REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak znaleźć i wybrać dostawcę z Chin?

Darren Chong
Ekspert ds. kontaktów biznesowych z Azjatami
Jeżeli nie jesteś gotowy na rozpoczęcie operacji w Chinach, outsourcing może być dobrym pomysłem.
Jeżeli nie jesteś gotowy na rozpoczęcie operacji w Chinach, outsourcing może być dobrym pomysłem.

REKLAMA

REKLAMA

Firmy, które redukują koszty założyły fabryki w Chinach lub zdecydowały się na import. Jeżeli nie brali Państwo nigdy takiej możliwość pod uwagę, być może teraz, gdy dynamika produkcyjna Chin tak szybko się zmienia, nastał odpowiedni czas na podjęcie tych działań.

REKLAMA

Według chińskiego Ministerstwa Handlu, w 2008 roku, prawie 640,000 zagranicznych firm otworzyło biura w Chinach, z całością inwestycji przekraczającą 810 miliardów dolarów amerykańskich. Wprowadzenie dużych ilości zagranicznego kapitału przyspieszyło proces industrialnej modernizacji Chin. Założenie wielu spółek joint venture, jak również bazujących całkowicie na zagranicznym kapitale doprowadziło do bezprecedensowego wpływu pieniędzy, połączonego z pojawieniem się zaawansowanego sprzętu. Poprawiło to w dużym stopniu zaawansowanie technologiczne i poziom zarządzania chińskich przedsiębiorstw. Jak poradzą sobie Chiny w 2009 w środku obecnego ekonomicznego „dołka"? Eksperci wierzą, że pakiet stymulacyjny o wartości 586 miliardów dolarów amerykańskich pomoże, poprzez wzmożone inwestycje w infrastrukturę, zwalczyć bezrobocie, które wzrosło w związku ze zmniejszonym eksportem. Wczesne kalkulacje mówią o utworzeniu w ten sposób ponad 40 milionów miejsc pracy w ciągu następnych dwóch lat.

REKLAMA

Jeżeli nie jesteś gotowy na rozpoczęcie operacji w Chinach, outsourcing może być dobrym pomysłem. Jest on teraz na czołówkach wszystkich mediów, będąc gorącym tematem. Mimo to, w związku z niewielką wiedzą większości handlowców, dotyczącą poszukiwań odpowiednich dostawców w Chinach, kończą oni z produktem o złej specyfikacji, niskiej jakości, opóźnieniami w dostawie lub po prostu płacą zdecydowanie za dużo. Ci, którzy rozumieją jak rozpocząć handel z Chińczykami i później go kontynuować nie muszą borykać się z tymi problemami. Chciałbym zaproponować kilka sposobów poszukiwań i wyboru właściwego partnera biznesowego i dostawcy z Chin:

Strony B2B


Istnieje wiele witryn internetowych B2B, takich jak stworzona w Chinach Alibaba. Większość znajdujących się w niej firm istnieje naprawdę (poza sprzedawcami podróbek). Niestety, mimo iż Alibaba twierdzi, iż ich sprawdziła, nawet „złoci" dostawcy oraz członkowie trustpass niekoniecznie są tym za kogo się podają.

Polecamy: Biznes w Chinach: Chińska wizja współpracy

Chińskie targi handlowe


Targi kantońskie są największymi targami handlowymi w Chinach. W 2008 roku (sesja wiosenna) uczestniczyło w nich ponad 10,000 chińskich przedsiębiorstw. Komitet organizacyjny ustanowił wysoki próg dla chcących się przedstawić firm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przykładem mogą być tu przedsiębiorstwa z branży tekstylnej. Tylko te mające obrót handlowy powyżej 3 milionów dolarów były dopuszczone do targów (to w przypadku firm z Chin wschodnich, te z zachodu miały limit ustawiony na poziomie 1 miliona dolarów). W związku z tym dostawcy, których spotkają Państwo na Kantońskich Targach Handlowych, są sprawdzeni i rekomendowani przez lokalne władze.

Wielcy zamawiający zawsze znajdą idealnych dostawców na targach kantońskich. Jeżeli prowadzą Państwo mniejszą firmą, proponowałbym wybieranie małych, jednak szybko rozwijających się, partnerów, zamiast wielkich korporacji. Wielcy kupcy, tacy jak Wal-mart, Target itp., są priorytetami na liście wielkich dostawców. Interesy mniejszych kupców są pomijane w przypadku gdy brakuje mocy produkcyjnych do wypełnienia zamówień w okresie szczytu. Z kolei w małych firmach o wszystkich dba się z tą samą starannością.

Innym powodem dla którego polecam mniejszych, lecz wysokiej jakości, dostawców z targów kantońskich, jest ich szybkość reakcji na Państwa zapytania i uwagi, co jest niezwykle istotne, szczególnie w przypadku skomplikowanych zamówień. Mój polski klient był pod ogromnym wrażeniem, gdy zabrałem go na targi kantońskie w zeszłym roku.

Polecamy: Targi Kantońskie 2012 - czy poszukiwać na nich produktów?

Wyszukiwarka internetowa


Polecam używanie wyszukiwarek internetowych takich jak Google i Baidu w celu znalezienia dostawców z Chin. Należy uważnie wpisywać frazę by uzyskać interesującą nas listę. Wielu dostawców prowadzi kampanie reklamowe pay per click na Google i Baidu, w związku z czym ich reklama pojawia się obok wyników wyszukiwarki. Reklamy PCC są dosyć nowe w Chinach więc pionierskie firmy stosujące tę metodę są na pewno warte Państwa uwagi.

Organizacja branżowa


Zawsze dobrym pomysłem jest przeszukanie strony internetowej organizacji danej branży lub kupno ich publikacji w celu poszukiwań wiarygodnych dostawców i kupców.

Wiele osób powtarza „chińskie produkty są niskiej jakości". Nie zdają sobie sprawy z tego ile towarów jest produkowanych w Chinach. Mój aparat fotograficzny powstał w Chinach, mój telefon powstał w Chinach, mój komputer powstał w Chinach, cały świat produkuje i sprowadza z Chin. Wielu Europejczyków mówi „nie jedź do Chin", czego powodem jest brak znajomości tamtejszych realiów i umiejętności wyboru odpowiedniego dostawcy.

Wciąż jest wiele okazji do odnalezienia niszowych rynków i zbudowania swojego biznesu wspólnie z Chińczykami.

Z wielu powodów teraz jest właściwy czas na importowanie jakościowych produktów z Chin, obniżkę kosztów operacyjnych oraz, dzięki temu, cieszenie się większym zyskiem. Pierwszym pytaniem jest: „Czy są Państwo gotowi na Chiny?"

Polecamy: Import z Chin: Jakość importowanych produktów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

REKLAMA

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

REKLAMA

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

REKLAMA