REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zarządzać kontem osobistym i firmowym

Edyta Dobrowolska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

By nie płacić podatku od nadwyżek finansowych, można zrezygnować z ich oprocentowania lub transferować nadwyżki na konto osobiste. Najlepiej w tym samym banku, który prowadzi rachunek gospodarczy.


Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, zwłaszcza w niewielkim zakresie, zazwyczaj traktują konieczność zakładania i utrzymywania specjalnego rachunku bankowego jako dokuczliwą dolegliwość. I gdyby miały wybór, takiego konta z pewnością by nie zakładały. Tymczasem, po dokładniejszej analizie, można dojść do wniosku, że z posiadaniem takiego rachunku wiązać się mogą duże korzyści - pod warunkiem że przedsiębiorca wybierze właściwy dla siebie produkt bankowy oraz zdecyduje się aktywnie zarządzać swoimi finansami.

REKLAMA


Ponieważ jednak w konkretnych sytuacjach rozwiązanie dobre dla osoby prowadzącej działalność o dużych obrotach wcale nie musi być równie korzystne dla firmy przeprowadzającej w miesiącu kilka operacji, nim skorzystamy z oferty banków, powinniśmy dokładnie przeanalizować aspekty podatkowe dotyczące stanu środków finansowych na rachunku bankowym związanym z prowadzoną działalnością.


Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością. Oznacza to, że odsetki z takich rachunków powinny być na bieżąco doliczane do dochodu, a płacony przez przedsiębiorcę z tego tytułu podatek może faktycznie wynosić nawet 40 proc.


W tej sytuacji każdy racjonalnie działający przedsiębiorca powinien zadbać o to, by takie odsetki w ogóle nie powstawały. Co oczywiście nie oznacza, że powinien w ogóle wyeliminować możliwość osiągania tego rodzaju dochodów, skoro już wystąpią okoliczności, w których przedsiębiorca będzie miał do dyspozycji przez określony czas wolne środki finansowe.


Uniknąć płacenia odsetek można na kilka sposobów. Już na etapie wyboru najpierw banku, a następnie konkretnego w nim produktu, warto wykonać pewne istotne kalkulacje. Banki zazwyczaj oferują osobom fizycznym prowadzącym działalność dwa rozwiązania: rachunek bieżący służący do bieżącego rozliczania wpływów i wypłat lub rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy dla podmiotów gospodarczych zbliżony do klasycznego osobistego ROR, oferowanego osobom prywatnym. W pierwszym przypadku klient ma do wyboru dwie opcje: oprocentowany rachunek bieżący lub nieoprocentowany rachunek awista.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Banki bowiem zdają sobie sprawę z tego, że doliczanie odsetek dla przedsiębiorcy kończy się ich opodatkowaniem. By tego uniknąć, oferują więc rachunek nieoprocentowany, gdzie rekompensatą dla klienta są niższe koszty związane z jego prowadzeniem. Przede wszystkim w postaci niższej stałej opłaty za prowadzenie rachunku (miesięcznej, kwartalnej lub rocznej w zależności od banku i od konkretnego produktu) albo opłat (tzw. porto) od poszczególnych operacji. Możliwe jest, że przy wyborze opcji rachunku nieoprocentowanego i stała opłata, i prowizje od poszczególnych operacji są niższe niż w przypadku oprocentowanego rachunku awista.


Jeśli więc rachunek, za pośrednictwem którego rozliczamy obroty z działalności gospodarczej, jest oprocentowany i możliwe są sytuacje, że przez dłuższy czas jego saldo będzie dodatnie, dla uniknięcia konieczności płacenia podatku od odsetek powinniśmy rozważyć wariant bieżącego transferu nadwyżek na prywatny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy lub przeanalizować wariant dokonania lokaty terminowej wolnych środków.


UMOWA Z BANKIEM

Ponieważ odsetki z nadwyżek na rachunku firmowym opodatkowane są podatkiem dochodowym wyliczanym jak dla działalności gospodarczej, a więc nawet 40-proc., warto rozważyć podpisanie umowy z bankiem o prowadzenie rachunku bez naliczania odsetek. Rekompensatą za to powinny być niższe opłaty pobierane przez bank za prowadzenie rachunku i prowizje od operacji.

EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

REKLAMA

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA