reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Warto wykupić polisę od niezapłaconych faktur

Warto wykupić polisę od niezapłaconych faktur

Po zagospodarowaniu rynku dużych firm towarzystwa ubezpieczające transakcje sprzedaży w kredycie kupieckim zwracają się w kierunku małych i średnich przedsiębiorców. Zachęcają uproszczonymi procedurami zawarcia umów i dodatkowymi usługami pomagającymi uniknąć powstania wierzytelności.W tym roku przedsiębiorcy wydadzą około 250 mln zł na polisy ubezpieczenia kredytu kupieckiego. To jeden z bardziej dynamicznie rozwijających się segmentów ubezpieczeń, co pokazuje, że zarządzający firmami docenili ryzyko utraty wierzytelności wynikających z niezapłaconych faktur za dostarczone towary.


- W pierwszej połowie 2007 r. odnotowaliśmy ponad 50-proc. wzrostu naszej składki w stosunku do analogicznego okresu 2006 roku - mówi Anna Czulec z Coface.


To jedna z czterech działających na naszym rynku specjalistycznych firm zajmujących się tylko ubezpieczeniami kredytu kupieckiego, obok Atradiusa, Euler Hermes i Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Ta ostatnia spółka jest kontrolowana przez Skarb Państwa i prowadzi nie tylko działalność typowo komercyjną, ale też oferuje polisy z gwarancjami Skarbu Państwa. Dzięki temu może oferować polisy eksporterom np. handlującym z krajami b. ZSRR i ubezpieczać ich nawet na wypadek ryzyk politycznych, np. wprowadzenia moratorium płatniczego w kraju kontrahenta. Ostatnio na ten rynek ostro weszło PZU, szczególnie z ofertą skierowaną do małych i średnich firm. Do tej pory towarzystwa walczyły o dużych klientów, teraz przyszedł czas na małych i średnich.


Co im oferują? Przede wszystkim wypłatę za nieuregulowane faktury, jeśli mamy do czynienia z niewypłacalnością potwierdzoną prawnie, czyli ogłoszeniem upadłości odbiorcy, odmową ogłoszenia upadłości o odbiorcy z powodu braku majątku odbiorcy czy wszczęciem lub zawarciem układu z odbiorcą. Polisa zadziała też w przypadku niewypłacalności domniemanej, czyli wtedy, gdy odbiorca nie płaci dłużej niż 180 dni, przy czym trzeba mieć świadomość, że klient nie dostanie całej kwoty. Standardowo potrącane jest 10-20 proc. tzw. udziału własnego, czyli części szkody, którą trzeba pokryć z własnej kieszeni. Taki zapis ma dyscyplinować klientów, żeby nie sprzedawali w kredycie kupieckim niewiarygodnym kontrahentom.


Wypłata odszkodowania to jednak tylko część oferowanych przez takie towarzystwa usług. Dają też możliwość weryfikacji zgłaszanych do ubezpieczenia kontrahentów. Towarzystwa mają swoje bazy lub korzystają z informacji wywiadowni gospodarczych i analizują, czy wymienione we wniosku firmy nie zalegały w przeszłości z opłatami. Oczywiście tak sprawdza się tylko większych kontrahentów.


Towarzystwa na bieżąco monitorują kondycję firm, zbierają np. informacje o pożarach powodujących przerwy w produkcji i innych zdarzeniach, które mogą stanowić zagrożenie dla wypłacalności firmy i przekazują je na bieżąco kontrahentom.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama