REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministrowie finansów strefy euro szykują reformy

Ben Hall
Tony Barber

REKLAMA

Ministrowie finansów strefy euro przygotowują reformy, które mają zwiększyć przejrzystość globalnego systemu finansowego i zapobiec wynikającym z trudności kredytowych zakłóceniom.


REKLAMA

Oczekuje się, że ministrowie z 13 państw strefy euro zatwierdzą plany postępowania w razie pojawienia się takich kryzysów w przyszłości. Obejmują one pełniejsze podawanie do publicznej wiadomości informacji o działaniach banków, dotyczących stosowania przez nie specjalnych instrumentów inwestycyjnych.


Eksperci Unii twierdzą, że ostatnie zakłócenia na rynkach były po części związane z brakiem szybkiej i wiarygodnej informacji o tym, które instytucje są zagrożone wskutek stosowania złożonych instrumentów finansowych. W dokumencie, który eksperci przygotowali na to spotkanie (i do którego dotarł „FT”), stwierdza się: „Nieprzejrzystość tych instrumentów w połączeniu z rozproszeniem ryzyka kredytowego utrudnia identyfikację rozmiarów strat i ich umiejscowienia, co podważa zaufanie inwestorów do rynków finansowych w ogólniejszym wymiarze”.


Francuski rząd nakłania jednak europejskich partnerów, żeby pójść dalej niż tylko wymuszenie przejrzystości i wprowadzić ściślejsze regulacje rynków finansowych.


Christinie Lagarde, francuska minister finansów, w tekście opublikowanym w „FT” wzywa do pewnej standaryzacji transakcji sekurytyzacyjnych, co miałoby na celu zmniejszenie stopnia złożoności instrumentów finansowych. Domaga się także bardziej szczegółowych przepisów odnośnie do specjalnych, pozabilansowych instrumentów inwestycyjnych oraz stworzenia i rozpropagowania takiego modelu działalności kredytowej, w którym banki tworzą instrumenty opierające się na pożyczkach - i natychmiast je sprzedają.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Minister Lagarde nalega również, by UE zastanowiła się, czy agencje ratingowe nie powinny być - tak jak w USA - objęte kontrolą instytucji nadzorujących rynki finansowe.

REKLAMA


Oczekiwano, że ministrowie finansów osiągną zgodę co do tego, że unijna dyrektywa o wymogach kapitałowych - która ma być w pełni wprowadzona w życie w styczniu przyszłego roku - doprowadzi do poprawy przejrzystości rynku finansowego większego zdyscyplinowania w przenoszeniu ryzyka. Mieli oni także wezwać do dokładnego zbadania roli agencji ratingowych, szczególnie jeśli idzie o strukturyzowane instrumenty finansowe, przypadki konfliktu interesów, przejrzystość metod sporządzania ratingów oraz opóźnień korekt ocen.


W dokumencie ekspertów stwierdza się, że w celu zwiększenia przejrzystości i praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem należy rozważyć liczne możliwości postępowania, uwzględniając także inicjatywy samoregulacji ze strony rynków finansowych. Pierwszych konkretnych wniosków oczekuje się na wiosnę przyszłego roku.


Do problemów wymagających rozważenia jest m.in. to, czy należy umocnić systemy gwarancji depozytów w UE, co częściowo mogłoby nastąpić przez lepszą komunikację między władzami finansowymi i deponentami. Ta sprawa nabrała znaczenia po runie na Northern Rock, brytyjską instytucję kredytów hipotecznych, w której wkłady nie były w pełni objęte gwarancjami.


Zakłócenia na rynku budzą obawy ministrów finansów, między innymi dlatego, że towarzyszy im umocnienie się euro wobec innych walut, w tym dolara, a to może spowodować osłabienie tempa wzrostu gospodarczego w Europie.


Prezydent Nicolas Sarkozy, a także rząd Francji, ustawicznie wzywają Europejski Bank Centralny do podjęcia działań zmierzających do obniżenia wartości euro i utrzymania tempa wzrostu gospodarczego poprzez obniżkę stóp procentowych. Prezes EBC, Jean-Claude Trichet, ciągle przpomina jednak francuskiemu prezydentowi o tym, że bank jest niezależny i że inne rządy strefy euro popierają tę niezależność.


TONY BARBER, BEN HALL

Tłum. A.G.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA