REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przed rozprawą będą odbywać się posiedzenia arbitrów

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Spory z zakresu zamówień publicznych będą rozstrzygać zawodowi arbitrzy z Krajowej Izby Odwoławczej, posługując się nowym regulaminem.


Nowe prawo

 

REKLAMA


Rozporządzenie premiera w sprawie regulaminu postępowania przy rozpoznawaniu odwołań wnoszonych przez przedsiębiorców w przetargach publicznych powinno wejść w życie 12 października. Jednak dotąd nie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy wykonawcze mają zastąpić dotychczasowe rozporządzenie z 17 maja 2006 r. (Dz.U. nr 87, poz. 603), a potrzeba ich wydania wynikała ze zmian wprowadzonych ostatnią nowelą prawa zamówień publicznych z 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U. nr 82, poz. 560), zwłaszcza w zakresie utworzenia Krajowej Izby Odwoławczej.


Zawodowy arbitraż

REKLAMA


Procedura rozpatrywania odwołań niewiele zmieni się w porównaniu ze stanem obecnym. Wykonawcy mogą wnosić odwołania do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych od rozstrzygnięć protestu przez zamawiającego. Rozpoznawać mają je trzyosobowe składy orzekające Krajowej Izby Odwoławczej, pod warunkiem uiszczenia odpowiedniego wpisu. Przedsiębiorca niezadowolony z rozstrzygnięcia ma prawo wnieść skargę do sądu okręgowego.


W nowym rozporządzeniu szczegółowo uregulowano przebieg postępowania odwoławczego, zwłaszcza organizację posiedzeń i rozpraw prowadzonych przed KIO. Wprowadzono przepisy dokładnie regulujące sposób przekazywania odwołania przez prezesa UZP prezesowi Krajowej Izby Odwoławczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Doprecyzowano także procedurę przystępowania wykonawców do postępowania odwoławczego, a także możliwość cofnięcia przystąpienia przez przedsiębiorcę do czasu zamknięcia rozprawy.


Posiedzenia i rozprawy


W posiedzeniach będą mogły brać udział strony oraz uczestnicy postępowania odwoławczego. Niestawiennictwo prawidłowo zawiadomionej osoby nie będzie mogło wstrzymać rozpoznania odwołania. Nowością jest to, że posiedzenie będzie mogło być poprzedzone naradą, której celem ma być omówienie istotnych dla sprawy zagadnień faktycznych i prawnych.


Kontrola dokumentacji

REKLAMA


Na samym posiedzeniu arbitrzy będą przygotowywać rozprawę w zakresie niezbędnych czynności formalnoprawnych i sprawdzających, w szczególności badając wniesione odwołania oraz dokumentację postępowania. Podczas posiedzenia sprawdzana będzie także skuteczność złożenia przystąpienia do postępowania odwoławczego. Po zamknięciu posiedzenia Izba zdecyduje, czy odrzucić odwołanie, czy umorzyć postępowanie, czy też rozpoznać je na rozprawie.


Podczas rozprawy arbitrzy muszą merytorycznie rozpoznawać odwołania. Rozporządzenie szczegółowo określa m.in. kolejność zabierania głosu podczas rozprawy, a także sposób wyłączenia członka składu orzekającego. Nowa regulacja określa także zasady wydawania orzeczeń oraz sporządzania uzasadnień. Członek składu orzekającego, który przy głosowaniu nie zgodził się z większością, będzie mógł złożyć zdanie odrębne, zaś strony i uczestnicy postępowania będą mogli się z nim zapoznać i sporządzać z niego odpisy.


Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA