Jak zarządzać kontem osobistym i firmowym
REKLAMA
REKLAMA
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, zwłaszcza w niewielkim zakresie, zazwyczaj traktują konieczność zakładania i utrzymywania specjalnego rachunku bankowego jako dokuczliwą dolegliwość. I gdyby miały wybór, takiego konta z pewnością by nie zakładały. Tymczasem, po dokładniejszej analizie, można dojść do wniosku, że z posiadaniem takiego rachunku wiązać się mogą duże korzyści - pod warunkiem że przedsiębiorca wybierze właściwy dla siebie produkt bankowy oraz zdecyduje się aktywnie zarządzać swoimi finansami.
REKLAMA
Ponieważ jednak w konkretnych sytuacjach rozwiązanie dobre dla osoby prowadzącej działalność o dużych obrotach wcale nie musi być równie korzystne dla firmy przeprowadzającej w miesiącu kilka operacji, nim skorzystamy z oferty banków, powinniśmy dokładnie przeanalizować aspekty podatkowe dotyczące stanu środków finansowych na rachunku bankowym związanym z prowadzoną działalnością.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością. Oznacza to, że odsetki z takich rachunków powinny być na bieżąco doliczane do dochodu, a płacony przez przedsiębiorcę z tego tytułu podatek może faktycznie wynosić nawet 40 proc.
W tej sytuacji każdy racjonalnie działający przedsiębiorca powinien zadbać o to, by takie odsetki w ogóle nie powstawały. Co oczywiście nie oznacza, że powinien w ogóle wyeliminować możliwość osiągania tego rodzaju dochodów, skoro już wystąpią okoliczności, w których przedsiębiorca będzie miał do dyspozycji przez określony czas wolne środki finansowe.
Uniknąć płacenia odsetek można na kilka sposobów. Już na etapie wyboru najpierw banku, a następnie konkretnego w nim produktu, warto wykonać pewne istotne kalkulacje. Banki zazwyczaj oferują osobom fizycznym prowadzącym działalność dwa rozwiązania: rachunek bieżący służący do bieżącego rozliczania wpływów i wypłat lub rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy dla podmiotów gospodarczych zbliżony do klasycznego osobistego ROR, oferowanego osobom prywatnym. W pierwszym przypadku klient ma do wyboru dwie opcje: oprocentowany rachunek bieżący lub nieoprocentowany rachunek awista.
Banki bowiem zdają sobie sprawę z tego, że doliczanie odsetek dla przedsiębiorcy kończy się ich opodatkowaniem. By tego uniknąć, oferują więc rachunek nieoprocentowany, gdzie rekompensatą dla klienta są niższe koszty związane z jego prowadzeniem. Przede wszystkim w postaci niższej stałej opłaty za prowadzenie rachunku (miesięcznej, kwartalnej lub rocznej w zależności od banku i od konkretnego produktu) albo opłat (tzw. porto) od poszczególnych operacji. Możliwe jest, że przy wyborze opcji rachunku nieoprocentowanego i stała opłata, i prowizje od poszczególnych operacji są niższe niż w przypadku oprocentowanego rachunku awista.
Jeśli więc rachunek, za pośrednictwem którego rozliczamy obroty z działalności gospodarczej, jest oprocentowany i możliwe są sytuacje, że przez dłuższy czas jego saldo będzie dodatnie, dla uniknięcia konieczności płacenia podatku od odsetek powinniśmy rozważyć wariant bieżącego transferu nadwyżek na prywatny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy lub przeanalizować wariant dokonania lokaty terminowej wolnych środków.
UMOWA Z BANKIEM
Ponieważ odsetki z nadwyżek na rachunku firmowym opodatkowane są podatkiem dochodowym wyliczanym jak dla działalności gospodarczej, a więc nawet 40-proc., warto rozważyć podpisanie umowy z bankiem o prowadzenie rachunku bez naliczania odsetek. Rekompensatą za to powinny być niższe opłaty pobierane przez bank za prowadzenie rachunku i prowizje od operacji.
EDYTA DOBROWOLSKA
gp@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA