reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Zapobieganie skutkom niewypłacalności kontrahenta

Zapobieganie skutkom niewypłacalności kontrahenta

Większość przedsiębiorców spotkała się kiedyś z niesolidnymi kontrahentami. Ryzyko niekorzystnych skutków takiej współpracy można zminimalizować, stosując ubezpieczenia finansowe.


Każda firma prowadząca sprzedaż z odroczonym terminem płatności spotkała się z przypadkami w opóźnieniach w regulowaniu swoich faktur. Niektóre z nich z pewnością miały także okazję spotkać się z sytuacjami, kiedy ich kontrahent nie chciał w ogóle płacić za dostarczone towary, tłumacząc to różnymi problemami finansowymi lub - co gorsza - informując o swoim bankructwie. Tym złym scenariuszom współpracy z niesolidnymi kontrahentami można zapobiec poprzez zawarcie umowy ubezpieczenia. Na polskim rynku działa kilku ubezpieczycieli dysponujących ofertą produktów, które ograniczają ryzyko handlowe transakcji. Natomiast jedynie KUKE S.A. posiada ubezpieczenia, które odnoszą się do ryzyka politycznego. Ryzyko polityczne obejmuje m.in. takie zdarzenia, jak: wybuch poza granicami Polski działań wojennych czy też ogłoszenie powszechnego moratorium płatniczego przez państwo, do którego produkty są eksportowane.

Z perspektywy dzisiejszej bezpiecznej i unijnej Europy zagrożenie wywołane zdarzeniami politycznymi wydaje się nierealne, ale działalność handlowa polskich eksporterów nie dotyczy tylko partnerów europejskich, ale sięga znacznie odleglejszych państw, w których takie ryzyko może wystąpić. Korporacja ubezpiecza np. eksport towarów do takich państw, jak: Turkmenistan, Azerbejdżan czy San Marino.

Mówiąc o ekspansji polskich przedsiębiorców, należy zwrócić uwagę na to, że mają oni możliwość skorzystania z ubezpieczenia inwestycji bezpośrednich za granicą. Jest to produkt dedykowany tym przedsiębiorcom, których działania zmierzają do utworzenia i prowadzenia za granicą swojej działalności. Decyzja o ulokowaniu przedsiębiorstwa czy jego części na terenie innego państwa pociąga za sobą ogromne koszty finansowe. Opłacalność takich działań musi opierać się na rachunkach ekonomicznych, ale może tak się stać, gdy koszty produkcji dóbr na terenie obcego państwa są niższe niż ponoszone koszty transportu na odległe rynki.

Dla powstających inwestycji na terenie obcych państw największym zagrożeniem ich funkcjonowania i rozwoju jest ryzyko polityczne. Nagłe zmiany w systemach politycznych mogą zniweczyć najlepiej skalkulowane biznesy.

Sama forma inwestycji bezpośredniej może być różnoraka i może polegać np. na zakupie akcji zagranicznej spółki, w celu jej prowadzenia lub wywierania skutecznego wpływu na zarządzanie nią, zakupu całego przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części - zakładu, czy też rozszerzenia istniejącego przedsiębiorstwa. W ramach ubezpieczenia inwestycji ochroną ubezpieczeniową objęta jest wartość inwestycji bezpośredniej oraz kwoty zwrotu z inwestycji, np. zysku do podziału, dywidend, tantiem. Umowa ubezpieczenia może być zawarta na okres wieloletni, maksymalnie nawet do lat 15, co pozwala przedsiębiorcy na ostateczne zamknięcie procesu uruchomienia nowego przedsiębiorstwa.

Innym produktem jest ubezpieczenie poszukiwania nowych rynków zbytu. Zanim dojdzie do podpisania kontraktu eksportowego, częstokroć upływa wiele miesięcy na działaniach związanych z reklamą, sporządzeniem próbek, przygotowywaniem ofert czy też tworzeniem przedstawicielstwa. Wysokość tych kosztów może być różna, ale jeśli koszty te będą dotyczyć nie jednego rynku zagranicznego, ale kilku, to ich wysokość może być już bardzo znacząca. A nade wszystko koszty te firma musi ponieść dużo wcześniej niż nastąpią wpływy z przyszłej inwestycji.

Opisane wyżej dwa produkty stanowią uzupełnienie do podstawowego i najbardziej popularnego ubezpieczenia kredytu kupieckiego, jednakże ich oryginalność i indywidualizm pokazują, w jakim kierunku może być rozwijany rynek ubezpieczeń finansowych w Polsce.

 

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szukampracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama