego partnera biznesowego i dostawcy z Chin:

Strony B2B


Istnieje wiele witryn internetowych B2B, takich jak stworzona w Chinach Alibaba. Większość znajdujących się w niej firm istnieje naprawdę (poza sprzedawcami podróbek). Niestety, mimo iż Alibaba twierdzi, iż ich sprawdziła, nawet „złoci" dostawcy oraz członkowie trustpass niekoniecznie są tym za kogo się podają.

Polecamy: Biznes w Chinach: Chińska wizja współpracy

Chińskie targi handlowe


Targi kantońskie są największymi targami handlowymi w Chinach. W 2008 roku (sesja wiosenna) uczestniczyło w nich ponad 10,000 chińskich przedsiębiorstw. Komitet organizacyjny ustanowił wysoki próg dla chcących się przedstawić firm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przykładem mogą być tu przedsiębiorstwa z branży tekstylnej. Tylko te mające obrót handlowy powyżej 3 milionów dolarów były dopuszczone do targów (to w przypadku firm z Chin wschodnich, te z zachodu miały limit ustawiony na poziomie 1 miliona dolarów). W związku z tym dostawcy, których spotkają Państwo na Kantońskich Targach Handlowych, są sprawdzeni i rekomendowani przez lokalne władze.

Wielcy zamawiający zawsze znajdą idealnych dostawców na targach kantońskich. Jeżeli prowadzą Państwo mniejszą firmą, proponowałbym wybieranie małych, jednak szybko rozwijających się, partnerów, zamiast wielkich korporacji. Wielcy kupcy, tacy jak Wal-mart, Target itp., są priorytetami na liście wielkich dostawców. Interesy mniejszych kupców są pomijane w przypadku gdy brakuje mocy produkcyjnych do wypełnienia zamówień w okresie szczytu. Z kolei w małych firmach o wszystkich dba się z tą samą starannością.

Innym powodem dla którego polecam mniejszych, lecz wysokiej jakości, dostawców z targów kantońskich, jest ich szybkość reakcji na Państwa zapytania i uwagi, co jest niezwykle istotne, szczególnie w przypadku skomplikowanych zamówień. Mój polski klient był pod ogromnym wrażeniem, gdy zabrałem go na targi kantońskie w zeszłym roku.

Polecamy: Targi Kantońskie 2012 - czy poszukiwać na nich produktów?

Wyszukiwarka internetowa


Polecam używanie wyszukiwarek internetowych takich jak Google i Baidu w celu znalezienia dostawców z Chin. Należy uważnie wpisywać frazę by uzyskać interesującą nas listę. Wielu dostawców prowadzi kampanie reklamowe pay per click na Google i Baidu, w związku z czym ich reklama pojawia się obok wyników wyszukiwarki. Reklamy PCC są dosyć nowe w Chinach więc pionierskie firmy stosujące tę metodę są na pewno warte Państwa uwagi.

Organizacja branżowa


Zawsze dobrym pomysłem jest przeszukanie strony internetowej organizacji danej branży lub kupno ich publikacji w celu poszukiwań wiarygodnych dostawców i kupców.

Wiele osób powtarza „chińskie produkty są niskiej jakości". Nie zdają sobie sprawy z tego ile towarów jest produkowanych w Chinach. Mój aparat fotograficzny powstał w Chinach, mój telefon powstał w Chinach, mój komputer powstał w Chinach, cały świat produkuje i sprowadza z Chin. Wielu Europejczyków mówi „nie jedź do Chin", czego powodem jest brak znajomości tamtejszych realiów i umiejętności wyboru odpowiedniego dostawcy.

Wciąż jest wiele okazji do odnalezienia niszowych rynków i zbudowania swojego biznesu wspólnie z Chińczykami.

Z wielu powodów teraz jest właściwy czas na importowanie jakościowych produktów z Chin, obniżkę kosztów operacyjnych oraz, dzięki temu, cieszenie się większym zyskiem. Pierwszym pytaniem jest: „Czy są Państwo gotowi na Chiny?"

Polecamy: Import z Chin: Jakość importowanych produktów

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Faktoring powraca do dynamicznych wzrostów. Obroty firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów w I kwartale 2025 r. wyniosły 119,8 mld zł

Pierwszy kwartał 2025 r. przyniósł zdecydowany wzrost obrotów branży faktoringowej w Polsce. Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów nabyły w tym okresie wierzytelności o łącznej wartości 119,8 mld zł. To o 8,3 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy wynik ten sięgał 110,6 mld zł.

Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? [WYWIAD]

Czy w związku z blackoutem w Hiszpanii, mamy się czego obawiać? Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? Na te i inne pytania odpowiedział redakcji Infor.pl ekspert od technologii energetycznych (w tym OZE) z firmy Hynfra, partnera spółki Hydro Sanok Aleksander Naumann.

Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

REKLAMA

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

REKLAMA

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA