| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy przedsiębiorca, który nie złożył wniosku o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, ale je opłacił, podlega temu ubezpieczeniu

Czy przedsiębiorca, który nie złożył wniosku o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, ale je opłacił, podlega temu ubezpieczeniu

Od 1 marca 2007 r. rozpocząłem pozarolniczą działalność gospodarczą. Do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych zgłosiłem się 7 marca br. na formularzu ZUS ZUA. Nie zaznaczyłem, że chcę podlegać także dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Składki na ubezpieczenia społeczne opłacałem terminowo i w wysokości uwzględniającej dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Czy w tej sytuacji, mimo braku odpowiedniego zgłoszenia, podlegam dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu?


RADA


Jeżeli składki na ubezpieczenia społeczne opłacał Pan terminowo i w pełnej wysokości, to od 1 marca 2007 r. podlega Pan dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. W tej sytuacji powinien Pan wyrejestrować się z ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego z datą 1 marca 2007 r. i zgłosić z tą samą datą do wszystkich ubezpieczeń, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.


UZASADNIENIE


Żeby uzyskać prawo do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, należy przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. Ubezpieczenie to może dla osoby ubezpieczonej być obowiązkowe albo dobrowolne.


Jeżeli jedynym tytułem osoby do ubezpieczeń społecznych jest pozarolnicza działalność gospodarcza, to osoba ta ma obowiązek przystąpić i opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne oraz na Fundusz Pracy. Osoba, która prowadzi pozarolniczą działalność i ma obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, może przystąpić dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego.


Ubezpieczenie chorobowe w Pana przypadku jest dobrowolne, dlatego to od Pana decyzji zależy, czy chce Pan opłacać również składki na ubezpieczenie chorobowe.


Jeżeli osoba chce przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, to musi zgłosić się do niego na formularzu ZUS ZUA oraz opłacać składki na ubezpieczenie w terminie i należnej wysokości.


Pan, rozpoczynając pozarolniczą działalność, nie zadeklarował przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jednak spełnił Pan drugi z warunków, tzn. opłacał Pan terminowo składki na ubezpieczenia społeczne, w tym dobrowolne chorobowe. ZUS może to potraktować jako wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.


W takim przypadku powinien Pan potwierdzić, że chce podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Dlatego powinien Pan wyrejestrować się z ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego z datą 1 marca, czyli z datą złożenia zgłoszenia do ubezpieczeń. Następnie powinien Pan jeszcze raz na formularzu ZUS ZUA przystąpić do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego wypełniając pole VI - Dane o obowiązkowych ubezpieczeniach społecznych - na formularzu ZUS ZUA z datą 1 marca 2007 r. i na tym samym formularzu zgłoszeniowym powinien Pan zadeklarować przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z datą 1 marca 2007 r. wypełniając pole VIII - Dane o dobrowolnych ubezpieczeniach społecznych - na formularzu ZUS ZUA.


- art. 13 pkt 4, art. 18 ust. 9 i ust. 10 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).


Elżbieta Łapczyńska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych


Orzecznictwo uzupełniając

- Osoba składająca wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym i oczekująca świadczeń od organu rentowego, jest zobowiązana do opłacania składki na to ubezpieczenie w terminie i we właściwej wysokości. (Wyrok sądu apelacyjnego z 4 października 2000 r., III AUa 1514/99, OSA 2001/4/15)

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Da Wanda

DaWanda to platforma online z produktami hand-made i designem.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK