| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pożyczka dla spółki to nie dopłata

Pożyczka dla spółki to nie dopłata

Brak uregulowania w umowie spółki kwestii dopłat pozwala uznać niewypłacone odsetki od pożyczek udzielonych przez udziałowców za nieodpłatne świadczenie na rzecz spółki.


Po ustaleniu w toku kontroli zaniżenia przychodów organ określił podatnikowi - spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - zobowiązanie w CIT za 2003 rok. Zaniżenie wynikało z niezewidencjonowania części przychodów ze świadczonych usług hotelarskich oraz z niewykazania przychodów z tytułu nieodpłatnych świadczeń, tj. nieoprocentowanych pożyczek udzielonych przez udziałowców.


W odwołaniu podatnik wskazał, że w związku z dużą liczbą osób przebywających w jego ośrodkach, nie można przeprowadzić dokładnego postępowania dowodowego. Mimo że organy przesłuchały poszczególne osoby, a te potwierdziły pobyt, nie można przyporządkować poszczególnych wpłat za usługi do wydruków z kasy fiskalnej. Nie można więc uznać, że spółka niezewidencjonowała usług na rzecz tych właśnie osób. Nie rozważono także stanowiska spółki, że naliczano odsetki od pożyczek.


Wspólnicy są zobowiązani do dokonywania wpłat na rzecz spółki. Spółka podjęła uchwałę o dopłatach do kapitału, a wpłaty dokonane przez wspólników miały właśnie taki charakter. Organ podatkowy oparł swoją decyzję jedynie na stanie księgowym.


WSA w Szczecinie oddalił wniesioną przez spółkę skargę. Organy podatkowe, prowadząc postępowanie dowodowe, nie naruszyły żadnej z zasad obowiązujących w tym zakresie. Zebrany materiał daje podstawę do przypisania podatnikowi po stronie przychodów kwot uzyskanych z tytułu świadczonych usług. Skarżąca nie negowała oświadczeń kontrahentów, którzy byli przesłuchani przez organ. Powoływanie się przez skarżącą na podjęcie uchwał o dopłatach jest nieprawidłowe. Przepisy stanowią bowiem, że organy spółki mogą podjąć stosowną uchwałę, gdy jest taki zapis w umowie spółki. W przypadku skarżącej w umowie takiego zapisu brak. Natomiast z zebranego materiału dowodowego wynika, że podatnik nie wypłacił w 2003 roku oprocentowania z tytułu tych pożyczek.


Sygn. akt I SA/Sz 925/06


JOANNA BARON

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »