REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Import z Chin: Jakość importowanych produktów

Darren Chong
Ekspert ds. kontaktów biznesowych z Azjatami
Jakiej naprawdę jakości są chińskie produkty?
Jakiej naprawdę jakości są chińskie produkty?

REKLAMA

REKLAMA

Nawiązując współpracę z chińskimi producentami musisz wyważyć cenę i jakość importowanych towarów. Czy niska chińska jakość jest mitem czy prawdą? Ekspert podpowiada jak postępować z kontrahentami z Państwa Środka, aby za niewielką cenę uzyskać satysfakcjonujący produkt.

Łatwo jest narzekać, że chińskie produkty są niskiej jakości, ale czy nie przycisnąłeś Chińczyków zbyt mocno by uzyskać niższą cenę, ignorując kontrolę jakości? Inspekcje w Chinach nigdy nie są łatwe, jeżeli jednak masz swój własny system i procedury, ułatwi Ci to życie. Poniżej kilka rad jak otrzymać lepszą kontrolę jakości w Chinach.

REKLAMA

Określ swoją kopię wzorcową dla chińskiej fabryki

Kopie wzorcowe są przedmiotami, do których powinna odnosić się fabryka, Twoja firma i każdy szukający szczegółów.

Polecamy: Targi Kantońskie 2012 - czy poszukiwać na nich produktów?

REKLAMA

Specyfikacja produktu: Upewnij się, że masz bardzo szczegółową specyfikacje każdego produktu. Stwórz formę, która jest przesyłana z Twojej firmy przy każdym zamówieniu, tak by dostawca wiedział jakiej specyfikacji wymagasz. Nie pomijaj żadnych szczegółów. Ich brak w zamówieniu oznacza, że dajesz fabryce w tym względzie wolną rękę i wolny wybór. Jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości, możesz dopisać: "wszystkie pozostałe szczegóły takie jak w zatwierdzonej próbce". Nie dawaj fabryce możliwości wyboru jeżeli nie są Twoim zaufanym współpracownikiem.

Gotowość materiałów graficznych: Upewnij się, że dostarczasz przejrzyste materiały graficzne dotyczące produktu, artworków na pudełko, instrukcji obsługi oraz kartonu eksportowego. Fabryka nie może produkować bez otrzymania informacji na temat opakowania. Nie naciskaj na produkowanie towaru i przechowywanie go niezabepieczonego w magazynach, jako że bez opakowania może on ulec uszkodzeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatwierdzone próbki: Upewnij się, że zamówiony towar jest produkowany zgodnie z zatwierdzoną próbką. Wspomnij o tym na zleceniu zakupu (PO) powołując się na konkretną datę, w której próbki były oceniane. Gdy inspekcje jakości sa zakończone, to oraz pisemne zamówienie będą potrzebne do porównania z ostatecznym produktem.

Inspekcja produkcji

Początkowa inspekcja produkcji: Ma miejsce gdy 0 - 20% produkcji zostało ukończonej, co pozwala na natychmiastowy wgląd w przygotowania fabryki oraz możliwe problemy, jako że wciąż jest wystarczająco dużo czasu na dokonanie poprawek.

Inspekcja w czasie produkcji: Ta inspekcja powinna być w stanie ustalić problemy z produkcją w trakcie jej trwania. Dostarcza uszczegółowiony raport na temat harmonogramu produkcji, jej stanu oraz analizę wykorzystywania surowców.

Ostatnia kontrola wyrywkowa: Reprezentatywna ilość próbek, bazująca na standardzie AQL, jest wyciągana z magazynów i kontrolowana ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa produktu, jakości, wykonawstwa, funkcji, kolorze oraz innych.

Skorzystaj z kontroli jakości. Znajdź profesjonalistów, którzy będą dbali o Twój spokojny sen.

Szkolenie

Dobre przeszkolenie inspektorów jakości jest tak ważne jak powyższe kroki. Musisz z nimi współpracować, tak by zrozumieli na czym polega ten system, jak działa oraz, co najważniejsze, kiedy zadawać pytania.

Zdarzą się przypadki gdy coś nie jest w 100% doskonałe, a wtedy będą oni musieli podjąć decyzję. Oczywiście ważne jest określenie kiedy to menedżer musi się pojawić by samemu określić stosunek firmy do produktu. Stwórz bibliotekę przykładów oraz ilustracji do przeglądu. Spędź czas ze swoimi kontrolerami i pozwól im zaoferować swoje opinie. Gdy jesteś pewien, że poradzą sobie sami, pozwól im na to. Menadżer może się pojawić z niezapowiedzianą wizytą na już trwającej inspekcji, oferując radę, pomoc oraz uzyskując feedback od chińskiego dostawcy. Zdziwisz się jak twardzi i staranni są inspektorzy, jeżeli spędzisz czas na ich wyszkoleniu.

Polecamy: Biznes w Chinach: Chińska wizja współpracy

Znajdź dobrą fabrykę w Chinach

REKLAMA

Jeżeli chcesz zbudować długotrwałą więź z fabryką sugeruję wykonanie jej audytu. Bazując na jego raporcie uzyskasz większą pewność co do jej możliwości produkcyjnych, standardów pracy, itp. Jeżeli fabryka, z którą chcesz współpracować nie zgadza się na powyższe kroki lub znajduje wymówki by ich nie wypełnić, zakończ swoją współpracę z nimi.

Siła woli potrzebna by odejść od dostawców niespełniających Twoich norm jakościowych jest niezbędna dla przyszłości Twojego biznesu. W Chinach jest masa fabryk głodnych biznesu, dostarczających produkty wyśmienitej jakości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA