reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ulgi w spłacie podatków

Ulgi w spłacie podatków

Przedsiębiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji ekonomicznej mogą ubiegać się o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na restrukturyzację.


NOWE PRAWO

 


Warunki przyznawania ulg przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 11 września 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na restrukturyzację (Dz.U. nr 179, poz. 1266).

 


Przepisy tego rozporządzenia wchodzą w życie 13 października 2007 r. Pomoc polega m.in. na odroczeniu terminu płatności podatku, rozłożeniu podatku na raty, umorzeniu całości lub części zaległości podatkowych. Pomoc taka może być kierowana do przedsiębiorców działających na rynku dłużej niż trzy lata.


Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych są udzielane na podstawie Ordynacji podatkowej, jednak zgodnie z wytycznymi określonymi w rozporządzeniu. Jednym z warunków przyznania ulgi jest brak przynależności do grupy kapitałowej. Wyjątek stanowią przypadki, gdy przedsiębiorca wykaże, że trudna sytuacja, w jakiej się znalazł, ma wewnętrzny charakter i nie jest wynikiem nieuzasadnionego podziału kosztów w ramach grupy oraz nie może być przezwyciężona przez samą grupę.


Na przedsiębiorców ubiegających się o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na restrukturyzację nałożono obowiązek przedłożenia planu restrukturyzacji, a w przypadku notyfikowanej pomocy indywidualnej - również analizy rynku. Wyjaśnijmy, że pomoc na restrukturyzację udzielana małym i średnim przedsiębiorcom w ramach rozporządzenia stanowiącego program pomocowy nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Rozporządzenie określa jednak szczegółowe wytyczne udzielania pomocy wskazując również przypadki, w których stanowi ona pomoc indywidualną podlegającą notyfikacji przez Komisję Europejską. Dotyczy to dużych przedsiębiorców, a także małych i średnich przedsiębiorców niespełniających warunków określonych w par. 3 ust. 3 rozporządzenia (m.in. przedsiębiorców wnioskujących o pomoc przekraczającą 10 mln euro). Przepisy rozporządzenia zobowiązują przedsiębiorców do realizacji planu restrukturyzacji zgodnie z jego założeniami. W przypadku dokonania zmiany w planie, która stanowić będzie zmianę pomocy istniejącej, projekt zmiany podlegać będzie notyfikacji na zasadach określonych w ustawie o postępowaniu w sprawach pomocy publicznej (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 59, poz. 404).


Pomoc na restrukturyzację może być udzielana raz na dziesięć lat. Jej celem jest utrzymanie na rynku przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej i zwiększenie ich konkurencyjności. Rozporządzenie będzie obowiązywało jedynie do 31 grudnia 2007 r., gdyż Komisja Europejska zezwoliła na obowiązywanie programu pomocowego do końca 2007 roku.


KTO MOŻE UDZIELIĆ POMOCY NA RESTRUKTURYZACJĘ

Wszystkie podmioty, które udzielają ulg w spłacie zobowiązań podatkowych na podstawie ustawy Ordynacja podatkowa, w tym:

- naczelnik urzędu skarbowego

- naczelnik urzędu celnego

- wójt, burmistrz, prezydent miasta

- dyrektor izby skarbowej

- dyrektor izby celnej


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama