reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Banki sfinansują firmom zakup nieruchomości

Banki sfinansują firmom zakup nieruchomości

Instytucje finansowe chętnie udzielą kredytu hipotecznego firmom, które przynoszą zyski i działają na rynku powyżej trzech lat. W przypadku takiego kredytu niezbędne będzie przygotowanie wielu dokumentów.


Podstawowym kryterium przyznania kredytu hipotecznego będzie zdolność kredytowa. W celu uzyskania kredytu przedsiębiorca musi przedstawić dokumenty finansowe pozwalające przeprowadzić analizę sytuacji finansowej firmy oraz potwierdzające sytuację formalnoprawną przedsiębiorcy. Jednak dla firmy osiągającej pozytywne wyniki finansowe i istniejącej na rynku od trzech lat pozyskanie kredytu nie jest trudne.

Oferty kredytów hipotecznych dla małych firm kierowane są z reguły do podmiotów, których roczne obroty nie są mniejsze niż kilkaset tysięcy złotych, ale nie przekraczają również kilku milionów złotych.

Wysokość kredytu zależy od banku i wartości nieruchomości, ale nie przekracza 2 mln zł. Niektóre banki nie stosują minimalnych przychodów dla klientów z grupy profesjonalistów, do których należą przedstawiciele zawodów prawniczych czy architektów. Proces decyzyjny banku o przyznaniu kredytu hipotecznego trwa zazwyczaj dwa tygodnie.

W przypadku kredytu hipotecznego od przedsiębiorcy bank będzie wymagał dokumentów wynikających ze specyfiki inwestycji. Jeżeli inwestycja będzie dotyczyć zakupu nieruchomości, będzie to m.in. odpis z księgi wieczystej i operat szacunkowy (dokument sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego o wartości nieruchomości).

W przypadku budowy nieruchomości bank będzie wymagał od kredytobiorcy prawomocnego pozwolenia na budowę i kosztorysu inwestycji.

Część banków w swojej ofercie posiada jedynie kredyt przeznaczony na zakup nieruchomości komercyjnych, czyli nie finansują one zakupu gruntów czy budowy nieruchomości. Jedynym zabezpieczeniem takiego kredytu jest hipoteka na finansowanej nieruchomości oraz poręczenie zgodne z wymogami prawa cywilnego.

Jeśli przedsiębiorca kredytem hipotecznym będzie chciał refinansować poniesione przez siebie nakłady związane z nieruchomością, to będzie musiał przedstawić ich zestawienie wraz z dokumentami potwierdzającymi te wydatki.

Dodatkowych dokumentów będą wymagały również wnioski o refinansowanie kredytu w innym banku, w takiej sytuacji potrzebna będzie opinia banku kredytującego zawierająca informacje o regularności spłat i kwocie pozostającej do spłaty.

WOJCIECH IWANIUK

wojciech.iwaniuk@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama