| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jaka polityka w zakresie wypłat dywidend przynosi najlepsze efekty

Jaka polityka w zakresie wypłat dywidend przynosi najlepsze efekty

Wypłacane dywidendy mają wpływ na stosunek właścicieli do spółki, na aktualne i przyszłe relacje inwestorskie. Przyjęta polityka powinna uwzględniać z jednej strony oczekiwania właścicieli, a z drugiej - plany inwestycyjne spółki oraz możliwości pozyskania dodatkowych kapitałów.


W procesie zarządzania finansami firmy oraz planowania źródeł finansowania duże znaczenie ma fakt, kim są akcjonariusze firmy oraz jakie są ich prawdziwe preferencje. Część inwestorów preferuje bieżące korzyści w postaci dywidend. Tego rodzaju oczekiwania są właściwe dla inwestorów mniej zamożnych. Dochody dywidendowe są im potrzebne do sfinansowania ich bieżących potrzeb.


Część inwestorów oczekuje korzyści w dłuższym okresie. Dla tej grupy inwestorów dochody dywidendowe nie są istotne dla finansowania ich bieżących potrzeb. Zwykle otrzymane dywidendy, po wcześniejszym opłaceniu podatku, reinwestują w zakup nowych akcji. Z ich punktu widzenia dywidendy nie są korzystne. Od dochodów dywidendowych muszą bowiem zapłacić podatek dochodowy. W ten sposób zostają ograniczone ich możliwości inwestycyjne.


Dzięki rozpoznaniu swoich obecnych i potencjalnych akcjonariuszy spółka może uatrakcyjnić swą politykę dywidend.
Badania przeprowadzone na rozwiniętych rynkach wykazały, że1:

- im wyższe ryzyko towarzyszy działalności spółki, tym mniejsze dywidendy są przez nią wypłacane,

- im starsi akcjonariusze są w spółce, tym wyższe dywidendy są wypłacane,

- im wyższe dochody osiągają akcjonariusze, tym niższych dywidend oczekują,

- im wyższa stopa opodatkowania, tym niższe dywidendy wypłaca spółka.


Znajomość nastawienia inwestorów i możliwość zaliczenia ich do określonej grupy pozwalają wybrać politykę dywidend, która będzie w największym stopniu satysfakcjonować akcjonariuszy. Jeżeli prowadzona przez firmę polityka dywidend będzie zgodna z ich preferencjami, będą oni mocniej związani ze spółką. Umożliwi to firmie pomyślne przeprowadzanie kolejnych emisji.


Realizacja stabilnej polityki nie będzie groziła wyprzedażą akcji i wejściem nowego, niekiedy „wrogiego” inwestora. Preferencje poszczególnych grup inwestorów zależą od konkretnych rozwiązań systemu podatkowego, od ich sytuacji w zakresie obciążeń podatkowych, a także od ewentualnego zróżnicowania stopy opodatkowania dochodów kapitałowych i dywidendowych.


Z analiz wynika, że zapowiedzi wypłacanych dywidend stanowią istotny sygnał o aktualnej i przyszłej kondycji finansowej spółki. Dostarczają też informacji o realizacji programów rozwojowych. Dlatego wpływają na cenę akcji i wymaganą przez akcjonariusza stopę zwrotu.

Brak informacji o wypłatach dywidend
może być odebrany jako negatywny sygnał o złej sytuacji w firmie, o braku środków pieniężnych, o zagrożeniu utratą płynności. Z drugiej strony świadczyć to może również o realizacji programów rozwojowych i o świadomym ograniczaniu wypłat, aby zgromadzić większe środki na inwestycje. Ta druga sytuacja, aby została właściwie odebrana, musi być przekazana akcjonariuszom w odpowiedni sposób. Jest to szczególnie trudne, gdy zachodzi konieczność zachowania poufności w zakresie realizowanych przez jednostkę programów rozwojowych. Ma to chronić przed dostępem konkurentów firmy do tych informacji.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »