Kategorie

Leasing nadal popularny wśród przedsiębiorców

Wojciech Iwaniuk
inforCMS
Upływający rok jest rekordowy dla firm leasingowych, które zanotowały ponad 50-proc. wzrost wartości zawieranych umów. W roku 2008 dobra koniunktura się utrzyma, a optymiści mówią o 40-proc. wzroście rynku, który zapewni sprzedaż samochodów i maszyn budowlanych.

Rynek leasingu w Polsce od kilku lat jest w fazie dynamicznego rozwoju. Podstawową przyczyną jego wzrostu są rosnące nakłady inwestycyjne firm związane z dobrą koniunkturą gospodarczą, wejściem Polski do Unii Europejskiej i napływem unijnych dotacji. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, do połowy 2007 roku polskie firmy przeznaczyły na inwestycje ponad 30 proc. więcej niż w roku poprzednim, a co trzecia firmowa inwestycja finansowana jest leasingiem. Według danych Związku Przedsiębiorstw Leasingowych wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej Polska znajduje się w ścisłej czołówce z 17-proc. udziale w tym rynku.

Dynamiczny wzrost

Reklama

Wartość umów leasingowych, które zostały zawarte w naszym kraju w zeszłym roku, osiągnęła blisko 22 mld zł. Po trzech kwartałach 2007 roku firmy leasingowe zawarły umowy na 23,6 mld zł, co stanowi 60-proc. wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego i jednocześnie jest to o 2 mld zł więcej niż w całym 2006 roku. Szacuje się, że w całym 2007 roku wartość ta może być wyższa i przekroczyć 32 mld zł, co oznaczałoby około 50-proc. roczny wzrost tego rynku. Po planowanym rekordowym wzroście firmy leasingowe w przyszłym roku również spodziewają się rozwoju rynku.

- Można być niemal pewnym, że scenariuszem kilku najbliższych lat będzie dynamiczny wzrost rynku leasingowego w Polsce. Plany nowych inwestycji związanych z organizacją Euro 2012, czy kolejne środki unijne dają nam niejako gwarancję rozwoju branży - mówi Stefan Buczek, dyrektor departamentu pojazdów i flot VB Leasing.

- Nie przypuszczam, żeby rok 2008 był aż tak dobry jak mijający, ale jako branża zakładamy wzrost na poziomie co najmniej 25 proc. dla całego rynku - dodaje Radosław Boniecki, dyrektor zarządzający linii biznesowej Uniwersal Leasing w Europejskim Funduszu Leasingowym.

Szacunki niektórych przedstawicieli rynku są jeszcze bardziej optymistyczne i zakładają w przyszłym roku wzrost wartości portfela leasingowego o 35-40 proc.

Leasing dla każdej firmy

Reklama

Przedsiębiorcy coraz chętniej wybierają leasing ze względu na korzyści podatkowe, korzystne warunki ekonomiczne, minimum formalności i proste procedury oraz brak konieczności ustanawiania wysokich zabezpieczeń. A taka forma finansowania jest dostępna nawet dla przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność gospodarczą, który nie posiada historii rachunku bankowego oraz nie dysponuje wysokimi własnymi środkami finansowymi. Jak podkreślają przedstawiciele firm leasingowych, dziś z leasingu może skorzystać każda firma, która posiada kondycję finansową zapewniającą spłatę rat leasingowych, dlatego w Polsce z roku na rok wzrasta zainteresowanie leasingiem wśród małych i średnich przedsiębiorców.

- Obecnie wprowadzamy produkty, które są przeznaczone dla mniejszych podmiotów. W ten sposób chcemy pokazać, że usługi leasingowe mogą być opłacalne nawet w przypadku posiadania jednego samochodu - mówi Konrad Karpowicz, dyrektor departamentu handlowego Masterlease Polska. Leasing to nie tylko samochody. Rynek leasingu w Polsce kojarzony był głównie z pojazdami, które do dziś mają największy udział w portfelu branży. W segmencie środków transportu drogowego w roku 2007 najszybciej rozwijał się rynek samochodów osobowych oraz ciągników siodłowych i naczep. Jednak coraz więcej różnych ruchomości podlega tej formie finansowania. Wyraźny trend proinwestycyjny jest widoczny na rynku maszyn i urządzeń, gdzie kołem napędowym jest rynek tzw. żółtego sprzętu, czyli maszyn budowlanych.

Według ekspertów przez kilka najbliższych lat cały segment powinien utrzymać poziom wzrostu powyżej 50 proc. rocznie. Dobre wyniki odnotowano także na rynku nieruchomości, który dopiero rozwija się w Polsce. Wartość wyleasingowanych obiektów w pierwszych trzech kwartałach 2007 roku była dwukrotnie wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Dotychczas klasyczny leasing nieruchomości ze względu na wysoką wartość przedsięwzięcia zarezerwowany był dla dużych przedsiębiorstw, ze względu na minimalną wartość finansowanych obiektów (10 mln zł). Obecnie firmy leasingowe powoli obniżają te progi i trend ten będzie widoczny również w przyszłym roku.

Oferta dla średnich

W ofercie dla średnich przedsiębiorstw przedmiotem transakcji mogą być ukończone nieruchomości o wartości powyżej 1 mln zł, przede wszystkim budynki biurowe, hale magazynowe, sklepy, centra logistyczne, autoryzowane salony samochodowe czy hale produkcyjne. Tendencja ta powinna pozytywnie wpłynąć na rozwój tego segmentu rynku leasingowego w przyszłym roku, jednak usługa ta będzie wciąż niedostępna dla małych firm.

Leasing ruchomości

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

WOJCIECH IWANIUK

wojciech.iwaniuk@infor.pl

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  5 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niebieska kontrolka temperatury. Co oznacza?

  Niebieska kontrolka temperatury pojawia się na tablicy zegarów części samochodów. Jaką informację przekazuje kierowcy?

  7 mitów na temat kredytu hipotecznego

  Kredyt hipoteczny. Ekspercie wskazali siedem najczęściej spotykanych mitów na temat kredytu hipotecznego. Jakie to mity?

  Wartość zadłużenia w hipotekach przekroczyła 500 mld zł

  Kredyty mieszkaniowe. Padła historyczna wartość zadłużenia w hipotekach – przekroczyła 500 mld zł. Akcja kredytowa kwitnie - stymuluje ją finansowanie na wysokie kwoty. Z danych BIK po pierwszych sześciu miesiącach 2021 r. wynika, że ponad 25% wartości sprzedaży kredytów mieszkaniowych stanowią kredyty udzielone na kwoty powyżej 500 tys. zł, a prawie 45% kredytów gotówkowych – na ponad 50 tys. zł. BIK dokonuje analizy, co jest motorem napędzającym Polaków do finansowania swoich potrzeb konsumenckich. Prezes Zarządu BIK, dr Mariusz Cholewa zwraca uwagę na czynniki determinujące optymistyczne prognozy na rynku kredytowym w drugim półroczu 2021 roku.

  Migająca kontrolka płynu chłodniczego. Co oznacza?

  Migająca kontrolka płynu chłodniczego nie stanowi najlepszego sygnału. Może bowiem oznaczać, że silnik w aucie przegrzewa się.

  Rynek mieszkaniowy rozgrzany do czerwoności. Czy będzie ochłodzenie?

  Rynek mieszkaniowy od dłuższego czasu notuje hossę. Popyt znacznie przekracza podaż, mieszkania wyprzedają się na pniu, a ich ceny rosną w zatrważającym tempie. Niskie stopy procentowe i szeroka dostępność kredytów sprawiają, że kupujących przybywa. Czy ten stan rzeczy się utrzyma?

  Do 6 sierpnia najemcy sklepów mogą wycofać się z przedłużonych umów najmu

  Najem. Najemcy sklepów w centrach handlowych, którzy w zamian za brak opłat czynszowych w okresie lockdownów decydowali się na przedłużanie umów najmu o pół roku, mogą się z tych zobowiązań wycofać. Tę możliwość wprowadziła ustawa covidowa, która weszła w życie 23 lipca br. i która dała najemcom dwa tygodnie na skorzystanie z tego rozwiązania. Zdaniem prawników dla większości najemców jest to zapis korzystny, bo wygasza dotychczasowe roszczenia wynajmujących. Jednocześnie zastrzegają oni, że uchylenie anuluje wszystkie zapisy aneksów covidowych, a z prawnego punktu widzenia jest to kontrowersyjna zmiana, bo zostawia „na lodzie” zarządców centrów handlowych.

  Pomoc finansowa dla kół gospodyń wiejskich - nowe zasady

  Pomoc finansowa dla kół gospodyń wiejskich - nowe zasady. Wysokość pomocy dla kół gospodyń wiejskich będzie zależała od liczby należących do nich osób i wyniesie od 5 do 7 tys. zł. Dotacja będzie przyznawana raz w roku - zakłada projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zamieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  Rynek motoryzacyjny w Polsce. 5 razy więcej aut przez 30 lat

  Rynek motoryzacyjny w Polsce rozwija się. Ostatnie 30 lat minęło pod znakiem 5-krotnego wzrostu ilości samochodów i wzrostu długości dróg.

  Letnie rekordy wypadków drogowych. Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

  Wypadki. Połowa wakacji za nami. W ubiegłym roku to właśnie sierpień był miesiącem z niechlubnym rekordem największej liczby wypadków. W tym roku w pierwszej połowie letniego sezonu urlopowego liczba zgłoszonych w ramach assistance spraw była wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Czy w 2021 r. idziemy na kolejny rekord? Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

  Check engine: LPG winne pojawienia się kontrolki?

  Check engine: LPG może powodować świecenie się błędu? W niektórych przypadkach tak. To jednak nie wina instalacji, a na ogół gazownika lub usterki.

  Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej

  Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Urząd Regulacji Energetyki informuje, że z ofert wolnorynkowych (nie podlegających zatwierdzeniu przez Prezesa URE) korzysta już ponad 37 proc. klientów w gospodarstwach domowych (ponad 5,8 mln). Tylko w czerwcu 2021 sprzedawcę prądu zmieniło 2,3 tys. odbiorców. Od początku 2021 r. takiej zmiany dokonało 22 tys. odbiorców: ponad 17 tys. klientów indywidualnych i prawie 5 tys. biznesowych. Od 2007 roku sprzedawcę prądu w naszym kraju zmieniło łącznie prawie 929 tys. odbiorców.

  Cennik Lexusa NX startuje od 200 tys. zł

  Cennik Lexusa NX został przygotowany dla polskiego rynku. Za bazową wersję hybrydową trzeba zapłacić co najmniej 200 tys. zł.

  Sprzedaż działki a VAT i PIT – sprzedaż prywatna czy działalność gospodarcza?

  Sprzedaż działki a VAT i PIT. Sprzedaż kilku działek, które należą do majątku prywatnego może zostać uznana przez organy skarbowe za działalność gospodarczą. W takim przypadku sprzedający będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT oraz podatku dochodowego, nawet wtedy, gdy od nabycia nieruchomości upłynęło więcej niż 5 lat.

  Budowa domów jednorodzinnych do 90 m2 bez pozwolenia na budowę

  Dom bez pozwolenia na budowę. W dniu 4 sierpnia 2021 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Projekt ten zakłada wprowadzenie możliwości budowy domów jednorodzinnych (o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m2) bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Projekt aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Polski Ład: Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego do 2030 roku

  Kredyty hipoteczne objęte gwarancją do 100 tys. zł. zastępującą wkład własny wg propozycji z Polskiego Ładu będą udzielane do końca 2030 r. - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Minimalny okres spłaty takiego kredytu to15 lat, a maksymalny limit ceny finansowanej nieruchomości w przeliczeniu na 1 m. kw. będzie uzależniony od szeregu czynników.

  Pre-pack – korzyść dla dłużnika, ale czy dla wierzycieli?

  Pre-pack, czyli przygotowana likwidacja polega na ogłoszeniu upadłości dłużnika z równoległym wskazaniem przez sąd nabywcy, ceny i innych warunków sprzedaży majątku dłużnika.

  Jakość rozliczeń MŚP [BADANIE]

  Z cyklicznego badania wśród MŚP realizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż jakość rozliczeń B2B utrzymała się na podobnym poziomie jak w drugim kwartale.

  Ile m2 mają nasze mieszkania?

  Ile m2 mają nasze mieszkania? Trochę ponad 29 metrów kwadratowych – taka powierzchnia przypada w Polsce na statystycznego obywatela. W Europie standard jest wyższy, czasami nawet ponad dwa razy wyższy – sugerują dane Eurostatu.

  Polski Ład. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości

  Opodatkowanie wynajmu nieruchomości. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości zawarte w programie Polski Ład doprowadzą do wzrostu czynszu za wynajmowane mieszkania. Uderzą również w przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.

  Coraz mniej gruntów do zagospodarowania

  Zasoby gruntów państwowych. Tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi nie zostało dotychczas zagospodarowane. Część tych gruntów może być jeszcze sprzedana lub wydzierżawiona na cele rolne, ale większość z nich cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.