REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi w spłacie podatków

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Przedsiębiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji ekonomicznej mogą ubiegać się o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na restrukturyzację.


NOWE PRAWO

REKLAMA

 


Warunki przyznawania ulg przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 11 września 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na restrukturyzację (Dz.U. nr 179, poz. 1266).

 


Przepisy wchodzą w życie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Przepisy tego rozporządzenia wchodzą w życie 13 października 2007 r. Pomoc polega m.in. na odroczeniu terminu płatności podatku, rozłożeniu podatku na raty, umorzeniu całości lub części zaległości podatkowych. Pomoc taka może być kierowana do przedsiębiorców działających na rynku dłużej niż trzy lata.


Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych są udzielane na podstawie Ordynacji podatkowej, jednak zgodnie z wytycznymi określonymi w rozporządzeniu. Jednym z warunków przyznania ulgi jest brak przynależności do grupy kapitałowej. Wyjątek stanowią przypadki, gdy przedsiębiorca wykaże, że trudna sytuacja, w jakiej się znalazł, ma wewnętrzny charakter i nie jest wynikiem nieuzasadnionego podziału kosztów w ramach grupy oraz nie może być przezwyciężona przez samą grupę.


Obowiązki przedsiębiorców


Na przedsiębiorców ubiegających się o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na restrukturyzację nałożono obowiązek przedłożenia planu restrukturyzacji, a w przypadku notyfikowanej pomocy indywidualnej - również analizy rynku. Wyjaśnijmy, że pomoc na restrukturyzację udzielana małym i średnim przedsiębiorcom w ramach rozporządzenia stanowiącego program pomocowy nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Rozporządzenie określa jednak szczegółowe wytyczne udzielania pomocy wskazując również przypadki, w których stanowi ona pomoc indywidualną podlegającą notyfikacji przez Komisję Europejską. Dotyczy to dużych przedsiębiorców, a także małych i średnich przedsiębiorców niespełniających warunków określonych w par. 3 ust. 3 rozporządzenia (m.in. przedsiębiorców wnioskujących o pomoc przekraczającą 10 mln euro). Przepisy rozporządzenia zobowiązują przedsiębiorców do realizacji planu restrukturyzacji zgodnie z jego założeniami. W przypadku dokonania zmiany w planie, która stanowić będzie zmianę pomocy istniejącej, projekt zmiany podlegać będzie notyfikacji na zasadach określonych w ustawie o postępowaniu w sprawach pomocy publicznej (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 59, poz. 404).


Firmy w trudnej sytuacji


Pomoc na restrukturyzację może być udzielana raz na dziesięć lat. Jej celem jest utrzymanie na rynku przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej i zwiększenie ich konkurencyjności. Rozporządzenie będzie obowiązywało jedynie do 31 grudnia 2007 r., gdyż Komisja Europejska zezwoliła na obowiązywanie programu pomocowego do końca 2007 roku.


KTO MOŻE UDZIELIĆ POMOCY NA RESTRUKTURYZACJĘ

Wszystkie podmioty, które udzielają ulg w spłacie zobowiązań podatkowych na podstawie ustawy Ordynacja podatkowa, w tym:

- naczelnik urzędu skarbowego

- naczelnik urzędu celnego

- wójt, burmistrz, prezydent miasta

- dyrektor izby skarbowej

- dyrektor izby celnej


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA