REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja wróci powyżej 2 proc.

Paweł Czuryło

REKLAMA

Choć resort finansów szacuje, że roczny wskaźnik inflacji we wrześniu osiągnął 2,0 proc., to prognozy ekonomistów wskazują na 1,9 proc. Na koniec roku inflacja może osiągnąć 2,7 proc.


REKLAMA

W sierpniu inflacja zaskoczyła ekonomistów i roczny wskaźnik spadł do 1,5 proc. z 2,3 proc. miesiąc wcześniej. Teraz ekonomiści BPH w swoim raporcie wskazują, że wrześniowa inflacja będzie dla rynków finansowych najbardziej emocjonującym wskaźnikiem ogłoszonym w październiku.


- Jednak teraz już nie powinno być niespodzianki i wrześniowy wskaźnik CPI wróci w okolice 2 proc. - mówi Dariusz Winek, główny ekonomista BGŻ.


Zdaniem tego banku roczny wskaźnik wzrostu cen wyniósł w ubiegłym miesiącu 1,8 proc., ale średnia z prognoz 7 banków wskazuje na wynik o 0,1 pkt proc. wyższy.


Natomiast Ministerstwo Finansów szacuje, że będzie to 2,0 proc. Według ekonomistów BZ WBK, prognoza MF opiera się na założeniu znacznych podwyżek na rynku żywności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Trudno jednak oszacować przełożenie się wzrostu cen artykułów rolnych, głównie cen zbóż, na wskaźnik inflacji. Ale na pewno we wrześniu wzrosły ceny warzyw szklarniowych i produktów mleczarskich - zaznacza Dariusz Winek, ekonomista BGŻ.


We wrześniu tradycyjnie już rosną ceny artykułów i usług związanych z edukacją, ale w tym roku ceny ropy wzrosły tylko nieznacznie.


Ekonomiści liczą się ze wzrostem wskaźnika inflacji w kolejnych miesiącach przez 2,1-2,2 proc. w październiku do 2,5-2,8 proc. w grudniu.

REKLAMA


Dzisiaj GUS poda też dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw. Ekonomiści prognozują, że zatrudnienie we wrześniu było wyższe o 4,8 proc. niż przed rokiem (wyniosło 5,195 mln osób), a przeciętna płaca brutto o 10,6 proc. i wyniosła 2887,9 zł.


- To kolejny miesiąc wzrostu płac zwłaszcza w branży budowlanej, w handlu detalicznym, produkcji drewna, metali. W kolejnych miesiącach dynamika płac może być już niższa, m.in. z uwagi na wysoki efekt bazy z 2006 roku. Ale płace będą cały czas rosły - podkreśla ekonomista BGŻ.


Wskaźniki makro

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PaweŁ CzuryŁo

pawel.czurylo@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA