Kategorie

Przedsiębiorcom łatwiej będzie opłacać składki do ZUS

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska
inforCMS
Prowadzący małe firmy przez 12 miesięcy będą płacić do ZUS składki w tej samej wysokości. ZUS popiera propozycję przedsiębiorców ze względu na ograniczenie liczby błędów we wpłatach.


Ponad 650 tysięcy płatników opłacających składki od 60 proc. średniej płacy musi co trzy miesiące sprawdzać aktualną wysokość składek, jakie mają przelać do ZUS. Wkrótce może się to zmienić. ZUS popiera propozycję pracodawców, aby wysokość składek była ustalona raz na cały rok. Przedsiębiorcy prowadzący firmy czekają na taką zmianę, gdyż ich zdaniem ograniczy to biurokrację i koszty. Eksperci ubezpieczeniowi twierdzą, że nie będzie ona miała negatywnego wpływu na finanse Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dodają, że powinien się też zmienić sposób opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne do NFZ oraz do Funduszu Pracy.


Podstawa na cały rok


- Przy obecnym poziomie inflacji nie ma sensu utrzymywania zasady, że pięć razy w roku zmienia się podstawa naliczania składek dla osób prowadzących małe firmy - mówi Paweł Wypych, prezes ZUS.

Reklama


Wyjaśnia, że zmniejszenie częstotliwości naliczania tych składek do jednego lub dwóch razy w roku ułatwiłoby życie zarówno przedsiębiorcom, jak i zakładowi. Jego zdaniem dzięki takiemu rozwiązaniu ZUS nie musiałby też korygować błędów wynikających z pomyłek przy przelewach. Obecnie płatnicy popełniają rocznie ponad 24 tys. błędów merytorycznych mających wpływ na poprawność ustalenia wysokości składek.


Uproszczenie zasad opłacania składek zaproponowali pracodawcy z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Ich zdaniem sprawdzenie co trzy miesiące wysokości obciążeń na ZUS (podstawy naliczania składek obowiązują w okresach styczeń - luty, marzec - maj, czerwiec - sierpień, wrzesień - listopad i grudzień) stanowi dużą uciążliwość szczególnie dla małych firm.


- Nasza propozycja ułatwi prowadzenie firmy przedsiębiorcom, którzy nie będą musieli pilnować, czy ZUS opublikował nowe wysokości stawek - wyjaśnia Jeremi Mordasewicz, przedstawiciel PKPP Lewiatan w Radzie Nadzorczej ZUS.


Jego zdaniem ustalanie wysokości składek raz w roku nie zmniejszy wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Według Jacka Dziekana, rzecznika prasowego ZUS, instytucja ta jest przygotowana do obsługi rozliczeń za osoby prowadzące działalność gospodarczą i za osoby z nimi współpracujące. I to zarówno wtedy, gdy podstawa wymiaru składek ulega zmianie kilka razy w roku, jak i raz na rok.


- Ograniczenie biurokracji spowoduje, że osoby prowadzące firmy w dłuższej perspektywie czasu będą mogły planować wydatki - ocenia Michał Boni, były minister pracy.


Pewniej w razie choroby


- To dobre rozwiązanie, bo zmniejsza ryzyko pomyłki. Zawsze się boję, że zapłacę składkę na podstawie już nieaktualnej podstawy - mówi Mariola Fischer, właścicielka pracowni krawieckiej w Bytomiu.


Nowe zasady ułatwią życie przedsiębiorcom, którzy dobrowolnie opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe. Obecnie muszą same pilnować, żeby składki na to ubezpieczenie terminowo wpływały na konto ZUS. Jeśli składki nie zostaną wpłacone w terminie, to osoby są wyłączone z tego ubezpieczenia i w konsekwencji w razie choroby nie uzyskują zasiłku chorobowego.


- Wystarczy, że jedna składka nie wpłynie w terminie albo przedsiębiorca błędnie wyliczy jej wysokość i już straci prawo do zasiłku chorobowego - wyjaśnia Jeremi Mordasewicz.


Dla tej grupy osób możliwość opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w jednakowej wysokości przez cały rok jest dobrym rozwiązaniem. Mogą złożyć w banku tzw. polecenie zapłaty i to on sam będzie pilnował terminów wpłacania składek.


Składka zdrowotna

Reklama


Ustalanie wysokości składek na ubezpieczenie społeczne tylko raz w roku będzie możliwe po uchwaleniu nowelizacji ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r., nr 11, poz. 74 z późn. zm.). Jednak osoby prowadzące firmy zauważają, że na takich samych zasadach jak składki na ubezpieczenie społeczne powinny być też ustalane składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli bowiem pracodawca nadal będzie musiał co kwartał sprawdzać wysokość składki na to ubezpieczenie, to jego sytuacja się nie zmieni.


- Dopiero wówczas będzie można mówić o uproszczeniu zasad prowadzenia firmy, jeśli wysokość wszystkich składek będzie ustalana na cały rok - mówi Jan Klimek, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego.


Anna Rudyk, właścicielka zakładu fryzjerskiego w Lewinie Brzeskim, ocenia, że każde zmniejszenie obciążeń dla osób prowadzących własny biznes jest dobre.


- Czekamy jednak na konkretne działania zachęcające do tworzenia nowych miejsc pracy. Same obietnice ułatwień to za mało - mówi.


Coraz mniej dokumentów


Możliwość ustalania wysokości składek wpłacanych do ZUS to kolejne ułatwienie dla pracodawców. Zgodnie z art. 47 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby prowadzące pozarolniczą działalność, opłacające składki wyłącznie za siebie lub osoby z nimi współpracujące, są zwolnione z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych za każdy kolejny miesiąc.


- Osoby te nie muszą składać tych dokumentów od stycznia 2003 r. - zauważa Krzysztof Pater, były minister polityki społecznej.


Z możliwości takiej można korzystać, kiedy podstawa wymiaru składek jest najniższa, czyli wynosi 60 proc. średniej płacy lub 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.


Dotyczy to zdecydowanej większości osób prowadzących firmę. Zwolnienie to dotyczy też kolejnych miesięcy, gdy zmiana wysokości składek w stosunku do miesiąca poprzedniego jest spowodowana wyłącznie zmianą minimalnego lub przeciętnego wynagrodzenia.


Propozycja zmian zasad opłacania składek na ubezpieczenia społeczne
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  21 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.