REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochody dla firm - zarządzanie flotą pojazdów

Pomorski Leszek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nie warto kupować samochodów służbowych za gotówkę lub pieniądze z kredytu. Opłaca się natomiast skorzystać z usług firm zarządzających flotą - pisze Leszek Pomorski z ING Car Lease Polska.


REKLAMA

Przy nabywaniu samochodu za gotówkę (bądź na kredyt) każda firma angażuje jednorazowo własne pieniądze. Twierdzę, że jest to rozwiązanie niekorzystne, gdyż przedsiębiorca - działając na własną rękę - uzyska niskie rabaty od producentów samochodów. Do tego wysokość VAT do rozliczenia sięga wyłącznie do 60 proc. (nie więcej niż 6 tys. zł), odpisy amortyzacyjne są kosztem uzyskania przychodu, a jedno z większych ryzyk, czyli wartość końcowa pojazdu, leży po stronie firmy.


Cała część związana z administrowaniem i serwisowaniem auta (ubezpieczenie, wymiana opon, assistance, paliwo, kontrola kosztów) jest również po stronie firmy i wymaga nakładu pracy kilku departamentów.


Dużo przywilejów, mało faktur


W przypadku zlecenia zarządzania flotą wyspecjalizowanej firmie, przedsiębiorca:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- spłaca rzeczywistą utratę wartości samochodu w trakcie trwania umowy,

- płaci odsetki od rzeczywistej utraty wartości,

- korzysta z wysokich rabatów firmy leasingowej,

- może odliczyć 60 proc. VAT (nie więcej niż 6 tys. od sumy opłat leasingowych części finansowej i 100 proc. VAT od części serwisowej),

- ma dostęp do ubezpieczenia na preferencyjnych warunkach posiadanych przez firmy CFM,

- korzysta z serwisu oraz opon z uwzględnieniem wysokich rabatów dla firm CFM,

- ma zapewnioną 24-godzinną mobilność floty - kompleksowy assistance wraz z samochodem zastępczym,

- ma zapewnioną obsługę kart paliwowych z uwzględnieniem rabatów dla firm CFM (faktura raz w miesiącu),

- ma pełną kontrolę kosztów poprzez comiesięczne raporty menedżerskie.


Główne produkty CFM


Właściciele firm mogą skorzystać z dwóch głównych produktów oferowanych przez firmy z branży Car Fleet Management (CFM):


- Wynajem długoterminowy

Wynajem długoterminowy (pełny leasing operacyjny) proponowany jest właścicielom firm, którzy traktują samochód jako narzędzie pracy - chcą używać pojazdy, a nie mieć je na własność. Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc firmy CFM w wyborze optymalnej marki i modeli pojazdów oraz sfinansowania ich kupna w oparciu o wynegocjowane, maksymalne rabaty producentów. Raz w miesiącu firma CFM wystawia klientowi jedną fakturę za używanie wszystkich pojazdów objętych umową (wraz z raportem zarządczym). Opłata miesięczna jest stała przez cały okres trwania kontraktu. W ramach stałej miesięcznej opłaty komponowane są każdorazowo - stosownie do potrzeb każdej firmy - odpowiednie części składowe (opcjonalnie) m.in.: finansowanie, ubezpieczenie OC, AC, NNW, serwisowanie wyłącznie w autoryzowanych stacjach obsługi w całym kraju, usługa assistance dostępna 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu w całej Europie oraz karty paliwowe.


- Zarządzanie flotą

Zarządzanie flotą samochodową dedykowane jest firmom, które mają własną flotę i chcą zredukować koszty związane z jej administrowaniem. Na podstawie umowy o zarządzanie parkiem samochodowym, wszelkie prace administracyjno-księgowe bierze na siebie firma leasingowa. Dzięki temu przedsiębiorca ma możliwość pełnej kontroli nad budżetem swojej floty. Firma CFM zapewnia pełną i fachową obsługę pojazdów, organizuje i zarządza wszelkie czynności serwisowe (przedsiębiorca korzysta z rabatów przyznanych firmie CFM przez producentów samochodów czy serwisy samochodowe). Spółka korzystająca z usługi zarządzania flotą otrzymuje tylko jedną fakturę w miesiącu za zarządzanie całym parkiem samochodowym (w miejsce pojedynczych faktur za poszczególne samochody i usługi). W trakcie trwania umowy pojazdy są własnością klienta, który ma prawo do odpisów amortyzacyjnych.


OUTSOURCING FLOTY - ZYSKI DLA FIRM

Korzyści finansowe:

- pozabilansowe finansowanie,

- możliwość odliczania VAT,

- zaliczenie opłat miesięcznych w koszty uzyskania przychodu,

- ryzyko wartości końcowej jest po stronie firmy CFM.

Korzyści operacyjne:

- stałe koszty miesięczne - możliwość budżetowania wydatków firmy na kilka lat naprzód,

- jedna faktura miesięcznie,

- zmniejszenie kosztów zatrudnienia,

- regularne raporty zarządcze,

- profesjonalne doradztwo.


LESZEK POMORSKI

członek zarządu, dyrektor sprzedaży i marketingu ING Car Lease Polska

 
 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA