Jak cena wykupu przedmiotu leasingu wpływa na wysokość rat w trakcie jego trwania

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
RADA
Do sumy opłat pozwalających uznać daną umowę za umowę leasingu zaliczana jest również wartość, po której korzystający będzie mógł zakupić przedmiot leasingu po zakończeniu umowy. Cena końcowa przedmiotu leasingu może mieć zatem wpływ na wysokość rat leasingowych. Czynsz ustalony w umowie leasingu również może być niższy od rynkowej ceny najmu samochodu.
UZASADNIENIE
REKLAMA
Za umowę leasingu operacyjnego w rozumieniu art. 17b ust. 1 updop uważana jest umowa, która została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości oraz suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
A zatem jednym z warunków niezbędnych dla uznania umowy za umowę leasingu jest, aby suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiadała co najmniej wartości początkowej środka trwałego będącego przedmiotem tej umowy (art. 17b ust. 1 pkt 2 updop).
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Jednym z warunków uznania umowy za umowę leasingu jest, aby suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiadała co najmniej wartości początkowej środka trwałego będącego przedmiotem tej umowy.
REKLAMA
Natomiast na podstawie art. 17j ust. 1 updop, jeżeli w umowie leasingu została określona cena, po której korzystający ma prawo nabyć przedmiot umowy po zakończeniu podstawowego okresu tej umowy, cenę tę uwzględnia się w sumie opłat wynikających z tej umowy. A zatem jeżeli wartość końcowa samochodu będącego przedmiotem leasingu (tj. cena, po której korzystający może zakupić samochód po zakończeniu leasingu) będzie określona w umowie, to jest zaliczana do sumy opłat pozwalających uznać tę umowę za umowę leasingu.
Warto zauważyć, że nie jest istotne, czy korzystający rzeczywiście skorzysta z tego prawa (dokona zakupu). Nieskorzystanie z tego prawa nie powoduje, że umowa nie będzie uznawana za umowę leasingu w rozumieniu przepisów podatkowych. Jednocześnie czynsze z tytułu leasingu mogą nawet być niższe od rynkowych czynszów z tytułu najmu, bowiem w przypadku leasingu istotne jest spełnienie warunków pozwalających daną umowę uznać za umowę leasingu. Natomiast sposób określenia wysokości czynszów ustawodawca pozostawił stronom tej umowy. Czynsz ustalony w umowie leasingu może być zatem niższy od rynkowych cen najmu samochodu.
- art. 17a pkt 1, pkt 4 lit. a), art. 17b ust. 1, art. 17j ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238
- art. 23 ust. 1 pkt 46 i ust. 3b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243
Krzysztof Rustecki
ekspert w zakresie podatków dochodowych
REKLAMA
REKLAMA