REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zgłoszenia papierowe i elektroniczne

Od 31 sierpnia w Polsce funkcjonuje System Kontroli Eksportu. Zgłoszenie celne może mieć teraz formę dokumentu papierowego lub elektronicznego.

Dla specjalnych stref ekonomicznych nie będzie limitów terytorialnych

Specjalne strefy ekonomiczne będą działać bez ograniczeń terytorialnych i uzyskają prawo zarządzania gruntami Agencji Nieruchomości Rolnych.

Niższe opłaty za zatrudnianie cudzoziemców

Nawet do 50 zł zmniejszy się opłata za wniosek o zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemca, którą musi ponieść pracodawca.

W firmach wzrośnie zainteresowanie telepracą

Osoby zatrudnione na podstawie stosunku telepracy będą miały takie same prawa, jak inni pracownicy. Senat przyjął bez poprawek nowelizację kodeksu pracy, dotyczącą zatrudnienia w formie telepracy.

REKLAMA

Certyfikat rezydencji pozwala korzystać z ulg

Certyfikat rezydencji osoby prawnej pozwala skorzystać z preferencji i ulg podatkowych. Musi być jednak wystawiony przez administrację skarbową danego kraju. Musi też zawierać odpowiednie dane o podatniku.

Problematyczne koszty

W razie wątpliwości, czy dany wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, można zwrócić się do Ministra Finansów o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Różnice między spółką jawną i spółką cywilną

Spółka cywilna jest umową uregulowaną w kodeksie cywilnym. Coraz częściej pojawiają się jednak opinie prawników, że należałoby z niej uczynić przedsiębiorcę, a nawet przenieść do kodeksu spółek handlowych.

Jaka jest podstawa wymiaru świadczeń dla osób prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek

Od listopada 2006 r. prowadzę działalność gospodarczą i opłacam składki do ZUS od 30% minimalnego wynagrodzenia, bez ubezpieczenia chorobowego. Mam termin porodu w październiku 2007 r. Jaka będzie podstawa do obliczenia zasiłku macierzyńskiego, jeżeli zgłoszę się do ubezpieczenia chorobowego i do wszystkich ubezpieczeń oraz będę opłacała składki od 60% podstawy wymiaru?

REKLAMA

Jak chronione są nietypowe znaki towarowe

Zgodnie z definicją przyjętą w obowiązującej aktualnie ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej, znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa.

Jak przedsiębiorca może ubiegać się o ulgi w spłacie podatków

Zgodnie z regulacjami Ordynacji podatkowej organ podatkowy, na wniosek przedsiębiorcy, może udzielać ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, w szczególności w formie odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia zobowiązania podatkowego. Udzielanie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą wymaga zastosowania regulacji dotyczących pomocy publicznej dla przedsiębiorców.

Nowe zasady księgowości dla firm

W przyszłym roku dla małych i średnich firm zostanie wydany standard rachunkowości. Niewykluczone, że zapadnie decyzja o wdrożeniu nowych zasad w krajach członkowskich UE od 2009 roku. W takim przypadku księgowi mieliby mało czasu na przygotowanie się do stosowania standardu.

Placówki handlowe zamknięte w święta

Wejście w życie nowelizacji kodeksu pracy, wprowadzającej zakaz pracy w placówkach handlowych w święta, spowoduje, że nie będzie wiadomo, które obiekty handlowe będą otwarte w 12 dni świątecznych w roku. W prawie nie ma bowiem przepisu, który definiuje, czym jest placówka handlowa.

Zawieszenie firmy zamiast urlopu wychowawczego

Zamiast urlopu wychowawczego rząd zaproponował przedsiębiorcom możliwość zawieszenia działalności gospodarczej nawet na 36 miesięcy.

Największymi optymistami są szefowie największych firm

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej otworzyło całkiem nowe szanse przed polskimi przedsiębiorstwami i gospodarką.

Urlopy macierzyńskie mają być dłuższe o osiem tygodni

Do Sejmu trafił już pakiet ustaw realizujący rządowy program polityki rodzinnej. Ma być przyjęty do końca tego tygodnia. Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy dotyczący rządowego programu polityki rodzinnej, przygotowany przez Joannę Kluzik-Rostkowską, minister pracy i polityki społecznej. Zawiera on nowelizację ośmiu ustaw.

Samorządy rzemieślnicze

Zbycie przedsiębiorstwa bez podatku

Nie podlegają opodatkowaniu VAT transakcje zbycia przedsiębiorstwa, w tym np. sprzedaż, darowizna czy wniesienie go aportem do spółki prawa handlowego.

We wrześniu na GPW pojawią się co najmniej cztery nowe spółki

Turystyka, informatyka i utylizacja - akcje spółek działających w tych branżach będą mogli kupić inwestorzy we wrześniowych ofertach publicznych. Pod względem wartości nie będą to jednak oferty imponujące.

Czy warto dokonać wykupu własnych akcji

Wykup akcji własnych, choć dopuszczony przez prawo tylko w niektórych przypadkach, jest szczególnie efektywnym źródłem przepływu środków finansowych przeznaczonych dla właściciela. Prowadzi jednak do zmniejszenia kapitałów zaangażowanych w firmie. Dlatego środki przeznaczone na wykup akcji muszą być w szczególny sposób kontrolowane.

Kiedy wycofanie samochodu z działalności powoduje obowiązek zapłaty VAT

Czy wycofanie samochodu osobowo-ciężarowego z ewidencji środków trwałych rodzi zobowiązanie w podatku od towarów i usług? Samochód zostaje przeniesiony do użytku osobistego.

Zatrudniamy nowego pracownika

Zanim pracodawca podejmie decyzję o zatrudnieniu danej osoby w swojej firmie, chce sprawdzić jej przydatność do pracy. Służy temu umowa na okres próbny.

Funkcje prawa upadłościowego

Prawo upadłościowe w założeniu ma służyć ochronie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Część jego przepisów uniemożliwia jednak realizację tego celu.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby podjąć działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii

Jestem właścicielem restauracji w centrum Warszawy. Chciałbym otworzyć następny lokal w Manchesterze. Wymagałoby to ode mnie zatrudnienia tam kilku pracowników. Czy muszę zakładać odrębną działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii? Jakie są ewentualne formalności niezbędne do podjęcia takiej działalności?

Dotacje dla firm: pieniądze dopiero w przyszłym roku

Pierwsze konkursy na dotacje dla firm ze środków UE mogą ruszyć w listopadzie. Najpierw będą do dyspozycji środki z programów krajowych, na pieniądze od samorządów trzeba będzie poczekać. Jeśli wybory odbędą się w październiku, start konkursów może się przesunąć na początek 2008 roku.

Spółki handlowe czeka gruntowna modernizacja

Zmiany, jakie zachodzą w europejskim prawie spółek, wymuszą gruntowną przebudowę naszego systemu prawa. Zatrzymanie tego procesu nie jest możliwe i nie ma znaczenia, że polski kodeks spółek handlowych został uchwalony dopiero kilka lat temu.

Zawieszenie działalności firmy na trzy lata tylko dla rodziców

Rząd przyjmie dziś projekt ustawy realizujący program polityki rodzinnej. Prowadzący firmy i wychowujący dzieci będą mogli zawieszać prowadzenie działalności do trzech lat. Firmy nie będą opłacać składek do Funduszu Pracy za wybranych pracowników, zyskają też zachęty do zakładania przedszkoli.

Fiskus musi skontrolować wszystkich wspólników spółki

Kontrola skarbowa w przypadku rozwiązania spółki cywilnej musi być prowadzona w obecności wszystkich wspólników.

Zagraniczne wczasy też z dopłatą

Wczoraj w Senacie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Spółce przysługuje zwrot nadpłaty podatku

Jeśli spółka występuje w roli podatnika podatku dochodowego i otrzymuje odsetki od obligacji przez pośrednika, to nie ma znaczenia, na czyj rachunek wpływały te odsetki. Na pośredniku nie ciążą bowiem obowiązki podatnika.

Prognozy indeksów giełdowych

Perspektywy rynku pozostają dobre, jednak inwestorzy nie powinni spodziewać się we wrześniu wysokich zwrotów z inwestycji. Indeks WIG20 może wzrosnąć o 3 proc.

Wypożyczenie pracownika

Jestem właścicielem niedużej firmy usługowej. Mój znajomy prowadzi działalność w podobnym zakresie. Ponieważ ostatnio mam mniej zleceń, chciałbym koledze wypożyczyć swojego pracownika na jakiś czas. Czy jest to możliwe? Jeśli tak, to jak dokonać tego pod względem formalnym?

Czy nabywając udziały w spółce, uzyskujemy prawo do zwrotu dopłat

Planujemy nabycie udziałów w spółce z o.o. od osoby fizycznej. Osoba ta w ubiegłym roku wniosła dopłaty do spółki. Czy wraz z nabyciem udziałów będziemy mogli jako wspólnik ubiegać się o zwrot tych dopłat? Czy można uzyskać zwrot dopłat, gdy spółka ma stratę?

Jakie udogodnienia dla upoważnionego podmiotu gospodarczego

Według przepisów wprowadzonych do Wspólnotowego Kodeksu Celnego, podmiot, który posiada status upoważnionego podmiotu gospodarczego, będzie mógł korzystać z różnych udogodnień. Na czym one będą polegały?

Czy występując z kolejnym wnioskiem o wydanie banderol, należy dołączyć nowe zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach

Spółka jest producentem wyrobów akcyzowych - wina. Występując pierwszy raz z wnioskiem o wydanie znaków akcyzy - banderol, załączyliśmy zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach odprowadzanych do budżetu państwa - VAT i dochodowym. Czy teraz, występując z kolejnym wnioskiem, znowu musimy przedkładać zaświadczenie i czy tak będzie za każdym razem?

Jak oceniać efektywność działania firmy

Ocena efektywności odgrywa znaczącą rolę w każdej jednostce gospodarczej. Jeśli firma jest nieefektywna, wcześniej czy później zbankrutuje. Warto więc poznać mechanizmy oraz charaktyrystykę głównych wskaźników efektywności, aby móc całościowo ocenić efektywność oraz umieć tworzyć specyficzne wskaźniki mierzące ją w szczególnych warunkach biznesowych.

Więcej artykułów ma podlegać opłacie produktowej

Producenci ulotek i oleju jadalnego będą musieli zapewnić recykling odpadów powstałych z takich produktów.

E-kontrola łowi nieuczciwych podatników

Duże urzędy skarbowe coraz częściej przeprowadzają elektroniczne kontrole u podatników. Pozwalają one w krótszym czasie wykryć więcej nieprawidłowości w rozliczeniach przedsiębiorców.

Fundusz sfinansuje roboty budowlane na potrzeby rehabilitacji

Przedsiębiorca zwróci PFRON środki uzyskane na roboty budowlane, jeśli rozwiąże umowę z marszałkiem województwa lub jej nie zrealizuje.

Wysokość stawki zależy od umowy

Przedmiotami leasingu mogą być podlegające amortyzacji środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, a także grunty. Stawka amortyzacyjna będzie zależała od umowy leasingowej.

Coraz więcej sporów zbiorowych pracy

W 2006 roku liczba sporów zbiorowych pracy wzrosła prawie trzykrotnie. Strony konfliktu często nie przestrzegają przepisów dotyczących ich rozwiązywania.

Ułatwienia dla małych firm przy klasyfikacji umów leasingu

Firmy, których sprawozdania nie podlegają badaniu przez biegłego rewidenta, nie muszą do kwalifikacji umów leasingu w księgach stosować przepisów ustawy o rachunkowości.

Pensja małżonka nie jest kosztem

Zatrudnienie współmałżonka w prowadzonej przez podatnika firmie nie jest opłacalne podatkowo. Wynagrodzenie wypłacone mężowi lub żonie nie może być kosztem podatkowym.

Lukratywne kontrakty drogowe teraz także dla polskich firm

Wartą pół miliarda złotych umowę na budowę odcinka drogi S7 zawrze konsorcjum spółek o polskim kapitale. To pierwszy taki kontrakt na zdominowanym przez zagraniczne firmy rynku.

Informowanie pracownika o warunkach zatrudnienia

Bardzo proszę o wskazówki, jak prawidłowo poinformować pracowników o warunkach zatrudnienia bądź ich zmianie?

Przedsiębiorstwo spółki cywilnej jako aport do spółki z o.o.

Cechą charakterystyczną dla spółki z o.o. jest konieczność wniesienia przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego jeszcze przed wpisaniem spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Pokrycie kapitału zakładowego może nastąpić za pomocą wkładów pieniężnych lub niepieniężnych (aportów). Aportem może być również przedsiębiorstwo spółki cywilnej. Z jego wniesieniem jako wkładu niepieniężnego do spółki z o.o. wiążą się jednak pewne specyficzne problemy.

Czy stratę w środkach obrotowych w wyniku kradzieży karty płatniczej można uznać za koszt

Prowadzę jednoosobową firmę. Podczas wyjazdu służbowego zostałem napadnięty i okradziony. Ukradziono mi m.in. kartę płatniczą. Powiadomiłem o kradzieży bank oraz policję, która spisała protokół. Pomimo szybkiego powiadomienia banku o kradzieży i blokady konta ukradziono mi 7000 zł. Czy stratę tych pieniędzy mogę uznać za koszt?

Transgraniczne umowy o pracę

1 sierpnia 2007 r. weszła w życie Konwencja rzymska o prawie właściwym dla zobowiązań umownych, która ustanawia jednolite normy kolizyjne w zakresie zobowiązań umownych dla wszystkich państw członkowskich UE.

Mniejsze wymagania dla importerów i producentów aut

Posłowie znowelizowali przepisy, które ułatwią stworzenie sieci demontażu pojazdów.

Za sprzedaż podróbek grozi kara więzienia

Za sprzedaż podróbek będzie grozić wysoka grzywna, a nawet dwa lata więzienia.

Pieniądze na szkolenia czekają na przedsiębiorców

Firmy nadal mogą wysyłać swoich pracowników na finansowane ze środków unijnych szkolenia oraz studia podyplomowe.

REKLAMA