REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poręczenie może pomóc w uzyskaniu kredytu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mariusz Gawrychowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Korzystanie z funduszy unijnych na inwestycje często wymaga od firmy zaciągnięcia kredytu w banku. Jeśli przedsiębiorca napotyka problemy z odpowiednim zabezpieczeniem kredytu, to wyjściem dla niego może być skorzystanie z zewnętrznego poręczenia.

Wzięcie przez przedsiębiorcę kredytu bankowego jest często obligatoryjnym elementem procesu ubiegania się o unijną dotację na inwestycję. Po pierwsze, sam system funduszy unijnych wymusza na beneficjentach sięganie po zewnętrzne źródła finansowania. Dotacja ma formę refundacji i otrzymuję się ją dopiero po zakończeniu inwestycji. A za przeprowadzone do tego momentu pracę trzeba przecież zapłacić.

REKLAMA

REKLAMA

Po drugie, przy niektórych dotacjach urzędy mogą wymagać od przyszłego beneficjenta promesy przyznania kredytu. Ma to być gwarancja dobrej sytuacji finansowej firmy oraz tego, że jest ona w stanie zrealizować planowane przedsięwzięcie. Przed przyznaniem promesy wykona standardowe przy kredycie badanie finansów firmy. Dla instytucji rozdzielających unijne pieniądze, jest to wystarczające potwierdzenie, że przedsiębiorca nie ma problemów finansowych.

Zanim uzyskamy kredyt, bank zażąda od nas przedstawienia zabezpieczenia. Jeśli bierzemy kredyt o charakterze pomostowym (zostanie on spłacony po uzyskaniu refundacji poniesionych kosztów), to często wystarczającym zabezpieczeniem jest cesja praw do dotacji wykonywana na bank.

Co zrobić, gdy dla kredytodawcy jest to zabezpieczenie niewystarczające? Wyjściem jest skorzystanie z zewnętrznych poręczeń lub gwarancji. Udzielają ich wyspecjalizowane fundusze poręczeniowe oraz prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego Fundusz Poręczeń Unijnych.

W przeciwieństwie do funduszy doręczeniowych FPU powstał wyłącznie po to, by wspierać inwestycje realizowane przy udziale funduszy unijnych. Mogą z niego skorzystać wszystkie podmioty, które starają się o unijną dotację, czyli przedsiębiorcy, samorządy oraz ich związki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

BGK dołożył starań, by dostęp do poręczenia z FPU wymagał od przedsiębiorcy jak najmniej dodatkowej biurokracji. Choć sam wniosek o poręczenie jest rozpatrywany przez BGK, to można go dostać oraz wypełnić w jednym z ok. 30 banków komercyjnych. Bank ten przekazuje wniosek do BGK.

Oczywiście można też skorzystać z poręczenia kredytu przez bank, który nie podpisał umowy z BGK. Wówczas czeka nas dłuższa droga, bo należy złożyć wniosek w oddziale BGK i dopiero po uzyskaniu poręczenia kontynuować procedurę kredytową w wybranym przez siebie banku.

Poręczenie jest udzielane maksymalnie do 80 proc. kwoty kredytu, lecz nie może przekroczyć równowartości w złotych 5 mln euro. To dość wysoki próg, który został ustalony z myślą o inwestycjach samorządowych. Tymczasem wartość większości projektów realizowanych przez przedsiębiorców wynosi kilka milionów złotych. Istotne jest również to, że poręczenie nie obejmuje odsetek oraz innych kosztów związanych z udzieleniem kredytu (np. prowizji).

Przy poręczeniu podstawowym zabezpieczeniem jest weksel własny in blanco z klauzulą - bez protestu. Jeśli BGK uzna, że udzielenie poręczenia jest obarczone szczególnie wysokim ryzykiem, może wystąpić o dodatkowe zabezpieczenie.

Za udzielenie poręczenia BGK pobiera prowizję. Jej wysokość zależy od czasu trwania poręczenia. Uwaga! Wysokość prowizji jest wyliczona w oparciu o prowizję, a nie kwotę kredytu. To oznacza, że przy poręczeniu na pięć lat kredytu w wysokości 500 tys. zł prowizja BGK wyniesie maksymalnie 6 tys. zł.

Jeśli firma uzyska zgodę na poręczenie kredytu w ramach FPU i nie uda się jej uzyskać unijnej dotacji, to nadal może realizować planowaną inwestycję. W takim przypadku kredyt jest poręczany już nie przez FPU, ale inny instrument BGK - Krajowy Fundusz Poręczeń Kredytowych. Działa on na zasadach zbliżonych do tych, które oferują regionalne fundusze doręczeniowe.

KFPK jest droższym instrumentem niż FPU. Wysokość prowizji, którą będzie pobierał BGK - w zależności od czasu trwania poręczenia - wynosi od jednego do dwóch procent.

Inne usługi dostępne w ramach Funduszu Poreczeń Unijnych to:

• poręczenie spłaty kredytu w portfelu kredytowym,

• poręczenie lub gwarancja emisji obligacji,

• gwarancja realizacji przedsięwzięcia,

• regwarancja,

• gwarancja dobrego wykonania kontraktu,

• promesa poręczenia lub gwarancji spłaty kredytu.

BANKI Z DOSTĘPNYM WNIOSKIEM O ZABEZPIECZENIE Z FPU

• Bank BPH • Bank DnB Nord Polska • Bank Gospodarki Żywnościowej • Bank Handlowy w Warszawie • Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych • Bank Millennium • Bank Ochrony Środowiska • Bank Pekao • Bank Pocztowy • Bank Polskiej Spółdzielczości • Bank Współpracy Europejskiej • BRE Bank • Danske Bank Polska • Deutsche Bank Polska • Dominet Bank • Dresdner Bank AG Spółka Akcyjna Oddział w Polsce • DZ Bank Polska • Gospodarczy Bank Wielkopolski • HSBC Bank Polska • ING Bank Śląski • Invest-Bank • Krakowski Bank Spółdzielczy • Kredyt Bank • Mazowiecki Bank Regionalny • Nordea Bank Polska • PKO Bank Polski • Rabobank Polska • Raiffeisen Bank Polska • WestLB Bank Polska

KOSZT PORĘCZENIA KREDYTU (OPŁATA PROWIZYJNA)

0,50 proc. kwoty poręczenia - poręczenie na okres do roku,

0,75 proc. - poręczenie na okres dłuższy niż rok, lecz krótszy niż 2 lata,

1,00 proc. - poręczenie na okres dłuższy niż 2 lata, lecz nie dłuższy niż 3 lata,

1,25 proc. - poręczenie na okres dłuższy niż 3 lata, lecz nie dłuższy niż 5 lat,

1,50 proc. - poręczenie na okres dłuższy niż 5 lat.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Więcej: www.bgk.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

REKLAMA

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

REKLAMA

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

REKLAMA