| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Poręczenie może pomóc w uzyskaniu kredytu

Poręczenie może pomóc w uzyskaniu kredytu

Korzystanie z funduszy unijnych na inwestycje często wymaga od firmy zaciągnięcia kredytu w banku. Jeśli przedsiębiorca napotyka problemy z odpowiednim zabezpieczeniem kredytu, to wyjściem dla niego może być skorzystanie z zewnętrznego poręczenia.


Wzięcie przez przedsiębiorcę kredytu bankowego jest często obligatoryjnym elementem procesu ubiegania się o unijną dotację na inwestycję. Po pierwsze, sam system funduszy unijnych wymusza na beneficjentach sięganie po zewnętrzne źródła finansowania. Dotacja ma formę refundacji i otrzymuję się ją dopiero po zakończeniu inwestycji. A za przeprowadzone do tego momentu pracę trzeba przecież zapłacić.

Po drugie, przy niektórych dotacjach urzędy mogą wymagać od przyszłego beneficjenta promesy przyznania kredytu. Ma to być gwarancja dobrej sytuacji finansowej firmy oraz tego, że jest ona w stanie zrealizować planowane przedsięwzięcie. Przed przyznaniem promesy wykona standardowe przy kredycie badanie finansów firmy. Dla instytucji rozdzielających unijne pieniądze, jest to wystarczające potwierdzenie, że przedsiębiorca nie ma problemów finansowych.

Zanim uzyskamy kredyt, bank zażąda od nas przedstawienia zabezpieczenia. Jeśli bierzemy kredyt o charakterze pomostowym (zostanie on spłacony po uzyskaniu refundacji poniesionych kosztów), to często wystarczającym zabezpieczeniem jest cesja praw do dotacji wykonywana na bank.

Co zrobić, gdy dla kredytodawcy jest to zabezpieczenie niewystarczające? Wyjściem jest skorzystanie z zewnętrznych poręczeń lub gwarancji. Udzielają ich wyspecjalizowane fundusze poręczeniowe oraz prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego Fundusz Poręczeń Unijnych.

W przeciwieństwie do funduszy doręczeniowych FPU powstał wyłącznie po to, by wspierać inwestycje realizowane przy udziale funduszy unijnych. Mogą z niego skorzystać wszystkie podmioty, które starają się o unijną dotację, czyli przedsiębiorcy, samorządy oraz ich związki.

BGK dołożył starań, by dostęp do poręczenia z FPU wymagał od przedsiębiorcy jak najmniej dodatkowej biurokracji. Choć sam wniosek o poręczenie jest rozpatrywany przez BGK, to można go dostać oraz wypełnić w jednym z ok. 30 banków komercyjnych. Bank ten przekazuje wniosek do BGK.

Oczywiście można też skorzystać z poręczenia kredytu przez bank, który nie podpisał umowy z BGK. Wówczas czeka nas dłuższa droga, bo należy złożyć wniosek w oddziale BGK i dopiero po uzyskaniu poręczenia kontynuować procedurę kredytową w wybranym przez siebie banku.

Poręczenie jest udzielane maksymalnie do 80 proc. kwoty kredytu, lecz nie może przekroczyć równowartości w złotych 5 mln euro. To dość wysoki próg, który został ustalony z myślą o inwestycjach samorządowych. Tymczasem wartość większości projektów realizowanych przez przedsiębiorców wynosi kilka milionów złotych. Istotne jest również to, że poręczenie nie obejmuje odsetek oraz innych kosztów związanych z udzieleniem kredytu (np. prowizji).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »