REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapobieganie skutkom niewypłacalności kontrahenta

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Większość przedsiębiorców spotkała się kiedyś z niesolidnymi kontrahentami. Ryzyko niekorzystnych skutków takiej współpracy można zminimalizować, stosując ubezpieczenia finansowe.

Każda firma prowadząca sprzedaż z odroczonym terminem płatności spotkała się z przypadkami w opóźnieniach w regulowaniu swoich faktur. Niektóre z nich z pewnością miały także okazję spotkać się z sytuacjami, kiedy ich kontrahent nie chciał w ogóle płacić za dostarczone towary, tłumacząc to różnymi problemami finansowymi lub - co gorsza - informując o swoim bankructwie. Tym złym scenariuszom współpracy z niesolidnymi kontrahentami można zapobiec poprzez zawarcie umowy ubezpieczenia. Na polskim rynku działa kilku ubezpieczycieli dysponujących ofertą produktów, które ograniczają ryzyko handlowe transakcji. Natomiast jedynie KUKE S.A. posiada ubezpieczenia, które odnoszą się do ryzyka politycznego. Ryzyko polityczne obejmuje m.in. takie zdarzenia, jak: wybuch poza granicami Polski działań wojennych czy też ogłoszenie powszechnego moratorium płatniczego przez państwo, do którego produkty są eksportowane.

REKLAMA

Ubezpieczenie inwestycji bezpośrednich...

Z perspektywy dzisiejszej bezpiecznej i unijnej Europy zagrożenie wywołane zdarzeniami politycznymi wydaje się nierealne, ale działalność handlowa polskich eksporterów nie dotyczy tylko partnerów europejskich, ale sięga znacznie odleglejszych państw, w których takie ryzyko może wystąpić. Korporacja ubezpiecza np. eksport towarów do takich państw, jak: Turkmenistan, Azerbejdżan czy San Marino.

Mówiąc o ekspansji polskich przedsiębiorców, należy zwrócić uwagę na to, że mają oni możliwość skorzystania z ubezpieczenia inwestycji bezpośrednich za granicą. Jest to produkt dedykowany tym przedsiębiorcom, których działania zmierzają do utworzenia i prowadzenia za granicą swojej działalności. Decyzja o ulokowaniu przedsiębiorstwa czy jego części na terenie innego państwa pociąga za sobą ogromne koszty finansowe. Opłacalność takich działań musi opierać się na rachunkach ekonomicznych, ale może tak się stać, gdy koszty produkcji dóbr na terenie obcego państwa są niższe niż ponoszone koszty transportu na odległe rynki.

Dla powstających inwestycji na terenie obcych państw największym zagrożeniem ich funkcjonowania i rozwoju jest ryzyko polityczne. Nagłe zmiany w systemach politycznych mogą zniweczyć najlepiej skalkulowane biznesy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sama forma inwestycji bezpośredniej może być różnoraka i może polegać np. na zakupie akcji zagranicznej spółki, w celu jej prowadzenia lub wywierania skutecznego wpływu na zarządzanie nią, zakupu całego przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części - zakładu, czy też rozszerzenia istniejącego przedsiębiorstwa. W ramach ubezpieczenia inwestycji ochroną ubezpieczeniową objęta jest wartość inwestycji bezpośredniej oraz kwoty zwrotu z inwestycji, np. zysku do podziału, dywidend, tantiem. Umowa ubezpieczenia może być zawarta na okres wieloletni, maksymalnie nawet do lat 15, co pozwala przedsiębiorcy na ostateczne zamknięcie procesu uruchomienia nowego przedsiębiorstwa.

...lub poszukiwania nowych rynków zbytu

Innym produktem jest ubezpieczenie poszukiwania nowych rynków zbytu. Zanim dojdzie do podpisania kontraktu eksportowego, częstokroć upływa wiele miesięcy na działaniach związanych z reklamą, sporządzeniem próbek, przygotowywaniem ofert czy też tworzeniem przedstawicielstwa. Wysokość tych kosztów może być różna, ale jeśli koszty te będą dotyczyć nie jednego rynku zagranicznego, ale kilku, to ich wysokość może być już bardzo znacząca. A nade wszystko koszty te firma musi ponieść dużo wcześniej niż nastąpią wpływy z przyszłej inwestycji.

Opisane wyżej dwa produkty stanowią uzupełnienie do podstawowego i najbardziej popularnego ubezpieczenia kredytu kupieckiego, jednakże ich oryginalność i indywidualizm pokazują, w jakim kierunku może być rozwijany rynek ubezpieczeń finansowych w Polsce.

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

REKLAMA

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA