reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorców z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorców z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Dotacje inwestycyjne są najchętniej wykorzystywanym przez przedsiębiorców sposobem finansowania rozwoju własnej firmy. W latach 2007-2013 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie miała do rozdysponowania na ten cel ponad 1,4 mld euro.


Doświadczenie z wykorzystywania funduszy unijnych na lata 2004-2006 wskazują, że dotacje inwestycyjne są tą formą wsparcia, która cieszy się największym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Jednym - aczkolwiek nie jedynym - z urzędów, który dostanie fundusze unijne do rozdysponowania na ten cel, będzie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Do podziału między firmy będzie ponad 1,4 mld euro. Z tych pieniędzy będą mogli skorzystać wszyscy przedsiębiorcy.


Nie każda firma będzie mogła skorzystać ze wsparcia w ramach Działania 4.4. w Programie Innowacyjna Gospodarka. Są dwa warunki wejściowe. Pierwszy z nich to odpowiednia wielkość inwestycji. Musi ona być w przedziale (licząc w ramach tzw. kosztów kwalifikowanych, czyli tych wydatków inwestycyjnych przedsiębiorców, które UE uznaje za odpowiednie do refundacji) od 8 mln zł do 160 mln zł. Widać więc od razu, że to jest to wsparcie adresowane do średnich i dużych firm. Małe i mikro przedsiębiorstwa będą miały problemy z przeprowadzeniem odpowiednio dużej inwestycji, by uzyskać dotacje. To wysoki limit, jeśli spojrzy się na wsparcie udzielane w latach 2004 - 2006. Dotacje podobnej wysokości można było w tych latach uzyskać w nielicznych działaniach. Przykładem są wczesne nabory do Poddziałania 2.2.1 w ramach programu Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw.


Kolejnym warunkiem udzielenia wsparcia jest innowacyjność projektu. Co to oznacza? Według przyjętych przez PARP rozwiązań tylko takie inwestycje będą dostawać dotacje z funduszy unijnych w ramach tego działania, które zawierają rozwiązania technologiczne stosowane na świecie nie dłużej niż trzy lata. Celem takiego ograniczenia jest wzmocnienie pozycji technologicznej polskich firm nie tylko w skali krajowej, ale także międzynarodowej. W praktyce przekłada to się na unowocześnianie produkcji lub usług przedsiębiorstw w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne.


Jeśli przedsiębiorca nie spełnia jednego z dwóch warunków wejściowych, to nie powinien załamywać rąk. Działanie 4.4 w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka (PO IG) jest jedną z kilku możliwości uzyskania wsparcia. Na pewno powinien zainteresować się regionalnymi programami operacyjnymi, w których są dotacje dla przedsięwzięć o wartości poniżej 8 mln zł. Środki dla firm są także pozostałych programach operacyjnych jak na przykład Infrastruktura i Środowisko (IiŚ). Tylko że są one przeznaczone na wsparcie określonych rodzajów działalności. Dla przykładu w programie IiŚ będą to projekty energetyczne i środowiskowe.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama