REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udzieloną pożyczkę zawsze trzeba rozliczyć

Marta Pionkowska

REKLAMA

Członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może żądać od pozostałych członków zarządu zwrotu odpowiedniej części pożyczki udzielonej spółce.


Członkami zarządu spółki były cztery osoby, w tym określona kobieta i mężczyzna, który w 1998 roku udzielił firmie pożyczki 30 tys. zł. Wziął na to kredyt w banku. Spółka spłaciła trzy raty po 1250 zł, resztę wraz z odsetkami spłacił mężczyzna. Potem 8 tys. zł zwrócił mu jeden z członków zarządu. Mimo iż od 1996 roku spółka nie prowadziła działalności, członkowie zarządu nie złożyli wniosku o jej upadłość, a prowadzona przeciwko spółce egzekucja była bezskuteczna. Mężczyzna wystąpił przeciwko kobiecie o 5250 zł wraz z odsetkami, ale powództwo zostało oddalone. Następnie pozwał spółkę i sąd zasądził na jego rzecz 33,5 tys. zł z odsetkami. Tej kwoty domagał się od Marii M. na podstawie art. 299 k.s.h. Gdy nie zareagowała, pozwał ją do sądu.

REKLAMA

 


Odpowiedzialność zarządu

REKLAMA


Sąd I instancji uwzględnił powództwo do 25 tys. zł. Stwierdził, że zgodnie z art. 299 par. 1 k.s.h. członkowie zarządu spółki odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna. Jest to odpowiedzialność osobista, co oznacza, że wierzyciel może sięgać do majątku osobistego członka zarządu. Członkiem zarządu był także powód, który miał możliwość podjęcia czynności, by zapobiec sytuacji, w której egzekucja przeciwko spółce jest bezskuteczna. Wobec tego w 25 proc. przyczynił się do szkody.


Kobieta odwołała się i sąd powziął wątpliwości, czy członek zarządu spółki, który udzielił jej pożyczki, może dochodzić zwrotu jej równowartości od pozostałych członków zarządu w trybie art. 299 k.s.h. Zwrócił się o rozstrzygnięcie do Sądu Najwyższego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zwrot wierzytelności


W uzasadnieniu sąd apelacyjny podkreślił że w orzecznictwie utrwalone są poglądy, iż art. 299 k.s.h. pozwala w takiej sytuacji wierzycielom spółki dochodzić należności od członków zarządu, którzy odpowiadają osobiście i solidarnie. Jednak sąd ma wątpliwości, czy wówczas, gdy wierzyciel jest równocześnie dłużnikiem solidarnym, może być traktowany jak osoba, która przyczyniła się do powstania szkody.


Sąd Najwyższy podjął następującą uchwałę: Członek zarządu spółki z o.o., odpowiedzialny solidarnie wraz z pozostałymi członkami za jej zobowiązania (art. 299 par. 1 k.s.h.), który jest wierzycielem spółki z tytułu udzielonej pożyczki, może na podstawie art. 376 k.c, żądać od każdego z pozostałych członków zwrotu odpowiedniej części wierzytelności.

Sygn. akt III CZP 75/07


ŻĄDANIE ZWROTU

Z art. 376 k.c. wynika, że jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, to treść istniejącego między współdłużnikami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakiej części może on żądać od nich zwrotu. Jeśli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, może żądać zwrotu w częściach równych. Część przypadająca na dłużnika niewypłacalnego rozkłada się między współdłużników.


MARTA PIONKOWSKA

marta.pionkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA