| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ministrowie finansów strefy euro szykują reformy

Ministrowie finansów strefy euro szykują reformy

Ministrowie finansów strefy euro przygotowują reformy, które mają zwiększyć przejrzystość globalnego systemu finansowego i zapobiec wynikającym z trudności kredytowych zakłóceniom.


Oczekuje się, że ministrowie z 13 państw strefy euro zatwierdzą plany postępowania w razie pojawienia się takich kryzysów w przyszłości. Obejmują one pełniejsze podawanie do publicznej wiadomości informacji o działaniach banków, dotyczących stosowania przez nie specjalnych instrumentów inwestycyjnych.


Eksperci Unii twierdzą, że ostatnie zakłócenia na rynkach były po części związane z brakiem szybkiej i wiarygodnej informacji o tym, które instytucje są zagrożone wskutek stosowania złożonych instrumentów finansowych. W dokumencie, który eksperci przygotowali na to spotkanie (i do którego dotarł „FT”), stwierdza się: „Nieprzejrzystość tych instrumentów w połączeniu z rozproszeniem ryzyka kredytowego utrudnia identyfikację rozmiarów strat i ich umiejscowienia, co podważa zaufanie inwestorów do rynków finansowych w ogólniejszym wymiarze”.


Francuski rząd nakłania jednak europejskich partnerów, żeby pójść dalej niż tylko wymuszenie przejrzystości i wprowadzić ściślejsze regulacje rynków finansowych.


Christinie Lagarde, francuska minister finansów, w tekście opublikowanym w „FT” wzywa do pewnej standaryzacji transakcji sekurytyzacyjnych, co miałoby na celu zmniejszenie stopnia złożoności instrumentów finansowych. Domaga się także bardziej szczegółowych przepisów odnośnie do specjalnych, pozabilansowych instrumentów inwestycyjnych oraz stworzenia i rozpropagowania takiego modelu działalności kredytowej, w którym banki tworzą instrumenty opierające się na pożyczkach - i natychmiast je sprzedają.


Minister Lagarde nalega również, by UE zastanowiła się, czy agencje ratingowe nie powinny być - tak jak w USA - objęte kontrolą instytucji nadzorujących rynki finansowe.


Oczekiwano, że ministrowie finansów osiągną zgodę co do tego, że unijna dyrektywa o wymogach kapitałowych - która ma być w pełni wprowadzona w życie w styczniu przyszłego roku - doprowadzi do poprawy przejrzystości rynku finansowego większego zdyscyplinowania w przenoszeniu ryzyka. Mieli oni także wezwać do dokładnego zbadania roli agencji ratingowych, szczególnie jeśli idzie o strukturyzowane instrumenty finansowe, przypadki konfliktu interesów, przejrzystość metod sporządzania ratingów oraz opóźnień korekt ocen.


W dokumencie ekspertów stwierdza się, że w celu zwiększenia przejrzystości i praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem należy rozważyć liczne możliwości postępowania, uwzględniając także inicjatywy samoregulacji ze strony rynków finansowych. Pierwszych konkretnych wniosków oczekuje się na wiosnę przyszłego roku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK