| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Ubezpieczenia na życie w małej firmie

Ubezpieczenia na życie w małej firmie

Grupowe ubezpieczenia na życie coraz lepiej są wykorzystywane do motywowania pracowników. Choć fiskus znacznie ograniczył pole do działania, umiejętne korzystanie z takich produktów ubezpieczeniowych może dać sporo korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcy.Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz bardziej konkurują między sobą na rynku ubezpieczeń grupowych. Dzięki temu polisy tej kategorii dawno wyszły już poza ramy klasycznego, uzupełniającego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków na rzecz produktów mocno zbliżonych do indywidualnych pakietowych ubezpieczeń z funduszem inwestycyjnym. W wielu firmach wykorzystywane są w ramach tzw. kafeterii dostępnej dla najcenniejszych dla firmy pracowników.


Od kilkudziesięciu lat znane jest grupowe ubezpieczenie na życie, które w czasach faktycznego monopolu PZU oferował pracownikom za pośrednictwem zakładów pracy. Dzięki takiej polisie, za cenę kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych pracownicy zyskują ubezpieczenie na życie i od skutków nieszczęśliwych wypadków w podstawowym zakresie. Choć produkt, jak wszelkie inne, jest modernizowany, jego atutami pozostają wciąż uniwersalizm oraz niska cena. Z tych powodów podobne polisy oferują także inne towarzystwa działające w zakresie ubezpieczeń na życie.


Przyszłość tego rynku należy jednak do produktów bardziej wysublimowanych, przede wszystkim służących pomnażaniu składek. Takich, które z dwóch podstawowych celów, jakie stawiane są tego typu ubezpieczeniom: życie i dożycie, koncentrują się na tym drugim.


Tego typu ubezpieczenia wymagają zresztą większego zaangażowania ze strony pracodawcy, gdyż najczęściej to on jest głównym partnerem towarzystwa ubezpieczeniowego. Taka umowa ubezpieczenia grupowego jest więc umową trójstronną. Ubezpieczającym jest pracodawca, ubezpieczonymi pracownicy, a ubezpieczycielem towarzystwo ubezpieczeniowe. Pracodawca ma więc decydujący głos co do zakresu ubezpieczenia, a przede wszystkim może samodzielnie typować krąg osób, które taką polisą są objęte. A ponieważ przy spełnieniu określonych kryteriów ma prawo wliczyć w koszty uzyskania dochodu składki płacone na takie ubezpieczenie (pracowników obciąża jedynie podatek dochodowy od takiego rzeczowego składnika wynagrodzenia), może dość elastycznie wykorzystywać taką polisę jako narzędzie motywowania.


Najnowsze produkty idą jeszcze dalej. Poza umową główną, finansowaną zazwyczaj przez pracodawcę, dają ubezpieczonym możliwość poszerzenia zakresu polisy o ochronę w zakresie innych ryzyk. Te opcje dodatkowe są, rzecz jasna, dobrowolne, elastyczne i korzystanie z nich wymaga opłacania dodatkowej składki przez pracownika.


Podstawowy zakres ubezpieczenia grupowego dotyczy ochrony skutków śmierci ubezpieczonego (różnicując ewentualnie wysokość odszkodowania od okoliczności: śmierć naturalna, śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku), następstw trwałego inwalidztwa i ewentualnie poważnego zachorowania. Część składki idzie na asekurację ubezpieczyciela w zakresie tych ryzyk, natomiast reszta jest inwestowana w fundusze kapitałowe. Działają one na zasadach identycznych jak niezwiązane wprost z rynkiem ubezpieczeń uniwersalne fundusze inwestycyjne. Oznacza to, że za tę część składki kupowane są jednostki uczestnictwa. Następnie są one składane w portfelu i na bieżąco wyceniane. W przypadku zajścia zdarzenia objętego polisą, dochodzi do wypłaty sumy ubezpieczenia. Jest nią bądź kwota określona w polisie, bądź wartość portfela w dniu likwidacji polisy (zwana też wartością wykupu). Zawsze ta, która jest wyższa.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LAUREN PESO POLSKA Sp. z o.o.

Specjaliści w zakresie doradztwa personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »