REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co wybrać - faktoring czy kredyt

Agnieszka Wikarczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Perspektywa utraty płynności finansowej zmusza przedsiębiorców do poszukiwania środków na bieżącą działalność z zewnętrznych źródeł. Do takich należy faktoring, który jest zwykle droższy od kredytu bankowego. Jest jednak bardziej dostępny i w tym właśnie tkwi jego przewaga. 

To, czy firma powinna traktować go jako alternatywę, czy tylko jako uzupełnienie kredytu obrotowego, zależy od jej strategii. Z praktyki wynika, że przedsiębiorcy wykorzystują faktoring najczęściej jako uzupełnienie środków uzyskiwanych w bankach.

REKLAMA

REKLAMA

Część przedsiębiorców zapewne nieraz zadaje sobie pytanie: co robić, gdy kontrahenci nie zapłacili za towar, kasa jest pusta, a dostawcy dopominają się o zapłatę? W efekcie starają się m.in. zaciągnąć kredyt obrotowy lub skorzystać z faktoringu. O ile kredyt obrotowy jest usługą powszechną, tak jak powszechna jest też znajomość zasad jego przyznawania, o tyle faktoring - jako narzędzie finansowe będące sposobem na zmniejszenie ryzyka powstawania kłopotów z płynnością - jeszcze nie. Nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, na czym polega, ile kosztuje i jakie korzyści może przynieść jego zastosowanie. Tymczasem może on efektywnie wspierać rozwój firmy.

W przypadku wzięcia kredytu kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z kredytu na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystywanego kredytu wraz z odsetkami w określonym terminie spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.

UWAGA!

Stroną dominującą w stosunku kredytowym jest bank, który nie tylko określa warunki kredytu, ale także jest uprawniony do kontroli jego wykorzystania oraz uzależnia jego przyznanie od zdolności kredytowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspomniany kredyt obrotowy jest kredytem krótkoterminowym, służącym finansowaniu bieżących potrzeb związanych z zaopatrzeniem, produkcją, sprzedażą oraz procesem rozliczeń pieniężnych. Uruchamiany jest w rachunku bieżącym i wymaga ustanowienia proponowanego przez bank zabezpieczenia.

REKLAMA

Istotą faktoringu jest natomiast krótkoterminowe finansowanie kredytu kupieckiego przez tzw. faktora, którym może być specjalistyczna firma faktoringowa lub bank. Faktoring polega na wykupie krótkoterminowych wierzytelności przedsiębiorstw przed terminem ich zapadalności za określonym wynagrodzeniem, połączonym ze świadczeniem na ich rzecz dodatkowych usług.

Faktoring jest traktowany jako alternatywne do kredytu obrotowego źródło finansowania bieżącej działalności gospodarczej. Różnice najlepiej zobrazować w postaci tabeli (tabela 1).

Tabela. Porównanie faktoringu z kredytem

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Źródło: J. Grzywacz, Faktoring, Difin, Warszawa 2001; www.faktoring.pl.

Faktoring jest to usługa łącząca w sobie trzy elementy:

• finansowanie,

• uwolnienie od ryzyka niewypłacalności kontrahenta,

zarządzanie należnościami klienta.

Niweluje przejściowy brak gotówki, spowodowany udzieleniem kredytu kupieckiego (uwolniona gotówka - w postaci wypłaty zaliczki sięgającej około 70-80% całkowitej sumy pomniejszonej o prowizję faktora1 - zmniejsza luki finansowe, a w dalszej kolejności może być przeznaczona na rozwój przedsiębiorstwa). Jednocześnie pozwala zachować dobre kontakty dostawcy z odbiorcami. W analogicznej sytuacji bank-kredytodawca jedynie finansuje, nie podejmując na rzecz klienta żadnych dodatkowych działań i nie interesując się jego relacjami z kontrahentami.

Faktoring, w odróżnieniu od kredytu bankowego, umożliwia przedsiębiorcy szybki dostęp do jego środków, zamrożonych w należnościach od odbiorców (faktor zajmuje się egzekwowaniem płatności od dłużników, dzięki temu korzystający z tej usługi ma czas na zarządzanie firmą). Bez faktoringu przedsiębiorca musiałby czekać na swoje płatności przynajmniej tyle, ile wynoszą terminy płatności na wystawianych przez niego fakturach. Korzystanie z tej usługi nie wiąże się ze spłacaniem uzyskanych środków pieniężnych przez firmę, gdyż spłaca je odbiorca, płacąc za faktury. Koszty tej usługi składają się na prowizję naliczaną od wartości faktur i odsetek od udzielonego finansowania. Kredyt obrotowy jest zaś zobowiązaniem, które należy spłacić i z którym wiąże się ponoszenie przez kredytobiorcę kosztów w postaci prowizji i odsetek.

Faktoring odróżnia się od kredytu przede wszystkim podejściem do klienta. Faktorzy patrzą na możliwości rozwojowe przedsiębiorstwa, czyli na to, co będzie się działo z firmą w przyszłości. Banki interesuje natomiast, jak firma zachowywała się do tej pory. Szybko rozwijające się przedsiębiorstwa mają kłopoty z finansowaniem swoich potrzeb rozwojowych, podobnie jak firmy z sektora MSP. U nich zapotrzebowanie na kapitał obrotowy rośnie wraz z szybko wzrastającą sprzedażą. Na takie problemy polecany jest właśnie faktoring.

Zyskasz

W przypadku faktoringu znacznie łagodniejsze są zabezpieczenia wymagane od przedsiębiorcy, ponieważ instytucja faktoringowa opiera ocenę ryzyka m.in. na portfelu jego odbiorców oraz jakości bieżących należności. W odróżnieniu od oceny ryzyka stosowanej przez banki główny nacisk kładzie się na ocenę transakcji, a nie samej zdolności kredytowej klienta czy posiadania przez niego zabezpieczeń majątkowych.

Faktoring jest skierowany głównie do firm prowadzących sprzedaż z odroczoną płatnością, mających ograniczony kapitał własny i dostęp do kredytów bankowych (o dużym zapotrzebowaniu na elastyczne finansowanie), realizujących ekspansywną strategię zwiększenia obrotów m.in. poprzez stosunkowo długie terminy płatności.

Firma taka jest stabilna finansowo, a co najważniejsze - ma stałych, wiarygodnych odbiorców. Kredyty przyznawane są zaś nielicznym przedsiębiorstwom, spełniającym przyjęte przez bank kryteria i wykazującym tzw. zdolność kredytową. Ta ostatnia w głównej mierze polega na posiadaniu odpowiednich zasobów w postaci środków trwałych, kilkuletniej historii działalności na rynku, osiąganiu wystarczająco wysokiego przychodu oraz braku straty finansowej.

Korzystając z faktoringu, firma uzyskuje natychmiastowe finansowanie, dzięki czemu zachowuje płynność. Może spłacać swoje zobowiązania, planować zarządzanie swoimi finansami, w znaczący sposób minimalizować ryzyko ściągnięcia należności i przeciwdziałać negatywnym skutkom inflacji czy różnic kursowych w eksporcie. Zaciągnięcie kredytu obrotowego oznacza zaś zwiększenie zobowiązań bieżących i konieczność ich spłaty w ustalonych z bankiem terminach lub na ustalonych zasadach, a także problemy z zaciągnięciem kolejnych kredytów.

Agnieszka Wikarczyk

ekspert w zakresie finansów


1 Po otrzymaniu spłaty należności faktor wypłaca przedsiębiorstwu pozostałą część.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA