| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy odpowiadają za badania kierowców

Przedsiębiorcy odpowiadają za badania kierowców

Firmy transportowe muszą kierować pracowników na okresowe badania psychologiczne.


Nowe prawo

 


Od dziś obowiązują nowe wzory dokumentów związanych z przeprowadzaniem badań psychologicznych kierowców zawodowych.

 


Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem w sprawie badań psychologicznych kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz wykonujących pracę na stanowisku kierowcy (Dz.U. z 2007 r. nr 178, poz. 1264) przewoźnik drogowy wystawia swoim pracownikom skierowania na cykliczne badania psychologiczne. Kierowca musi się zgłosić na badanie w ciągu 30 dni od daty wystawienia skierowania. Jeżeli decyzja psychologa okaże się niekorzystna, to istnieje możliwość odwołania się w ciągu 14 dni.


Przepisy dotyczące cyklicznych badań psychologicznych dotyczą w szczególności kierowców wykonujących przewóz drogowy, przedsiębiorców, którzy osobiście wykonują przewóz drogowy. Ponadto dotyczy to także osób wykonujących osobiście przewóz na rzecz przedsiębiorcy, przedsiębiorcy samodzielnie wykonującego przewóz na potrzeby własne lub kierowcę przez niego zatrudnionego. Wszyscy wymienieni podlegają badaniom psychologicznym co pięć lat; a jeżeli mają powyżej 60 lat, to obowiązkowe badanie mają co 30 miesięcy.


Badania psychologiczne powinny być ponadto wykonane przed wydaniem świadectwa kwalifikacji zawodowej.


- Pracodawcy mają wiele obowiązków nie tylko związanych z samym kierowaniem pracowników na badania psychologiczne. Musimy pilnować terminów szkoleń okresowych, o których powinni pamiętać kierowcy. Jednak to przewoźnik musi odpowiednio wcześniej skierować swojego pracownika na badania - mówi Tomasz Rejek, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych.


Kandydaci na instruktorów lub egzaminatorów zgłaszają się na badania psychologiczne bez skierowania. Tak samo jest w przypadku osób ubiegających się o przywrócenie uprawnień do kierowania pojazdami.


ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK