REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od czego zależy forma zabezpieczenia kredytu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Kusak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zdecydowaliśmy się na zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego. Prawdopodobnie konieczne będzie także okresowe skorzystanie z kredytu obrotowego. Jakich zabezpieczeń może wymagać od nas bank? Czy zabezpieczenia zawsze są takie same w przypadku podobnych kredytów? Od czego zależy rodzaj zabezpieczenia?

rada

REKLAMA

Przedsiębiorca, ubiegając się o taki sam kredyt w różnych bankach, będzie musiał przedstawić różne zabezpieczenia. Dlatego przed ostateczną decyzją warto przeanalizować kilka ofert. W większości przypadków banki wskazują tylko sugerowane zabezpieczenia i ich poziom, natomiast to, które z nich zostaną zastosowane, zależy już od konkretnego przypadku. Zasadniczo warunki zabezpieczenia można z bankami negocjować, podobnie jak oprocentowanie czy sposób spłaty kredytu.

uzasadnienie

Pierwszą rzeczą, jaką bank zbada w przypadku ubiegania się o kredyt zarówno inwestycyjny, jak i obrotowy, będzie to, czy kredytobiorca posiada zdolność kredytową, czyli zdolność spłaty rat zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami. Zdolność kredytowa określana jest indywidualnie przez bank i zależy m.in. od: wysokości dochodów osiąganych przez kredytobiorcę, jego przepływów pieniężnych, wielkości kredytu, okresu jego spłaty oraz wielkości oprocentowania, czyli generalnie od wysokości raty. Wpływa to także na rodzaj i wysokość oczekiwanego przez bank zabezpieczenia.

Dopiero po pozytywnym zaopiniowaniu zdolności kredytowej przedsiębiorstwa bank może udzielić mu kredytu. Jednak kredyt prawie zawsze wymaga od kredytobiorcy ustanowienia stosownego zabezpieczenia, które będzie chronić interesy banku oraz jego pozostałych klientów (np. właścicieli depozytów).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Banki stosują obecnie wiele sposobów, aby zabezpieczyć udzielane kredyty. Nawet bowiem po wnikliwym zbadaniu zdolności kredytowej przedsiębiorstwa mogą zajść niespodziewane wydarzenia, które zmienią sytuację finansową kredytobiorcy, w efekcie nie będzie on w stanie terminowo i w pełnej wysokości regulować swoich zobowiązań wobec banku. Jedynym ratunkiem będzie wtedy właśnie zaspokojenie z ustanowionego zabezpieczenia kredytu.

To, w jaki sposób zostanie zabezpieczona konkretna umowa kredytowa, zależy od jej cech. Można tutaj wymienić m.in.:

rodzaj i wysokość wierzytelności - suma ustanowionych zabezpieczeń powinna być wyższa od kwoty udzielonego kredytu wraz z odsetkami; zasadą jest, że im niższą płynność wykazuje zabezpieczenie, tym jego kwota powinna być wyższa;

formę prawną dłużników i poręczycieli - inaczej bank będzie podchodził do zabezpieczeń udzielonych przez spółki prawa handlowego o ograniczonym kapitale własnym (odpowiedzialności) niż np. do spółek cywilnych, które gwarantują spłatę całym swoim majątkiem;

długość trwania kredytu - przy udzielaniu kredytu krótkoterminowego wartość przedmiotu zabezpieczenia prawdopodobnie nie zmieni się, natomiast w przypadku kredytów długoterminowych wartość zabezpieczenia może ulegać zmniejszeniu lub zwiększeniu (np. gdy zabezpieczeniem jest nieruchomość, której cena wzrośnie); w długim okresie może znacząco zmienić się również np. sytuacja finansowa poręczycieli;

sytuację finansową, gospodarczą oraz majątkową przedsiębiorcy;

sposób ustanowienia zabezpieczenia, zakres odpowiedzialności wynikającej z zabezpieczenia;

przewidywany nakład pracy banku przy ustanowieniu zabezpieczenia;

koszt ustanowienia zabezpieczenia - opłaty związane z ustanowieniem zabezpieczeń zwykle ponoszą kredytobiorcy, jednak obu stronom umowy powinno zależeć, aby zaproponowane zabezpieczenia były możliwie jak najtańsze i najłatwiejsze do uzyskania;

ryzyko związane z udzielaniem kredytów w tej samej branży lub podmiotom powiązanym kapitałowo - jest to kwestia szczegółowo regulowana przez normy zawarte w prawie bankowym;

realną możliwość zaspokojenia się z przyjętego zabezpieczenia - bankowi dużo łatwiej zaspokoić roszczenie np. z zabezpieczenia w formie środków na rachunku bieżącym niż dochodzić roszczeń z hipoteki.

Należy podkreślić, że bank ustala bardzo ogólnie, jakie zabezpieczenia akceptuje w przypadku poszczególnych kredytów. Często możliwe są negocjacje co do zabezpieczenia udzielanego kredytu. Dlatego nie można jednoznacznie określić, że zawsze w przypadku określonego rodzaju kredytu wystąpi dane zabezpieczenie.

Kredyty zaciągane przez przedsiębiorstwa można podzielić na dwie główne grupy: kredyty inwestycyjne i kredyty obrotowe. W związku z tym można wyróżnić najczęściej występujące w praktyce rodzaje zabezpieczeń.

Wśród zabezpieczeń stosowanych w odniesieniu do kredytów inwestycyjnych udzielanych małym oraz średnim firmom najbardziej popularne są:

• zastaw lub przewłaszczenie na przedmiocie inwestycji,

• hipoteka,

• weksel i poręczenie wekslowe,

• blokada środków na rachunkach bankowych i depozytowych.

Spośród wymienionych zabezpieczeń największą popularnością cieszy się zastaw lub przewłaszczenie na zabezpieczenie. Przewłaszczenie polega na tym, że dłużnik przenosi na wierzyciela własność swej rzeczy z równoczesnym zobowiązaniem się wierzyciela do przeniesienia własności tej rzeczy z powrotem na dłużnika po zaspokojeniu wierzytelności.

Natomiast zastaw to przekazanie bankowi ruchomości (rzeczy, przedmiotu) jako dodatkowej gwarancji zwrotu długu. Istotne jest to, że wierzyciel może odstąpić od fizycznego przejęcia w posiadanie zastawionej rzeczy i pozostawić ją u dłużnika.

W przypadku kredytowania nieruchomości (budynków, budowli, hal produkcyjnych) najczęściej stosowanym zabezpieczeniem jest hipoteka. W prawie polskim hipoteka polega na dokonaniu wpisu do księgi wieczystej prowadzonej przez sąd rejonowy. Hipoteka daje wierzycielowi pierwszeństwo dochodzenia swych praw do danej nieruchomości.

UWAGA!

Przy zastosowaniu wymienionych zabezpieczeń często konieczne jest ubezpieczenie kredytowanej maszyny, pojazdu czy nieruchomości i przeniesienie pełni praw z polisy na bank. Koszty z tym związane pokrywa kredytobiorca.

Kolejnym możliwym do zastosowania zabezpieczeniem kredytu jest blokada środków na rachunkach bieżących lub depozytowych. Z punktu widzenia banku jest to najlepsze zabezpieczenie, gdyż charakteryzuje się największą płynnością. Niestety, tego samego nie może powiedzieć przedsiębiorca. Firmy wolą inwestować wolne środki pieniężne, niż zamrażać je na kontach bankowych jako zabezpieczenie zaciągniętego kredytu. Jest to niewątpliwa wada tego typu zabezpieczenia.

Jeżeli kredytobiorcą są mikrofirmy oraz małe firmy, mogą również skorzystać z poręczenia wekslowego lub wekslain blanco. W przypadku weksla in blanco niespłacenie kredytu daje bankowi prawo wpisania na wekslu kwoty wynikającej z pozostałego do spłaty zadłużenia. Skorzystanie przez bank z poręczenia wekslowego możliwe jest wtedy, gdy na wekslu wskazana zostanie trzecia osoba lub inny podmiot, który zobowiązuje się do pokrycia weksla.

UWAGA!

Bank może zażądać ustanowienia kilku zabezpieczeń. Jest to uzależnione od tego, jak bank ocenia kredytobiorcę oraz ryzyko związane z udzieleniem kredytu.

W przypadku kredytu obrotowego zabezpieczenie mogą stanowić wszystkie wymienione wcześniej zabezpieczenia stosowane przy kredytach inwestycyjnych. Jednak w tym przypadku banki stosują także:

• bankowy zastaw rejestrowy,

• cesję wierzytelności.

Zastaw rejestrowy został wprowadzony w 1996 r. na mocy ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów. Do jego ustanowienia potrzebna jest pisemna umowa między osobą uprawnioną do rozporządzania przedmiotem zastawu (zastawcą) a wierzycielem (zastawnikiem) oraz wpis do rejestru zastawu.

Drugim często stosowanym zabezpieczeniem w przypadku kredytów obrotowych jest cesja wierzytelności na zabezpieczenie. Polega ona na zabezpieczeniu wierzytelności banku w formie umowy między bankiem a jego klientem. Kredytobiorca ceduje (przenosi) na bank swoją wierzytelność wobec osoby trzeciej. Akt cesji wierzytelności powinien być dokonany w formie pisemnej. Zabezpieczenie to jest zazwyczaj stosowane jako zabezpieczenie dodatkowe.

Łukasz Kusak

ekspert w zakresie finansów i funduszy europejskich, pracownik redakcji

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści staną się zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

REKLAMA

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

REKLAMA