REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Premie technologiczne dla firm do 4 milionów złotych

Łukasz Sobiech

REKLAMA

Kredyt technologiczny dla małych i średnich firm będą udzielały banki komercyjne, a o jego częściowej spłacie, w postaci premii technologicznej, decydować będzie Bank Gospodarstwa Krajowego.


ZMIANA PRAWA

REKLAMA

 


Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy z 29 lipca 2005 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U. nr 179, poz. 1484), który zakłada, że także banki komercyjne będą mogły udzielać kredytów technologicznych.

REKLAMA


Udzielanie kredytu technologicznego przez banki komercyjne zwiększy dostęp do środków przeznaczonych na wdrożenie technologii. Do tej pory to Bank Gospodarstwa Krajowego był jedyną instytucją udzielającą zarówno kredytu na wdrożenie technologii, jak i decydującą o jego częściowym umorzeniu, co blokowało szybkie przyznawanie przedsiębiorcom kolejnych kredytów. Po wprowadzeniu ustawy, BGK będzie dysponował środkami z Funduszu Kredytu Technologicznego jedynie na premię technologiczną. Ponadto Fundusz Kredytu Technologicznego zostanie zasilony kwotą 409,5 mln euro ze środków unijnych.


- Spowoduje to, że dostęp do kredytów dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw będzie większy. W konsekwencji kredytu będą udzielały banki komercyjne, a środki z funduszu technologicznego będą przeznaczane na przyznanie premii technologicznej, czyli umorzenia części kredytu przedsiębiorcom przez BKG po spełnieniu przez nich ustawowych przesłanek - wyjaśnia Aneta Wilmańska, zastępca dyrektora, departament rozwoju gospodarki w Ministerstwie Gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Dodaje, że dzięki takiemu rozwiązaniu w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów możliwe będzie udzielenie około 450 kredytów, czyli dwa razy więcej niż na podstawie obecnie funkcjonującego systemu.


- Każdy przedsiębiorca będzie mógł również otrzymać umorzenie kredytu równowartości do 4 milionów złotych. Wielkość kredytu technologicznego nie będzie ograniczona, jak dotychczas - wyjaśnia Aneta Wilmańska.


Maksymalna wysokość premii nie będzie mogła przekroczyć 4 mln zł oraz 70 proc. kredytu w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw i 60 proc. kredytu przyznanego średnim firmom. Dofinansowanie zależeć będzie ponadto od wartości usług lub sprzedanych przez firmę towarów, jako efektów inwestycji technologicznej.


Zdaniem Igora Jelińskiego, eksperta Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, zmiany ułatwią przedsiębiorcom korzystanie ze środków na finansowanie zakupu oraz wdrożenia nowych technologii.


- Kredyt technologiczny cieszył się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, a przyjęte dziś zmiany pozytywnie wpłyną na wzrost konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Wysokość kredytu będzie lepiej dopasowana do potrzeb inwestycyjnych przedsiębiorcy - wyjaśnia Igor Jeliński.


Dodaje, że dzięki nowym przepisom zniknie ograniczenie co do wysokości kredytu.


- Skrócenie okresu umorzenia kredytu lepiej odpowiada krótkiemu cyklowi wprowadzenia na rynek produktu opartego o innowacyjną technologię - podsumowuje Igor Jeliński.


Projekt nowelizacji ustawy obniża z 50 do 40 proc. wymagany udział usług badawczo-rozwojowych w ogólnej sprzedaży firm.


Wsparcie dla małych i średnich firm

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Łukasz Sobiech

lukasz.sobiech@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA