REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcom łatwiej będzie opłacać składki do ZUS

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzący małe firmy przez 12 miesięcy będą płacić do ZUS składki w tej samej wysokości. ZUS popiera propozycję przedsiębiorców ze względu na ograniczenie liczby błędów we wpłatach.


REKLAMA

Ponad 650 tysięcy płatników opłacających składki od 60 proc. średniej płacy musi co trzy miesiące sprawdzać aktualną wysokość składek, jakie mają przelać do ZUS. Wkrótce może się to zmienić. ZUS popiera propozycję pracodawców, aby wysokość składek była ustalona raz na cały rok. Przedsiębiorcy prowadzący firmy czekają na taką zmianę, gdyż ich zdaniem ograniczy to biurokrację i koszty. Eksperci ubezpieczeniowi twierdzą, że nie będzie ona miała negatywnego wpływu na finanse Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dodają, że powinien się też zmienić sposób opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne do NFZ oraz do Funduszu Pracy.


Podstawa na cały rok


- Przy obecnym poziomie inflacji nie ma sensu utrzymywania zasady, że pięć razy w roku zmienia się podstawa naliczania składek dla osób prowadzących małe firmy - mówi Paweł Wypych, prezes ZUS.

REKLAMA


Wyjaśnia, że zmniejszenie częstotliwości naliczania tych składek do jednego lub dwóch razy w roku ułatwiłoby życie zarówno przedsiębiorcom, jak i zakładowi. Jego zdaniem dzięki takiemu rozwiązaniu ZUS nie musiałby też korygować błędów wynikających z pomyłek przy przelewach. Obecnie płatnicy popełniają rocznie ponad 24 tys. błędów merytorycznych mających wpływ na poprawność ustalenia wysokości składek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Uproszczenie zasad opłacania składek zaproponowali pracodawcy z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Ich zdaniem sprawdzenie co trzy miesiące wysokości obciążeń na ZUS (podstawy naliczania składek obowiązują w okresach styczeń - luty, marzec - maj, czerwiec - sierpień, wrzesień - listopad i grudzień) stanowi dużą uciążliwość szczególnie dla małych firm.


- Nasza propozycja ułatwi prowadzenie firmy przedsiębiorcom, którzy nie będą musieli pilnować, czy ZUS opublikował nowe wysokości stawek - wyjaśnia Jeremi Mordasewicz, przedstawiciel PKPP Lewiatan w Radzie Nadzorczej ZUS.


Jego zdaniem ustalanie wysokości składek raz w roku nie zmniejszy wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Według Jacka Dziekana, rzecznika prasowego ZUS, instytucja ta jest przygotowana do obsługi rozliczeń za osoby prowadzące działalność gospodarczą i za osoby z nimi współpracujące. I to zarówno wtedy, gdy podstawa wymiaru składek ulega zmianie kilka razy w roku, jak i raz na rok.


- Ograniczenie biurokracji spowoduje, że osoby prowadzące firmy w dłuższej perspektywie czasu będą mogły planować wydatki - ocenia Michał Boni, były minister pracy.


Pewniej w razie choroby


- To dobre rozwiązanie, bo zmniejsza ryzyko pomyłki. Zawsze się boję, że zapłacę składkę na podstawie już nieaktualnej podstawy - mówi Mariola Fischer, właścicielka pracowni krawieckiej w Bytomiu.


Nowe zasady ułatwią życie przedsiębiorcom, którzy dobrowolnie opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe. Obecnie muszą same pilnować, żeby składki na to ubezpieczenie terminowo wpływały na konto ZUS. Jeśli składki nie zostaną wpłacone w terminie, to osoby są wyłączone z tego ubezpieczenia i w konsekwencji w razie choroby nie uzyskują zasiłku chorobowego.


- Wystarczy, że jedna składka nie wpłynie w terminie albo przedsiębiorca błędnie wyliczy jej wysokość i już straci prawo do zasiłku chorobowego - wyjaśnia Jeremi Mordasewicz.


Dla tej grupy osób możliwość opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w jednakowej wysokości przez cały rok jest dobrym rozwiązaniem. Mogą złożyć w banku tzw. polecenie zapłaty i to on sam będzie pilnował terminów wpłacania składek.


Składka zdrowotna

REKLAMA


Ustalanie wysokości składek na ubezpieczenie społeczne tylko raz w roku będzie możliwe po uchwaleniu nowelizacji ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r., nr 11, poz. 74 z późn. zm.). Jednak osoby prowadzące firmy zauważają, że na takich samych zasadach jak składki na ubezpieczenie społeczne powinny być też ustalane składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli bowiem pracodawca nadal będzie musiał co kwartał sprawdzać wysokość składki na to ubezpieczenie, to jego sytuacja się nie zmieni.


- Dopiero wówczas będzie można mówić o uproszczeniu zasad prowadzenia firmy, jeśli wysokość wszystkich składek będzie ustalana na cały rok - mówi Jan Klimek, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego.


Anna Rudyk, właścicielka zakładu fryzjerskiego w Lewinie Brzeskim, ocenia, że każde zmniejszenie obciążeń dla osób prowadzących własny biznes jest dobre.


- Czekamy jednak na konkretne działania zachęcające do tworzenia nowych miejsc pracy. Same obietnice ułatwień to za mało - mówi.


Coraz mniej dokumentów


Możliwość ustalania wysokości składek wpłacanych do ZUS to kolejne ułatwienie dla pracodawców. Zgodnie z art. 47 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby prowadzące pozarolniczą działalność, opłacające składki wyłącznie za siebie lub osoby z nimi współpracujące, są zwolnione z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych za każdy kolejny miesiąc.


- Osoby te nie muszą składać tych dokumentów od stycznia 2003 r. - zauważa Krzysztof Pater, były minister polityki społecznej.


Z możliwości takiej można korzystać, kiedy podstawa wymiaru składek jest najniższa, czyli wynosi 60 proc. średniej płacy lub 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.


Dotyczy to zdecydowanej większości osób prowadzących firmę. Zwolnienie to dotyczy też kolejnych miesięcy, gdy zmiana wysokości składek w stosunku do miesiąca poprzedniego jest spowodowana wyłącznie zmianą minimalnego lub przeciętnego wynagrodzenia.


Propozycja zmian zasad opłacania składek na ubezpieczenia społeczne
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

REKLAMA

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

REKLAMA

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

REKLAMA