REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw

 Czy firma rozpoczynająca działalność ma realne szanse na otrzymanie kredytu na rozkręcenie biznesu? W jakich wypadkach jest to możliwe?

Gdzie szukać środków na uruchomienie i prowadzenie firmy

Są pieniądze nawet dla startujących firm. W kilku bankach przedsiębiorcy rozpoczynający działalność mogą ubiegać się o niewielki kredyt. Warto rozważyć także leasing. Na założenie firmy przewidziano też pieniądze w programach unijnych.

Jakie są konsekwencje używania nielegalnego oprogramowania komputerowego

Firmy korzystające z systemów informatycznych powinny posiadać licencjonowaną, źródłową wersję każdego programu. Należy okresowo przeprowadzać inwentaryzację zainstalowanego oprogramowania i weryfikować jego legalność. 

Od czego zależy forma zabezpieczenia kredytu

Zdecydowaliśmy się na zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego. Prawdopodobnie konieczne będzie także okresowe skorzystanie z kredytu obrotowego. Jakich zabezpieczeń może wymagać od nas bank? Czy zabezpieczenia zawsze są takie same w przypadku podobnych kredytów? Od czego zależy rodzaj zabezpieczenia?

REKLAMA

Czego można się dowiedzieć z danych o produkcji przemysłowej

Większości czytelników nie frapują zbytnio dane o produkcji przemysłowej. Dlaczego przedsiębiorcy powinni zapoznawać się z tymi danymi?

Leasing zwrotny najlepszy dla atrakcyjnych nieruchomości

Leasing zwrotny pozwala na odblokowanie środków zamrożonych w posiadanej nieruchomości, które firma może przeznaczyć na inwestycje. Taką transakcję można sfinalizować w ciągu trzech tygodni.

Inwestycja powinna być płynna i bezpieczna

Alternatywnym dla lokat bankowych sposobem lokowania nadwyżek finansowych firm są fundusze inwestycyjne. Można na nich zyskać więcej, ale ta forma inwestowania niesie ryzyko.

Spłata zaległości przez przedsiębiorców

Zatory płatnicze tworzą się praktycznie w każdej działalności, w której sposób rozliczania należności odbywa się na podstawie kredytu kupieckiego. Powstają one zarówno wśród konsumentów, którzy kupują towary i usługi, jak też między przedsiębiorcami. Co zrobić z tymi, którzy nie wywiązują się ze zobowiązań i jakie metody wobec nich stosować?

REKLAMA

Reklama w sieci

Rynek reklamy w internecie rozwija się znacznie szybciej niż w telewizji czy prasie. Dlatego specjaliści zachęcają do e-marketingu. Skuteczna reklama w sieci może przynieść sukces nie tylko w wirtualnym biznesie. Pamiętać trzeba jednak o zakazie reklamy alkoholu, papierosów, leków oraz o dobrych obyczajach.

Wiarygodność trzeba budować od początku firmy

Jak przekonać kontrahentów, że mają do czynienia z solidną firmą? Jak wejść na rynek z opinią rzetelnego płatnika? Przedsiębiorca, który poważnie myśli o rozwoju swojej firmy, powinien już dziś zadbać o budowanie wiarygodności i pozytywnej historii finansowej.

Polisy OC coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorców

Przedsiębiorcy wydają coraz więcej na polisy OC, bo też coraz większe jest ryzyko związane z roszczeniami. Po ostatnich zmianach w kodeksie cywilnym wzrosło znaczenie posiadania dobrej polisy, bo poszkodowani mogą zgłaszać roszczenia niemal w nieskończoność.

Warto starannie zabezpieczać swoje należności

Przedsiębiorca prowadzący działalność handlową na zasadach kredytu kupieckiego powinien dokładnie zabezpieczyć swoje interesy, jeszcze zanim wyda kontrahentowi towar lub zrealizuje na jego rzecz usługę.

Wymiana firmowych samochodów w odpowiednim czasie pozwoli uniknąć strat

Wymianę floty należy planować najpóźniej na trzy miesiące przed końcem użytkowania aut. Samochody firmowe najczęściej wymienia się po upływie trzech, czterech lat.

Biznes ma także obowiązki społeczne

Odpowiedzialna firma skupia się na innowacyjności i jest tak zarządzana, by uwzględniać wpływ decyzji biznesowych na otoczenie. To już nie tylko moda, ale także konieczność.

Nowe możliwości zastosowania faktoringu w zarządzaniu płynnością finansową firmy

Faktoring zamówieniowy poprawia płynność na etapie poprzedzającym powstanie wierzytelności. Jest źródłem finansowania zobowiązań wobec dostawców i innych podmiotów, np. pracowników.

Planowanie pomaga wyznaczyć cele firmy

Proces planowania wymusza na przedsiębiorstwie stawianie celów, systematyzuje proces działania i eliminuje przypadkowość podczas podejmowania decyzji, w tym również podatkowych.

Oferta banków dla przedsiębiorstw

Spośród produktów depozytowych dla firm najwyżej oprocentowane są konta oszczędnościowe. Wybierając fundusze inwestycyjne właściciele firm powinni pamiętać, że jest to inwestycja o dłuższym czasie i większym ryzyku.

Jak cena wykupu przedmiotu leasingu wpływa na wysokość rat w trakcie jego trwania

Spółka z o.o. zamierza zawrzeć umowę leasingu na wynajmowany przez nią dotychczas samochód osobowy osobie prowadzącej indywidualną działalność gospodarczą. Osoba ta jest jednocześnie jednym z udziałowców spółki z o.o. Czy ustalona w umowie wartość końcowa przedmiotu leasingu wpływa na sumę opłat będących podstawą uznania danej umowy za umowę leasingu? Czy cena końcowa może spowodować obniżenie ceny czynszów miesięcznych poniżej cen stosowanych w najmie samochodów osobowych?

Jak efektywnie zarządzać opakowaniami zwrotnymi

Zarządzanie opakowaniami zwrotnymi leży głównie w kompetencjach osób odpowiedzialnych za gospodarkę magazynową. Opakowania zwrotne przez wielu przedsiębiorców są traktowane jako „dodatek” do sprzedaży. Jednak po co wydawać gotówkę na nowe opakowania, jeśli można wdrożyć system kontroli opakowań wydanych klientom.

Elektroniczne kanały dostępu do rachunków firmowych

Korzystanie z kont internetowych to nie tylko oszczędność czasu. Wykorzystując kanały elektroniczne, można zaoszczędzić na prowadzeniu konta i przelewach.

Warto wykupić polisę od niezapłaconych faktur

Po zagospodarowaniu rynku dużych firm towarzystwa ubezpieczające transakcje sprzedaży w kredycie kupieckim zwracają się w kierunku małych i średnich przedsiębiorców. Zachęcają uproszczonymi procedurami zawarcia umów i dodatkowymi usługami pomagającymi uniknąć powstania wierzytelności.

Udzielenie spółce z o.o. pożyczki przez wspólnika lub członka zarządu

W jakiej formie powinna zostać zawarta umowa pożyczki pomiędzy jedynym wspólnikiem spółki z o.o. a spółką? Czy członek zarządu spółki z o.o., który udzielił spółce pożyczki, może żądać od pozostałych członków zarządu zwrotu jej części, jeśli egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna?

Dynamiczny rozwój rynku leasingu

Istnienie ogromnego i bardzo płynnego rynku wtórnego pojazdów i środków transportu sprawia, że w tej dziedzinie zawieranych jest najwięcej umów leasingowych.

Jak faktoring może pomóc twojej firmie

Faktoring to nowoczesne narzędzie finansowania, które niesie ze sobą szereg komplementarnych usług i może być wykorzystywane w wielu biznesowych sytuacjach.

Jak zarządzać kontem osobistym i firmowym

By nie płacić podatku od nadwyżek finansowych, można zrezygnować z ich oprocentowania lub transferować nadwyżki na konto osobiste. Najlepiej w tym samym banku, który prowadzi rachunek gospodarczy.

Ubezpieczenia na życie w małej firmie

Grupowe ubezpieczenia na życie coraz lepiej są wykorzystywane do motywowania pracowników. Choć fiskus znacznie ograniczył pole do działania, umiejętne korzystanie z takich produktów ubezpieczeniowych może dać sporo korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcy.

Logistyka - jakość usług coraz częściej wygrywa z ceną

Na rynku usług logistycznych ciągle najważniejszym kryterium ich wyboru jest cena. Jednak jakość jest w coraz większym stopniu doceniana przez klientów. Zdają sobie sprawę z jej rzeczywistej wartości.

Samochody dla firm - zarządzanie flotą pojazdów

Nie warto kupować samochodów służbowych za gotówkę lub pieniądze z kredytu. Opłaca się natomiast skorzystać z usług firm zarządzających flotą - pisze Leszek Pomorski z ING Car Lease Polska.

Majątek z polisą

Niemal każda firma musi dziś korzystać z podstawowych ubezpieczeń majątkowych, z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych czy ubezpieczenia mienia.

Zakupy przez Internet

Polskie firmy coraz częściej kupują w sieci. Kierownicy administracyjni oszczędzają w ten sposób czas, a firma - pieniądze. Handel internetowy z roku na rok zyskuje coraz większą popularność - zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i wśród firm.

Giełda przyciąga młode, szybko rozwijające się przedsiębiorstwa

Już dziesięć spółek zadebiutowało na NewConnect - nowym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Do końca 2007 roku notowanych może być przynajmniej kilkanaście firm. Rok po starcie na NewConnect ma być obecnych 100 rozwijających się, młodych przedsiębiorstw.

Jaka polityka w zakresie wypłat dywidend przynosi najlepsze efekty

Wypłacane dywidendy mają wpływ na stosunek właścicieli do spółki, na aktualne i przyszłe relacje inwestorskie. Przyjęta polityka powinna uwzględniać z jednej strony oczekiwania właścicieli, a z drugiej - plany inwestycyjne spółki oraz możliwości pozyskania dodatkowych kapitałów.

Dlaczego warto wybrać leasing jako formę finansowania działalności przedsiębiorstw

Ruchomości i coraz częściej również nieruchomości są przedmiotem transakcji leasingowych. Elastyczność oferty sprawia, że rynek ciągle się rozwija.

Leasing pomaga skorzystać z funduszy europejskich

Zasadą funduszy unijnych jest zasada refundacji. Polega ona na tym, że beneficjent musi najpierw ponieść wydatek w ramach projektu ze środków własnych lub pozyskanych z zewnątrz, a następnie ubiegać się o jego refundację ze środków Unii Europejskiej.

Ryzyko kredytowania

Banki inaczej szacują ryzyko kredytowe w stosunku do osób fizycznych, a inaczej do korporacji. To dlatego, że osoba fizyczna w relacjach z bankiem ma dwoistą naturę: jest i osobą prywatną, i przedsiębiorcą.

Korzyść z polisy grupowej

Nawet osoby zaangażowane w firmę rodzinną czy małą spółkę cywilną mogą wykupić wspólną polisę. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzą na składkach.

Małej firmie najłatwiej uzyskać kredyt celowy

Każdy liczący się na rynku bank ma bogatą ofertę kredytowania przedsiębiorstw. Na dodatek usystematyzowaną według wielkości firm, jak i ich potrzeb pożyczkowych. W tej drugiej kwestii zazwyczaj oferta podzielona jest na kredyty inwestycyjne służące finansowaniu wzrostu firmy, głównie zakupowi nowych składników majątku, oraz obrotowe przeznaczone na bieżące wydatki, od zakupu surowców po wydatki na opłacenie pracowników.

Podpis elektroniczny pozwala zaoszczędzić czas

Żeby podpisać dokumenty albo złożyć podanie w urzędzie, nie trzeba jechać na drugi koniec miasta. Można to zrobić przesyłając e-mail z własnego domu. Podpis elektroniczny daje gwarancję nienaruszalności przesyłanych dokumentów. Wiadomość z przesłanym dokumentem może odczytać tylko osoba, do której jest ona skierowana.

Wsparcie na ochronę własności przemysłowej

22 sierpnia br. rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu pilotażowego Wsparcie na ochronę własności przemysłowej. Wnioski można składać do 31 października 2007 r. do godziny 16.00. Instytucją odpowiedzialną za zarządzanie programem, opracowanie dokumentacji, przyjęcie i rozpatrzenie wniosków, zawarcie umów o dofinansowanie oraz ich rozliczenie i monitoring jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Konto firmowe ułatwia kredytowanie

Większość banków udziela kredytów wszystkim właścicielom firm, kierując się ich sytuacją finansową i przedstawionymi zabezpieczeniami. Jednak klienci posiadający w danym banku konto firmowe mogą liczyć na ułatwiony dostęp do gotówki.

Handel internetowy - nowy obszar działalności

Na 7 mld zł szacuje się wartość polskiego handlu za pośrednictwem internetu w 2007 roku. Wraz z rozwojem tego segmentu usług, rośnie zapotrzebowanie na usługi kuriersko-pocztowe. Firmy kurierskie niechętnie podejmują się obsługi nowej grupy klientów. Wolą pozostać przy biznesie. Barierą jest wysoka cena za usługę kurierską.

Jak zdobyć nisko oprocentowaną pożyczkę na innowacyjne przedsięwzięcia

Jeżeli przedsiębiorca planuje inwestycję o charakterze innowacyjnym, nie musi koniecznie iść do banku po pieniądze. Może skorzystać z nisko oprocentowanej pożyczki ze środków Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Wnioski przyjmowane są na bieżąco w siedzibie PARP.

Czy warto założyć sklep spożywczy

Jeśli dysponujemy lokalem o powierzchni przynajmniej 50 mkw. oraz kapitałem w wysokości 50-100 tys. zł, możemy się pokusić o poprowadzenie w ramach własnego biznesu małego sklepu spożywczego.

Z jakich poręczeń kredytowych korzystać

Banki chętniej udzielają kredytów przedsiębiorcom, za których poręczy fundusz. Mali przedsiębiorcy mogą o taką formę zabezpieczenia ubiegać się w lokalnych instytucjach. Firmy małe i duże mają do dyspozycji krajowy fundusz poręczeń, a jeśli chcą skorzystać ze środków unijnych - dodatkowo fundusz poręczeń unijnych.

Jak oceniać efektywność działania firmy

Ocena efektywności odgrywa znaczącą rolę w każdej jednostce gospodarczej. Jeśli firma jest nieefektywna, wcześniej czy później zbankrutuje. Warto więc poznać mechanizmy oraz charaktyrystykę głównych wskaźników efektywności, aby móc całościowo ocenić efektywność oraz umieć tworzyć specyficzne wskaźniki mierzące ją w szczególnych warunkach biznesowych.

Karta paliwowa ułatwia zarządzanie flotą samochodową

Karty paliwowe są jednym z najskuteczniejszych narzędzi efektywnego zarządzania wydatkami firmy. Korzystając z nich, można zaoszczędzić do 30 proc. na kosztach zakupu paliwa.

Wakacje na 2008 rok w grudniu będzie można kupić 30 proc. taniej

Ponad połowę wakacyjnych wyjazdów do zagranicznych kurortów Polacy kupili w I kwartale. Oferty last minute wyszły z mody i stały się trudniej dostępne.

Pomoc nie tylko w razie awarii

Posiadanie odpowiednio dobranej polisy assistance może zapewnić kierowcy i pasażerom pojazdu wszechstronną pomoc w trudnych sytuacjach. Polisa oferowana jest przez ubezpieczycieli bezpłatnie do ubezpieczenia OC i AC, ale często tylko w wariancie podstawowym.

Pięć spółek zadebiutuje pierwszego dnia na NewConnect

Oficjalnie już wiadomo, że trzy spółki Wrocławski Dom Maklerski (WDM) oraz S4E i Digital Avenue złożyły wnioski do GPW o dopuszczenie do obrotu na rynku New Connect. Jednak na pierwszej sesji może zadebiutować nawet pięć firm.

II półrocze będzie lepsze dla spółek informatycznych

Wzrost gospodarczy i coraz większe inwestycje spowodowały, że w I półroczu rosły zamówienia w branży IT. Nie wszystkie giełdowe spółki potrafiły przełożyć to na dobre wyniki. W II półroczu ma być jednak lepiej.

REKLAMA