REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przedsiębiorca, który nie złożył wniosku o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, ale je opłacił, podlega temu ubezpieczeniu

Elżbieta Łapczyńska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 marca 2007 r. rozpocząłem pozarolniczą działalność gospodarczą. Do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych zgłosiłem się 7 marca br. na formularzu ZUS ZUA. Nie zaznaczyłem, że chcę podlegać także dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Składki na ubezpieczenia społeczne opłacałem terminowo i w wysokości uwzględniającej dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Czy w tej sytuacji, mimo braku odpowiedniego zgłoszenia, podlegam dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu?


RADA


Jeżeli składki na ubezpieczenia społeczne opłacał Pan terminowo i w pełnej wysokości, to od 1 marca 2007 r. podlega Pan dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. W tej sytuacji powinien Pan wyrejestrować się z ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego z datą 1 marca 2007 r. i zgłosić z tą samą datą do wszystkich ubezpieczeń, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.


UZASADNIENIE


Żeby uzyskać prawo do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, należy przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. Ubezpieczenie to może dla osoby ubezpieczonej być obowiązkowe albo dobrowolne.


Jeżeli jedynym tytułem osoby do ubezpieczeń społecznych jest pozarolnicza działalność gospodarcza, to osoba ta ma obowiązek przystąpić i opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne oraz na Fundusz Pracy. Osoba, która prowadzi pozarolniczą działalność i ma obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, może przystąpić dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego.


Ubezpieczenie chorobowe w Pana przypadku jest dobrowolne, dlatego to od Pana decyzji zależy, czy chce Pan opłacać również składki na ubezpieczenie chorobowe.


Jeżeli osoba chce przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, to musi zgłosić się do niego na formularzu ZUS ZUA oraz opłacać składki na ubezpieczenie w terminie i należnej wysokości.


Pan, rozpoczynając pozarolniczą działalność, nie zadeklarował przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jednak spełnił Pan drugi z warunków, tzn. opłacał Pan terminowo składki na ubezpieczenia społeczne, w tym dobrowolne chorobowe. ZUS może to potraktować jako wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.


W takim przypadku powinien Pan potwierdzić, że chce podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Dlatego powinien Pan wyrejestrować się z ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego z datą 1 marca, czyli z datą złożenia zgłoszenia do ubezpieczeń. Następnie powinien Pan jeszcze raz na formularzu ZUS ZUA przystąpić do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego wypełniając pole VI - Dane o obowiązkowych ubezpieczeniach społecznych - na formularzu ZUS ZUA z datą 1 marca 2007 r. i na tym samym formularzu zgłoszeniowym powinien Pan zadeklarować przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z datą 1 marca 2007 r. wypełniając pole VIII - Dane o dobrowolnych ubezpieczeniach społecznych - na formularzu ZUS ZUA.


- art. 13 pkt 4, art. 18 ust. 9 i ust. 10 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).


Elżbieta Łapczyńska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych


Orzecznictwo uzupełniając

- Osoba składająca wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym i oczekująca świadczeń od organu rentowego, jest zobowiązana do opłacania składki na to ubezpieczenie w terminie i we właściwej wysokości. (Wyrok sądu apelacyjnego z 4 października 2000 r., III AUa 1514/99, OSA 2001/4/15)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA