REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pożyczka dla spółki to nie dopłata

Joanna Baron

REKLAMA

Brak uregulowania w umowie spółki kwestii dopłat pozwala uznać niewypłacone odsetki od pożyczek udzielonych przez udziałowców za nieodpłatne świadczenie na rzecz spółki.


REKLAMA

Po ustaleniu w toku kontroli zaniżenia przychodów organ określił podatnikowi - spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - zobowiązanie w CIT za 2003 rok. Zaniżenie wynikało z niezewidencjonowania części przychodów ze świadczonych usług hotelarskich oraz z niewykazania przychodów z tytułu nieodpłatnych świadczeń, tj. nieoprocentowanych pożyczek udzielonych przez udziałowców.

REKLAMA


W odwołaniu podatnik wskazał, że w związku z dużą liczbą osób przebywających w jego ośrodkach, nie można przeprowadzić dokładnego postępowania dowodowego. Mimo że organy przesłuchały poszczególne osoby, a te potwierdziły pobyt, nie można przyporządkować poszczególnych wpłat za usługi do wydruków z kasy fiskalnej. Nie można więc uznać, że spółka niezewidencjonowała usług na rzecz tych właśnie osób. Nie rozważono także stanowiska spółki, że naliczano odsetki od pożyczek.


Wspólnicy są zobowiązani do dokonywania wpłat na rzecz spółki. Spółka podjęła uchwałę o dopłatach do kapitału, a wpłaty dokonane przez wspólników miały właśnie taki charakter. Organ podatkowy oparł swoją decyzję jedynie na stanie księgowym.


WSA w Szczecinie oddalił wniesioną przez spółkę skargę. Organy podatkowe, prowadząc postępowanie dowodowe, nie naruszyły żadnej z zasad obowiązujących w tym zakresie. Zebrany materiał daje podstawę do przypisania podatnikowi po stronie przychodów kwot uzyskanych z tytułu świadczonych usług. Skarżąca nie negowała oświadczeń kontrahentów, którzy byli przesłuchani przez organ. Powoływanie się przez skarżącą na podjęcie uchwał o dopłatach jest nieprawidłowe. Przepisy stanowią bowiem, że organy spółki mogą podjąć stosowną uchwałę, gdy jest taki zapis w umowie spółki. W przypadku skarżącej w umowie takiego zapisu brak. Natomiast z zebranego materiału dowodowego wynika, że podatnik nie wypłacił w 2003 roku oprocentowania z tytułu tych pożyczek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Sygn. akt I SA/Sz 925/06


JOANNA BARON

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA