REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja wróci powyżej 2 proc.

Paweł Czuryło

REKLAMA

Choć resort finansów szacuje, że roczny wskaźnik inflacji we wrześniu osiągnął 2,0 proc., to prognozy ekonomistów wskazują na 1,9 proc. Na koniec roku inflacja może osiągnąć 2,7 proc.


REKLAMA

W sierpniu inflacja zaskoczyła ekonomistów i roczny wskaźnik spadł do 1,5 proc. z 2,3 proc. miesiąc wcześniej. Teraz ekonomiści BPH w swoim raporcie wskazują, że wrześniowa inflacja będzie dla rynków finansowych najbardziej emocjonującym wskaźnikiem ogłoszonym w październiku.


- Jednak teraz już nie powinno być niespodzianki i wrześniowy wskaźnik CPI wróci w okolice 2 proc. - mówi Dariusz Winek, główny ekonomista BGŻ.


Zdaniem tego banku roczny wskaźnik wzrostu cen wyniósł w ubiegłym miesiącu 1,8 proc., ale średnia z prognoz 7 banków wskazuje na wynik o 0,1 pkt proc. wyższy.


Natomiast Ministerstwo Finansów szacuje, że będzie to 2,0 proc. Według ekonomistów BZ WBK, prognoza MF opiera się na założeniu znacznych podwyżek na rynku żywności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Trudno jednak oszacować przełożenie się wzrostu cen artykułów rolnych, głównie cen zbóż, na wskaźnik inflacji. Ale na pewno we wrześniu wzrosły ceny warzyw szklarniowych i produktów mleczarskich - zaznacza Dariusz Winek, ekonomista BGŻ.


We wrześniu tradycyjnie już rosną ceny artykułów i usług związanych z edukacją, ale w tym roku ceny ropy wzrosły tylko nieznacznie.


Ekonomiści liczą się ze wzrostem wskaźnika inflacji w kolejnych miesiącach przez 2,1-2,2 proc. w październiku do 2,5-2,8 proc. w grudniu.

REKLAMA


Dzisiaj GUS poda też dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw. Ekonomiści prognozują, że zatrudnienie we wrześniu było wyższe o 4,8 proc. niż przed rokiem (wyniosło 5,195 mln osób), a przeciętna płaca brutto o 10,6 proc. i wyniosła 2887,9 zł.


- To kolejny miesiąc wzrostu płac zwłaszcza w branży budowlanej, w handlu detalicznym, produkcji drewna, metali. W kolejnych miesiącach dynamika płac może być już niższa, m.in. z uwagi na wysoki efekt bazy z 2006 roku. Ale płace będą cały czas rosły - podkreśla ekonomista BGŻ.


Wskaźniki makro

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PaweŁ CzuryŁo

pawel.czurylo@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA