REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Import z Chin: Jakość importowanych produktów

Darren Chong
Ekspert ds. kontaktów biznesowych z Azjatami
Jakiej naprawdę jakości są chińskie produkty?
Jakiej naprawdę jakości są chińskie produkty?

REKLAMA

REKLAMA

Nawiązując współpracę z chińskimi producentami musisz wyważyć cenę i jakość importowanych towarów. Czy niska chińska jakość jest mitem czy prawdą? Ekspert podpowiada jak postępować z kontrahentami z Państwa Środka, aby za niewielką cenę uzyskać satysfakcjonujący produkt.

Łatwo jest narzekać, że chińskie produkty są niskiej jakości, ale czy nie przycisnąłeś Chińczyków zbyt mocno by uzyskać niższą cenę, ignorując kontrolę jakości? Inspekcje w Chinach nigdy nie są łatwe, jeżeli jednak masz swój własny system i procedury, ułatwi Ci to życie. Poniżej kilka rad jak otrzymać lepszą kontrolę jakości w Chinach.

REKLAMA

Określ swoją kopię wzorcową dla chińskiej fabryki

Kopie wzorcowe są przedmiotami, do których powinna odnosić się fabryka, Twoja firma i każdy szukający szczegółów.

Polecamy: Targi Kantońskie 2012 - czy poszukiwać na nich produktów?

REKLAMA

Specyfikacja produktu: Upewnij się, że masz bardzo szczegółową specyfikacje każdego produktu. Stwórz formę, która jest przesyłana z Twojej firmy przy każdym zamówieniu, tak by dostawca wiedział jakiej specyfikacji wymagasz. Nie pomijaj żadnych szczegółów. Ich brak w zamówieniu oznacza, że dajesz fabryce w tym względzie wolną rękę i wolny wybór. Jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości, możesz dopisać: "wszystkie pozostałe szczegóły takie jak w zatwierdzonej próbce". Nie dawaj fabryce możliwości wyboru jeżeli nie są Twoim zaufanym współpracownikiem.

Gotowość materiałów graficznych: Upewnij się, że dostarczasz przejrzyste materiały graficzne dotyczące produktu, artworków na pudełko, instrukcji obsługi oraz kartonu eksportowego. Fabryka nie może produkować bez otrzymania informacji na temat opakowania. Nie naciskaj na produkowanie towaru i przechowywanie go niezabepieczonego w magazynach, jako że bez opakowania może on ulec uszkodzeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatwierdzone próbki: Upewnij się, że zamówiony towar jest produkowany zgodnie z zatwierdzoną próbką. Wspomnij o tym na zleceniu zakupu (PO) powołując się na konkretną datę, w której próbki były oceniane. Gdy inspekcje jakości sa zakończone, to oraz pisemne zamówienie będą potrzebne do porównania z ostatecznym produktem.

Inspekcja produkcji

Początkowa inspekcja produkcji: Ma miejsce gdy 0 - 20% produkcji zostało ukończonej, co pozwala na natychmiastowy wgląd w przygotowania fabryki oraz możliwe problemy, jako że wciąż jest wystarczająco dużo czasu na dokonanie poprawek.

Inspekcja w czasie produkcji: Ta inspekcja powinna być w stanie ustalić problemy z produkcją w trakcie jej trwania. Dostarcza uszczegółowiony raport na temat harmonogramu produkcji, jej stanu oraz analizę wykorzystywania surowców.

Ostatnia kontrola wyrywkowa: Reprezentatywna ilość próbek, bazująca na standardzie AQL, jest wyciągana z magazynów i kontrolowana ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa produktu, jakości, wykonawstwa, funkcji, kolorze oraz innych.

Skorzystaj z kontroli jakości. Znajdź profesjonalistów, którzy będą dbali o Twój spokojny sen.

Szkolenie

Dobre przeszkolenie inspektorów jakości jest tak ważne jak powyższe kroki. Musisz z nimi współpracować, tak by zrozumieli na czym polega ten system, jak działa oraz, co najważniejsze, kiedy zadawać pytania.

Zdarzą się przypadki gdy coś nie jest w 100% doskonałe, a wtedy będą oni musieli podjąć decyzję. Oczywiście ważne jest określenie kiedy to menedżer musi się pojawić by samemu określić stosunek firmy do produktu. Stwórz bibliotekę przykładów oraz ilustracji do przeglądu. Spędź czas ze swoimi kontrolerami i pozwól im zaoferować swoje opinie. Gdy jesteś pewien, że poradzą sobie sami, pozwól im na to. Menadżer może się pojawić z niezapowiedzianą wizytą na już trwającej inspekcji, oferując radę, pomoc oraz uzyskując feedback od chińskiego dostawcy. Zdziwisz się jak twardzi i staranni są inspektorzy, jeżeli spędzisz czas na ich wyszkoleniu.

Polecamy: Biznes w Chinach: Chińska wizja współpracy

Znajdź dobrą fabrykę w Chinach

REKLAMA

Jeżeli chcesz zbudować długotrwałą więź z fabryką sugeruję wykonanie jej audytu. Bazując na jego raporcie uzyskasz większą pewność co do jej możliwości produkcyjnych, standardów pracy, itp. Jeżeli fabryka, z którą chcesz współpracować nie zgadza się na powyższe kroki lub znajduje wymówki by ich nie wypełnić, zakończ swoją współpracę z nimi.

Siła woli potrzebna by odejść od dostawców niespełniających Twoich norm jakościowych jest niezbędna dla przyszłości Twojego biznesu. W Chinach jest masa fabryk głodnych biznesu, dostarczających produkty wyśmienitej jakości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA