REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co wybrać - faktoring czy kredyt

Agnieszka Wikarczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Perspektywa utraty płynności finansowej zmusza przedsiębiorców do poszukiwania środków na bieżącą działalność z zewnętrznych źródeł. Do takich należy faktoring, który jest zwykle droższy od kredytu bankowego. Jest jednak bardziej dostępny i w tym właśnie tkwi jego przewaga. 

To, czy firma powinna traktować go jako alternatywę, czy tylko jako uzupełnienie kredytu obrotowego, zależy od jej strategii. Z praktyki wynika, że przedsiębiorcy wykorzystują faktoring najczęściej jako uzupełnienie środków uzyskiwanych w bankach.

REKLAMA

REKLAMA

Część przedsiębiorców zapewne nieraz zadaje sobie pytanie: co robić, gdy kontrahenci nie zapłacili za towar, kasa jest pusta, a dostawcy dopominają się o zapłatę? W efekcie starają się m.in. zaciągnąć kredyt obrotowy lub skorzystać z faktoringu. O ile kredyt obrotowy jest usługą powszechną, tak jak powszechna jest też znajomość zasad jego przyznawania, o tyle faktoring - jako narzędzie finansowe będące sposobem na zmniejszenie ryzyka powstawania kłopotów z płynnością - jeszcze nie. Nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, na czym polega, ile kosztuje i jakie korzyści może przynieść jego zastosowanie. Tymczasem może on efektywnie wspierać rozwój firmy.

W przypadku wzięcia kredytu kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z kredytu na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystywanego kredytu wraz z odsetkami w określonym terminie spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.

UWAGA!

Stroną dominującą w stosunku kredytowym jest bank, który nie tylko określa warunki kredytu, ale także jest uprawniony do kontroli jego wykorzystania oraz uzależnia jego przyznanie od zdolności kredytowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspomniany kredyt obrotowy jest kredytem krótkoterminowym, służącym finansowaniu bieżących potrzeb związanych z zaopatrzeniem, produkcją, sprzedażą oraz procesem rozliczeń pieniężnych. Uruchamiany jest w rachunku bieżącym i wymaga ustanowienia proponowanego przez bank zabezpieczenia.

REKLAMA

Istotą faktoringu jest natomiast krótkoterminowe finansowanie kredytu kupieckiego przez tzw. faktora, którym może być specjalistyczna firma faktoringowa lub bank. Faktoring polega na wykupie krótkoterminowych wierzytelności przedsiębiorstw przed terminem ich zapadalności za określonym wynagrodzeniem, połączonym ze świadczeniem na ich rzecz dodatkowych usług.

Faktoring jest traktowany jako alternatywne do kredytu obrotowego źródło finansowania bieżącej działalności gospodarczej. Różnice najlepiej zobrazować w postaci tabeli (tabela 1).

Tabela. Porównanie faktoringu z kredytem

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Źródło: J. Grzywacz, Faktoring, Difin, Warszawa 2001; www.faktoring.pl.

Faktoring jest to usługa łącząca w sobie trzy elementy:

• finansowanie,

• uwolnienie od ryzyka niewypłacalności kontrahenta,

zarządzanie należnościami klienta.

Niweluje przejściowy brak gotówki, spowodowany udzieleniem kredytu kupieckiego (uwolniona gotówka - w postaci wypłaty zaliczki sięgającej około 70-80% całkowitej sumy pomniejszonej o prowizję faktora1 - zmniejsza luki finansowe, a w dalszej kolejności może być przeznaczona na rozwój przedsiębiorstwa). Jednocześnie pozwala zachować dobre kontakty dostawcy z odbiorcami. W analogicznej sytuacji bank-kredytodawca jedynie finansuje, nie podejmując na rzecz klienta żadnych dodatkowych działań i nie interesując się jego relacjami z kontrahentami.

Faktoring, w odróżnieniu od kredytu bankowego, umożliwia przedsiębiorcy szybki dostęp do jego środków, zamrożonych w należnościach od odbiorców (faktor zajmuje się egzekwowaniem płatności od dłużników, dzięki temu korzystający z tej usługi ma czas na zarządzanie firmą). Bez faktoringu przedsiębiorca musiałby czekać na swoje płatności przynajmniej tyle, ile wynoszą terminy płatności na wystawianych przez niego fakturach. Korzystanie z tej usługi nie wiąże się ze spłacaniem uzyskanych środków pieniężnych przez firmę, gdyż spłaca je odbiorca, płacąc za faktury. Koszty tej usługi składają się na prowizję naliczaną od wartości faktur i odsetek od udzielonego finansowania. Kredyt obrotowy jest zaś zobowiązaniem, które należy spłacić i z którym wiąże się ponoszenie przez kredytobiorcę kosztów w postaci prowizji i odsetek.

Faktoring odróżnia się od kredytu przede wszystkim podejściem do klienta. Faktorzy patrzą na możliwości rozwojowe przedsiębiorstwa, czyli na to, co będzie się działo z firmą w przyszłości. Banki interesuje natomiast, jak firma zachowywała się do tej pory. Szybko rozwijające się przedsiębiorstwa mają kłopoty z finansowaniem swoich potrzeb rozwojowych, podobnie jak firmy z sektora MSP. U nich zapotrzebowanie na kapitał obrotowy rośnie wraz z szybko wzrastającą sprzedażą. Na takie problemy polecany jest właśnie faktoring.

Zyskasz

W przypadku faktoringu znacznie łagodniejsze są zabezpieczenia wymagane od przedsiębiorcy, ponieważ instytucja faktoringowa opiera ocenę ryzyka m.in. na portfelu jego odbiorców oraz jakości bieżących należności. W odróżnieniu od oceny ryzyka stosowanej przez banki główny nacisk kładzie się na ocenę transakcji, a nie samej zdolności kredytowej klienta czy posiadania przez niego zabezpieczeń majątkowych.

Faktoring jest skierowany głównie do firm prowadzących sprzedaż z odroczoną płatnością, mających ograniczony kapitał własny i dostęp do kredytów bankowych (o dużym zapotrzebowaniu na elastyczne finansowanie), realizujących ekspansywną strategię zwiększenia obrotów m.in. poprzez stosunkowo długie terminy płatności.

Firma taka jest stabilna finansowo, a co najważniejsze - ma stałych, wiarygodnych odbiorców. Kredyty przyznawane są zaś nielicznym przedsiębiorstwom, spełniającym przyjęte przez bank kryteria i wykazującym tzw. zdolność kredytową. Ta ostatnia w głównej mierze polega na posiadaniu odpowiednich zasobów w postaci środków trwałych, kilkuletniej historii działalności na rynku, osiąganiu wystarczająco wysokiego przychodu oraz braku straty finansowej.

Korzystając z faktoringu, firma uzyskuje natychmiastowe finansowanie, dzięki czemu zachowuje płynność. Może spłacać swoje zobowiązania, planować zarządzanie swoimi finansami, w znaczący sposób minimalizować ryzyko ściągnięcia należności i przeciwdziałać negatywnym skutkom inflacji czy różnic kursowych w eksporcie. Zaciągnięcie kredytu obrotowego oznacza zaś zwiększenie zobowiązań bieżących i konieczność ich spłaty w ustalonych z bankiem terminach lub na ustalonych zasadach, a także problemy z zaciągnięciem kolejnych kredytów.

Agnieszka Wikarczyk

ekspert w zakresie finansów


1 Po otrzymaniu spłaty należności faktor wypłaca przedsiębiorstwu pozostałą część.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

REKLAMA

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

REKLAMA

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

REKLAMA