REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Współczynnik Pearsona – miara współzależności - suplement

Jerzy Fiuk
Doradca ekonomiczny
pieniądze Fot. Fotolia
pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Opisując przykład wykorzystania współczynnika Pearsona, zwracałem uwagę na relatywną łatwość jego wyliczenia i interpretacji uzyskanego wyniku w praktyce przedsiębiorstwa, jeśli wykorzystywać do tego arkusz kalkulacyjny.

Zauważmy, że przeprowadzenie obliczeń jest równie łatwe w znanym od dawna i powszechnie stosowanym arkuszu Microsoft Office Excel, jak też w niej popularnym, ale chyba równie wygodnym w użyciu, pakiecie biurowym LibreOffice3. Odnosi się wrażenie, że znajomość jednego z tych narzędzi, pozwala bez trudu posługiwać się drugim. Natomiast zaletą pakietu LibreOffice3 jest niewątpliwie to, że jego użytkowanie na komputerze, nie wiąże się z kosztami zakupu licencji, jest to bowiem program darmowy.

REKLAMA

Poniżej, krok po kroku, zostanie przedstawiony sposób wyliczenia współczynnika korelacji liniowej Pearsona dla dwóch ciągów obserwowanych wartości. Wykorzystany do tego arkusz kalkulacyjny LibreOffice3 i znane nam wartości liczbowe z pierwszej części artykułu na temat omawianego współczynnika.

Polecamy: Współczynnik Pearsona – miara współzależności cz. I.

Polecamy: Współczynnik Pearsona – miara współzależności cz. II.

Przykład

Po otwarciu arkusza kalkulacyjnego i nadaniu mu nazwy (w tym przypadku: "Pearson"), w kolumnach "A" i "B", w kolejnych wierszach, wpisujemy obserwowane wartości liczbowe, których zależność korelacyjną chcemy zmierzyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejny krok, to wybranie w arkuszu kalkulacyjnym komórki (miejsca) gdzie ma wyświetlić się wynik wyliczenia współczynnika Pearsona (my wskazaliśmy na komórkę "B18"). Następnie, z zakładki "Wstaw", wybieramy i aktywujemy zakładkę "Funkcja...". Ten sam efekt, uzyskamy wybierając kombinację klawiszy Ctrl+F2 lub aktywując przycisk "kreator funkcji", który znajdziemy w wierszu poleceń, po lewej stronie, obok przycisku z greckim znakiem w matematyce powszechnie używanym jako znak sumy.

Wtedy aktywuje się okno "kreatora funkcji". Należy w nim odszukać i wybrać, w "kategoriach funkcji", "funkcje statystyczne" i następnie odszukać tam na liście dostępnych, funkcję "Pearson".

Aktywujemy przycisk "Dalej>>" z okna "kreatora funkcji".  W efekcie, w oknie tym pojawią się dwa wiersze poleceń (Dane_1 i Dane_2), gdzie przy pomocy myszy lub z klawiatury wpiszemy zakresy komórek wziętych do obliczeń (w naszym przypadku zakres dla Danych_1 to A1:A16; dla Danych_2 odpowiednio B1:B16).

Aktywowanie klawisza "OK", w oknie "kreatora funkcji", kończy procedurę wyliczania współczynnika Pearsona.

Wynik wpisuje się, automatycznie, do wskazanej komórki arkusza (B18), wystarczy go odczytać i odpowiednio zinterpretować, co zostało omówione już w poprzednich częściach artykułu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA