REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co wybrać - faktoring czy kredyt

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka Wikarczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Perspektywa utraty płynności finansowej zmusza przedsiębiorców do poszukiwania środków na bieżącą działalność z zewnętrznych źródeł. Do takich należy faktoring, który jest zwykle droższy od kredytu bankowego. Jest jednak bardziej dostępny i w tym właśnie tkwi jego przewaga. 

To, czy firma powinna traktować go jako alternatywę, czy tylko jako uzupełnienie kredytu obrotowego, zależy od jej strategii. Z praktyki wynika, że przedsiębiorcy wykorzystują faktoring najczęściej jako uzupełnienie środków uzyskiwanych w bankach.

REKLAMA

REKLAMA

Część przedsiębiorców zapewne nieraz zadaje sobie pytanie: co robić, gdy kontrahenci nie zapłacili za towar, kasa jest pusta, a dostawcy dopominają się o zapłatę? W efekcie starają się m.in. zaciągnąć kredyt obrotowy lub skorzystać z faktoringu. O ile kredyt obrotowy jest usługą powszechną, tak jak powszechna jest też znajomość zasad jego przyznawania, o tyle faktoring - jako narzędzie finansowe będące sposobem na zmniejszenie ryzyka powstawania kłopotów z płynnością - jeszcze nie. Nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, na czym polega, ile kosztuje i jakie korzyści może przynieść jego zastosowanie. Tymczasem może on efektywnie wspierać rozwój firmy.

W przypadku wzięcia kredytu kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z kredytu na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystywanego kredytu wraz z odsetkami w określonym terminie spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.

UWAGA!

Stroną dominującą w stosunku kredytowym jest bank, który nie tylko określa warunki kredytu, ale także jest uprawniony do kontroli jego wykorzystania oraz uzależnia jego przyznanie od zdolności kredytowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspomniany kredyt obrotowy jest kredytem krótkoterminowym, służącym finansowaniu bieżących potrzeb związanych z zaopatrzeniem, produkcją, sprzedażą oraz procesem rozliczeń pieniężnych. Uruchamiany jest w rachunku bieżącym i wymaga ustanowienia proponowanego przez bank zabezpieczenia.

REKLAMA

Istotą faktoringu jest natomiast krótkoterminowe finansowanie kredytu kupieckiego przez tzw. faktora, którym może być specjalistyczna firma faktoringowa lub bank. Faktoring polega na wykupie krótkoterminowych wierzytelności przedsiębiorstw przed terminem ich zapadalności za określonym wynagrodzeniem, połączonym ze świadczeniem na ich rzecz dodatkowych usług.

Faktoring jest traktowany jako alternatywne do kredytu obrotowego źródło finansowania bieżącej działalności gospodarczej. Różnice najlepiej zobrazować w postaci tabeli (tabela 1).

Tabela. Porównanie faktoringu z kredytem

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Źródło: J. Grzywacz, Faktoring, Difin, Warszawa 2001; www.faktoring.pl.

Faktoring jest to usługa łącząca w sobie trzy elementy:

• finansowanie,

• uwolnienie od ryzyka niewypłacalności kontrahenta,

zarządzanie należnościami klienta.

Niweluje przejściowy brak gotówki, spowodowany udzieleniem kredytu kupieckiego (uwolniona gotówka - w postaci wypłaty zaliczki sięgającej około 70-80% całkowitej sumy pomniejszonej o prowizję faktora1 - zmniejsza luki finansowe, a w dalszej kolejności może być przeznaczona na rozwój przedsiębiorstwa). Jednocześnie pozwala zachować dobre kontakty dostawcy z odbiorcami. W analogicznej sytuacji bank-kredytodawca jedynie finansuje, nie podejmując na rzecz klienta żadnych dodatkowych działań i nie interesując się jego relacjami z kontrahentami.

Faktoring, w odróżnieniu od kredytu bankowego, umożliwia przedsiębiorcy szybki dostęp do jego środków, zamrożonych w należnościach od odbiorców (faktor zajmuje się egzekwowaniem płatności od dłużników, dzięki temu korzystający z tej usługi ma czas na zarządzanie firmą). Bez faktoringu przedsiębiorca musiałby czekać na swoje płatności przynajmniej tyle, ile wynoszą terminy płatności na wystawianych przez niego fakturach. Korzystanie z tej usługi nie wiąże się ze spłacaniem uzyskanych środków pieniężnych przez firmę, gdyż spłaca je odbiorca, płacąc za faktury. Koszty tej usługi składają się na prowizję naliczaną od wartości faktur i odsetek od udzielonego finansowania. Kredyt obrotowy jest zaś zobowiązaniem, które należy spłacić i z którym wiąże się ponoszenie przez kredytobiorcę kosztów w postaci prowizji i odsetek.

Faktoring odróżnia się od kredytu przede wszystkim podejściem do klienta. Faktorzy patrzą na możliwości rozwojowe przedsiębiorstwa, czyli na to, co będzie się działo z firmą w przyszłości. Banki interesuje natomiast, jak firma zachowywała się do tej pory. Szybko rozwijające się przedsiębiorstwa mają kłopoty z finansowaniem swoich potrzeb rozwojowych, podobnie jak firmy z sektora MSP. U nich zapotrzebowanie na kapitał obrotowy rośnie wraz z szybko wzrastającą sprzedażą. Na takie problemy polecany jest właśnie faktoring.

Zyskasz

W przypadku faktoringu znacznie łagodniejsze są zabezpieczenia wymagane od przedsiębiorcy, ponieważ instytucja faktoringowa opiera ocenę ryzyka m.in. na portfelu jego odbiorców oraz jakości bieżących należności. W odróżnieniu od oceny ryzyka stosowanej przez banki główny nacisk kładzie się na ocenę transakcji, a nie samej zdolności kredytowej klienta czy posiadania przez niego zabezpieczeń majątkowych.

Faktoring jest skierowany głównie do firm prowadzących sprzedaż z odroczoną płatnością, mających ograniczony kapitał własny i dostęp do kredytów bankowych (o dużym zapotrzebowaniu na elastyczne finansowanie), realizujących ekspansywną strategię zwiększenia obrotów m.in. poprzez stosunkowo długie terminy płatności.

Firma taka jest stabilna finansowo, a co najważniejsze - ma stałych, wiarygodnych odbiorców. Kredyty przyznawane są zaś nielicznym przedsiębiorstwom, spełniającym przyjęte przez bank kryteria i wykazującym tzw. zdolność kredytową. Ta ostatnia w głównej mierze polega na posiadaniu odpowiednich zasobów w postaci środków trwałych, kilkuletniej historii działalności na rynku, osiąganiu wystarczająco wysokiego przychodu oraz braku straty finansowej.

Korzystając z faktoringu, firma uzyskuje natychmiastowe finansowanie, dzięki czemu zachowuje płynność. Może spłacać swoje zobowiązania, planować zarządzanie swoimi finansami, w znaczący sposób minimalizować ryzyko ściągnięcia należności i przeciwdziałać negatywnym skutkom inflacji czy różnic kursowych w eksporcie. Zaciągnięcie kredytu obrotowego oznacza zaś zwiększenie zobowiązań bieżących i konieczność ich spłaty w ustalonych z bankiem terminach lub na ustalonych zasadach, a także problemy z zaciągnięciem kolejnych kredytów.

Agnieszka Wikarczyk

ekspert w zakresie finansów


1 Po otrzymaniu spłaty należności faktor wypłaca przedsiębiorstwu pozostałą część.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

REKLAMA

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

REKLAMA