| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw

 Czy firma rozpoczynająca działalność ma realne szanse na otrzymanie kredytu na rozkręcenie biznesu? W jakich wypadkach jest to możliwe?


Obserwujemy liberalizację w podejściu polskich banków do finansowania działalności firm z sektora MSP. Złagodzenie kryteriów kredytowych dotyczy zarówno firm z co najmniej 12-miesięcznym stażem, jak i podmiotów rozpoczynających działalność. Produkty kredytowe dla młodych przedsiębiorstw, oferowane dziś przez kilka banków, pozwalają uporać się z przejściowymi kłopotami z cash-flow, które stanowią jedną z głównych przyczyn niskiej przeżywalności nowych przedsiębiorstw. Dlatego nowe firmy chętnie korzystają z dostępu do takich produktów. W ciągu zaledwie czterech miesięcy od wprowadzenia pakietu MultiStarter Business, zawierającego konto za 0 zł i limit kredytowy do 10 tys. zł, naszą propozycję wybrało ponad 4,5 tys. mikrofirm. Warunkiem otrzymania kredytu na początku prowadzenia działalności jest przedstawienie dobrej historii kredytowej osoby fizycznej.

Czy małe lub średnie przedsiębiorstwo ma szansę także na uzyskanie kredytu inwestycyjnego?

Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem, mogą ubiegać się również o kredyt inwestycyjny. Muszą jednak spełnić konkretne warunki. Podstawą przyznania kredytu i wyznaczenia jego kwoty jest wysokość dochodu przedsiębiorcy określoną w biznesplanie. Analiza zdolności kredytowej przeprowadzana jest na podstawie przyszłych dochodów wnioskodawcy. A może nim być firma (również ta utworzona z myślą o realizacji konkretnego projektu), której właściciel posiada doświadczenie w prowadzeniu działalności będącej celem kredytowania. Podejmując decyzję o przyznaniu kredytu i jego wysokości, bank sprawdza wartość aktywów finansowych wnioskodawcy, stanowiących jednocześnie źródło spłaty i prawnego zabezpieczenia produktu kredytowego (blokada na lokacie, zastaw na funduszach inwestycyjnych, zastaw na papierach wartościowych i inne). Analiza zdolności kredytowej przeprowadzana jest na podstawie złożonych przez wnioskodawcę dokumentów, potwierdzających prawo własności do aktywów oraz określających ich aktualną wartość.

Zdarzają się sytuacje, kiedy kilku doświadczonych przedsiębiorców postanawia wspólnie przeprowadzić ciekawą inwestycję. Jednak nowy podmiot, który powstaje, nie ma historii kredytowej, a często nawet zawartych kontraktów. Jako Bank, do takich klientów podchodzimy bardzo indywidualnie i przy zachowaniu bezpieczeństwa transakcji finalizujemy umowę kredytową.

Jakie warunki musi spełnić działająca już mała firma, żeby dostać kredyt na inwestycje? Jaki jest minimalny okres prowadzenia działalności, aby ubiegać się o finansowanie?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy Rejestr Wierzytelności

Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »