REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie ma dotacji, bo nie ma przepisów

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Resort pracy nie wydał wciąż rozporządzeń np. w sprawie dotacji do wyposażenia stanowiska pracy niepełnosprawnego. Przedsiębiorcy nie mogą starać się o dopłaty, więc nie przyjmują tych osób do pracy. Przez brak odpowiednich przepisów niepełnosprawny zakładający własną firmę nie otrzyma prawie 40 tys. zł.


REKLAMA

NOWOŚĆ


Od 30 lipca 2007 r. pracodawcy mogliby otrzymywać nawet 39,7 tys. zł za zatrudnienie bezrobotnej osoby niepełnosprawnej. Dotację w tej wysokości otrzymaliby także sami niepełnosprawni, jeśli założyliby własną firmę. Przedsiębiorcy nie dostają jednak tej pomocy. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie wydało bowiem rozporządzeń wykonawczych do nowych przepisów ustawy o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.


Gdyby przepisy już obowiązywały, np. niepełnosprawny, który założy własną firmę i zatrudni dwie inne takie osoby, mógłby otrzymać nawet 119 tys. zł dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


Zahamowane zatrudnienie

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Do organizacji pracodawców już zgłaszają się przedsiębiorcy zainteresowani zatrudnianiem niepełnosprawnych.


- Brak rozporządzeń hamuje wzrost zatrudnienia tych osób - mówi Włodzimierz Sobczak, prezes Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitcyjnej.


- Chciałabym przyjąć do pracy niepełnosprawnego i znalazłam już odpowiedniego kandydata, ale wciąż czekamy na wydanie przepisów wykonawczych - mówi Urszula Michałowska z firmy Centrum Mody w Nadarzynie.


Gdyby firma teraz przyjęła do pracy tę osobę, nie mogłaby się starać np. o dofinansowanie do wyposażenia jej miejsca pracy.


- A nie widzę przyczyny, dla której miałabym rezygnować z dopłat, skoro przewiduje je ustawa o rehabilitacji - dodaje Urszula Michałowska.


Nie wszyscy przedsiębiorcy zachowali taką ostrożność.


- Zgłaszają się do nas pracodawcy, którzy już przyjęli do pracy niepełnosprawnych. A nowe formy pomocy, wprowadzone nowelizacją ustawy o rehabilitacji, przysługują tylko za nowo zatrudnionego pracownika - mówi Włodzimierz Sobczak.


Przypomnijmy, że obecnie pracuje tylko 15 proc. niepełnosprawnych w wieku powyżej 15 lat, 90 tys. ma status bezrobotnego, a 3,2 mln pozostaje biernych zawodowo.


Rząd zapowiadał, że ich integracja zawodowa i społeczna to jeden z priorytetów polityki społecznej. Dlatego przygotował nowelizację ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.). Wprowadziła ona nowe formy wspierania zatrudnienia tych osób. Przepisy te weszły w życie 30 lipca tego roku.


Pieniądze na firmę


Rzadko wykorzystywaną przez niepełnosprawnych pożyczkę na założenie własnego biznesu zastąpiła jednorazowa dotacja (do kwoty 39,7 tys. zł - dane za II kwartał tego roku).


- Pożyczkę trzeba było zwrócić, a dofinansowanie jest bezzwrotne. Dlatego dla wielu osób niepełnosprawnych jest realną zachętą do założenia własnej firmy - mówi Piotr Miszno, niepełnosprawny mieszkaniec Warszawy, który chce rozpocząć własną działalność gospodarczą.


Wyposażenie stanowiska pracy

REKLAMA


Z kolei pracodawcy, którzy zdecydowali się zatrudnić bezrobotnego niepełnosprawnego przez co najmniej 36 miesięcy, mogą na podstawie nowych przepisów starać się o zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy do wysokości 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia (39,7 tys. zł). Zwrotu kosztów dokonuje starosta na warunkach i w wysokości określonej umową zawartą z pracodawcą. Refundacji nie podlegają koszty poniesione przed dniem zawarcia takiej umowy.


- Obecnie można korzystać z dofinansowania na przystosowanie miejsca pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Wyposażenie stanowiska ma jednak inne znaczenie, bo pracodawcy za te środki będą mogli np. zakupić komputer dla niepełnosprawnego pracownika - mówi Urszula Michałowska.


Pensja z PFRON


Pracodawca, który zatrudni przez okres co najmniej 12 miesięcy osobę niepełnosprawną, zarejestrowaną w urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostającą w zatrudnieniu, może otrzymać zwrot 60 proc. jej wynagrodzenia oraz obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne. Refundacja ta przysługuje tylko za pierwszy rok zatrudnienia osoby niepełnosprawnej. Zwrotu wydanych środków dokonuje starosta na podstawie umowy zawartej z pracodawcą. Podobnie jak w przypadku refundacji kosztów wyposażenia, zwrotowi nie podlegają kwoty wypłacone przez pracodawcę za okres sprzed dnia podpisania umowy.


Wszystkie te dotacje są nowymi formami pomocy na zatrudnienie niepełnosprawnych i konieczne jest wydanie rozporządzeń, które szczegółowo określą procedury ich stosowania. Dopiero wtedy pracodawcy i sami niepełnosprawni będą mogli starać się o środki PFRON.


Resort pracuje


- Projekty rozporządzeń przeszły już etap konsultacji i mam nadzieję, że będą podpisane do końca października - tłumaczy Alina Wojtowicz-Pomierna, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.


Przyznaje, że bez procedur rzeczywiście nie można korzystać z nowych form pomocy.


Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że opracowanie rozporządzeń umożliwiających korzystanie z dofinansowania do założenia firmy oraz refundacji kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych jest priorytetem.


- To ważne formy wsparcia, dlatego MPiPS powinno opracować jak najmniej skomplikowane procedury otrzymania takiej pomocy - mówi Bogna Nowak-Turowiecka, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.


Resort ma dużo pracy, gdyż w związku z nowelizacją ustawy o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych musi wydać łącznie co najmniej 15 nowych rozporządzeń. Do końca roku MPiPS musi m.in. określić, jak będzie rozliczana refundacja składek na ubezpieczenia społeczne niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą i jakie dokumenty przedsiębiorca będzie musiał złożyć, aby otrzymać zwrot zapłaconych należności na ZUS.


Bariery w zatrudnianiu niepełnosprawnych
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA