REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministrowie finansów strefy euro szykują reformy

Ben Hall
Tony Barber

REKLAMA

Ministrowie finansów strefy euro przygotowują reformy, które mają zwiększyć przejrzystość globalnego systemu finansowego i zapobiec wynikającym z trudności kredytowych zakłóceniom.


REKLAMA

Oczekuje się, że ministrowie z 13 państw strefy euro zatwierdzą plany postępowania w razie pojawienia się takich kryzysów w przyszłości. Obejmują one pełniejsze podawanie do publicznej wiadomości informacji o działaniach banków, dotyczących stosowania przez nie specjalnych instrumentów inwestycyjnych.


Eksperci Unii twierdzą, że ostatnie zakłócenia na rynkach były po części związane z brakiem szybkiej i wiarygodnej informacji o tym, które instytucje są zagrożone wskutek stosowania złożonych instrumentów finansowych. W dokumencie, który eksperci przygotowali na to spotkanie (i do którego dotarł „FT”), stwierdza się: „Nieprzejrzystość tych instrumentów w połączeniu z rozproszeniem ryzyka kredytowego utrudnia identyfikację rozmiarów strat i ich umiejscowienia, co podważa zaufanie inwestorów do rynków finansowych w ogólniejszym wymiarze”.


Francuski rząd nakłania jednak europejskich partnerów, żeby pójść dalej niż tylko wymuszenie przejrzystości i wprowadzić ściślejsze regulacje rynków finansowych.


Christinie Lagarde, francuska minister finansów, w tekście opublikowanym w „FT” wzywa do pewnej standaryzacji transakcji sekurytyzacyjnych, co miałoby na celu zmniejszenie stopnia złożoności instrumentów finansowych. Domaga się także bardziej szczegółowych przepisów odnośnie do specjalnych, pozabilansowych instrumentów inwestycyjnych oraz stworzenia i rozpropagowania takiego modelu działalności kredytowej, w którym banki tworzą instrumenty opierające się na pożyczkach - i natychmiast je sprzedają.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Minister Lagarde nalega również, by UE zastanowiła się, czy agencje ratingowe nie powinny być - tak jak w USA - objęte kontrolą instytucji nadzorujących rynki finansowe.

REKLAMA


Oczekiwano, że ministrowie finansów osiągną zgodę co do tego, że unijna dyrektywa o wymogach kapitałowych - która ma być w pełni wprowadzona w życie w styczniu przyszłego roku - doprowadzi do poprawy przejrzystości rynku finansowego większego zdyscyplinowania w przenoszeniu ryzyka. Mieli oni także wezwać do dokładnego zbadania roli agencji ratingowych, szczególnie jeśli idzie o strukturyzowane instrumenty finansowe, przypadki konfliktu interesów, przejrzystość metod sporządzania ratingów oraz opóźnień korekt ocen.


W dokumencie ekspertów stwierdza się, że w celu zwiększenia przejrzystości i praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem należy rozważyć liczne możliwości postępowania, uwzględniając także inicjatywy samoregulacji ze strony rynków finansowych. Pierwszych konkretnych wniosków oczekuje się na wiosnę przyszłego roku.


Do problemów wymagających rozważenia jest m.in. to, czy należy umocnić systemy gwarancji depozytów w UE, co częściowo mogłoby nastąpić przez lepszą komunikację między władzami finansowymi i deponentami. Ta sprawa nabrała znaczenia po runie na Northern Rock, brytyjską instytucję kredytów hipotecznych, w której wkłady nie były w pełni objęte gwarancjami.


Zakłócenia na rynku budzą obawy ministrów finansów, między innymi dlatego, że towarzyszy im umocnienie się euro wobec innych walut, w tym dolara, a to może spowodować osłabienie tempa wzrostu gospodarczego w Europie.


Prezydent Nicolas Sarkozy, a także rząd Francji, ustawicznie wzywają Europejski Bank Centralny do podjęcia działań zmierzających do obniżenia wartości euro i utrzymania tempa wzrostu gospodarczego poprzez obniżkę stóp procentowych. Prezes EBC, Jean-Claude Trichet, ciągle przpomina jednak francuskiemu prezydentowi o tym, że bank jest niezależny i że inne rządy strefy euro popierają tę niezależność.


TONY BARBER, BEN HALL

Tłum. A.G.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA