REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pożyczka dla spółki to nie dopłata

Joanna Baron

REKLAMA

Brak uregulowania w umowie spółki kwestii dopłat pozwala uznać niewypłacone odsetki od pożyczek udzielonych przez udziałowców za nieodpłatne świadczenie na rzecz spółki.


REKLAMA

Po ustaleniu w toku kontroli zaniżenia przychodów organ określił podatnikowi - spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - zobowiązanie w CIT za 2003 rok. Zaniżenie wynikało z niezewidencjonowania części przychodów ze świadczonych usług hotelarskich oraz z niewykazania przychodów z tytułu nieodpłatnych świadczeń, tj. nieoprocentowanych pożyczek udzielonych przez udziałowców.

REKLAMA


W odwołaniu podatnik wskazał, że w związku z dużą liczbą osób przebywających w jego ośrodkach, nie można przeprowadzić dokładnego postępowania dowodowego. Mimo że organy przesłuchały poszczególne osoby, a te potwierdziły pobyt, nie można przyporządkować poszczególnych wpłat za usługi do wydruków z kasy fiskalnej. Nie można więc uznać, że spółka niezewidencjonowała usług na rzecz tych właśnie osób. Nie rozważono także stanowiska spółki, że naliczano odsetki od pożyczek.


Wspólnicy są zobowiązani do dokonywania wpłat na rzecz spółki. Spółka podjęła uchwałę o dopłatach do kapitału, a wpłaty dokonane przez wspólników miały właśnie taki charakter. Organ podatkowy oparł swoją decyzję jedynie na stanie księgowym.


WSA w Szczecinie oddalił wniesioną przez spółkę skargę. Organy podatkowe, prowadząc postępowanie dowodowe, nie naruszyły żadnej z zasad obowiązujących w tym zakresie. Zebrany materiał daje podstawę do przypisania podatnikowi po stronie przychodów kwot uzyskanych z tytułu świadczonych usług. Skarżąca nie negowała oświadczeń kontrahentów, którzy byli przesłuchani przez organ. Powoływanie się przez skarżącą na podjęcie uchwał o dopłatach jest nieprawidłowe. Przepisy stanowią bowiem, że organy spółki mogą podjąć stosowną uchwałę, gdy jest taki zapis w umowie spółki. W przypadku skarżącej w umowie takiego zapisu brak. Natomiast z zebranego materiału dowodowego wynika, że podatnik nie wypłacił w 2003 roku oprocentowania z tytułu tych pożyczek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Sygn. akt I SA/Sz 925/06


JOANNA BARON

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA