REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wewnętrzne finansowanie - jaką formę wybrać

Katarzyna Ryszard
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości, że często o wyborze formy dofinansowania spółki, a czasami nawet o dokonaniu jakiejkolwiek transakcji, przesądzają kwestie podatkowe. Warto poznać implikacje podatkowe wynikające z różnych form dokapitalizowania spółki i właściwie zaplanować przyszłe inwestycje.


REKLAMA

REKLAMA

Dopłaty - ze względu na zwrotny charakter - pozwalają spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością uzyskać środki finansowe do prowadzenia działalności gospodarczej, bez uciążliwej długotrwałej procedury podwyższenia kapitału zakładowego lub gdy z jakichkolwiek przyczyn niemożliwe jest znalezienie środków na zewnątrz spółki (np. w drodze kredytów bankowych). Pomimo, że dopłaty nie powiększają kapitału zakładowego, lecz stanowią składnik kapitału zapasowego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ostatecznie umożliwiły one właśnie podwyższenie kapitału zakładowego, np. w drodze konwersji dopłat jako wymagalnej wierzytelności.


Wnoszenie dopłat przez wspólników spółek z o.o. regulują przepisy art. 177-179 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.; dalej: k.s.h.). Zgodnie z tymi przepisami możliwość wnoszenia dopłat do spółki z o.o. przez wspólnika jest uzależniona od istnienia odpowiedniego zapisu w umowie spółki, ustanawiającego górny limit ich wysokości. W wyniku uchwalenia dopłat, spółka uzyskuje wierzytelność w stosunku do wspólników o uiszczenie dopłat w terminie i w wysokości określonej w uchwale.


Dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jednak zwrot jest możliwy, dopiero gdy nie są one wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym. W praktyce powstaje problem, na podstawie jak sporządzonego bilansu spółka ma powziąć wiedzę o stracie.


Kiedy płacimy podatek dochodowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Podatek dochodowy - na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wnoszeniu i zwrocie dopłat?


Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy z 22 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, czyli jeżeli zostały wniesione zgodnie z treścią art. 177 i nast. k.s.h.


W przeciwnym wypadku, wniesienie dopłat do spółki może być uznane jako nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu CIT.


Niezachowanie przepisów k.s.h. przy wnoszeniu dopłat może powodować powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT!


Wówczas wysokość nieodpłatnego świadczenia, które powinno być zadeklarowane jako przychód, należy skalkulować jako wysokość oprocentowania (według średniej stopy procentowej stosowanej przy kredytach obrotowych w bankach komercyjnych), które spółka musiałaby zapłacić, gdyby na okres, w którym dysponowała faktycznie pozostawionymi w spółce środkami, zaciągnęła kredyt w wysokość tych kwot.


Uwaga na koszty uzyskania przychodu

REKLAMA


Z uwagi na fakt, iż dopłaty wniesione do spółki nie są uznawane za przychód do celów podatkowych, analogicznie nie są kosztem uzyskania przychodu dopłaty wnoszone przez udziałowca. Z przywołanych regulacji wynika, że wolą ustawodawcy było, aby instytucja dopłat stanowiąca ważny sposób finansowania działalności spółki przez wspólników pozostała neutralna podatkowo (zarówno u wnoszących dopłaty wspólników, jak i w otrzymujących je spółkach).


Najwięcej problemów powstaje w przypadku ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów. Jeżeli jako dodatkowe wydatki na nabycie udziałów/akcji zostały wniesione dopłaty, powstaje pytanie, w jakiej wysokości ustalić koszty uzyskania przychodów przy zbyciu tych udziałów/akcji.


Wydawałoby się, że skoro dopłaty powiększają realnie majątek spółki, stanowią niewątpliwie element cenotwórczy. Jednakże fakt, iż dopłata stanowi element cenotwórczy, nie pozwala na tezę, iż stanowi ona wydatek będący kosztem uzyskania przychodu.


Brak jest zapisu, z którego wynikałoby, że niestanowiące kosztu uzyskania przychodu wniesione dopłaty stają się tym kosztem w sytuacji, gdy dochodzi do zbycia udziałów przez wspólnika przed dokonaniem zwrotu wniesionych dopłat. Z uwagi na fakt, iż ustawa o CIT takiej regulacji nie zawiera, to brak podstaw prawnych do uznania, że dopłaty wniesione do spółki na podstawie art. 177 i nast. k.s.h. stanowią wydatek na nabycie udziałów, podlegający - jako koszt uzyskania przychodu - odliczeniu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów.


Kto inny wnosi, kto inny otrzymuje zwrot


Kolejny problem dotyczy zwrotu dopłat. W sytuacji gdy dopłaty zostały wniesione przez udziałowca, który zbył swe udziały, zanim nastąpił zwrot dopłat (art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT nie uzależnia prawa do wyłączenia z przychodów zwróconych udziałowcom dopłat od tego, kto wniósł dopłaty, tj. obecni czy byli udziałowcy). Powołany przepis, stanowiąc o wyłączeniu z przychodów dla celów podatkowych „zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki”, nie przesądza, iż wyłączenie to dotyczy jedynie dopłat zwróconych tym udziałowcom, którzy je wnieśli. Przepis art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT odnosi się również do takiego udziałowca spółki, który nabywając udziały, nabył związane z nimi prawa majątkowe, w tym zgodnie z art. 179 k.s.h. prawo do zwrotu dopłat.


Odnosząc się natomiast do różnic kursowych powstałych między dniem wniesienia a zwrotu dopłat należy stwierdzić, że o ile spółka gospodaruje dopłatami w sposób racjonalny, ekonomicznie uzasadniony, wówczas ujemne różnice kursowe mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.


Dopłaty a cienka kapitalizacja


Inny problem związany z otrzymanymi przez spółki dopłatami dotyczy tzw. cienkiej kapitalizacji. Powstaje bowiem pytanie, czy do wartości zadłużenia, o której mowa w treści art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o CIT, należy wliczać wartość dopłat do kapitału wniesionych do spółki przez wspólnika w trybie art. 177-178 kodeksu spółek handlowych?


Naszym zdaniem, do wartości zadłużenia nie powinno doliczać się dopłat do kapitału wniesionych przez wspólnika do spółki w trybie art. 177-178 k.s.h. Dopłaty - bez względu na ich zwrotny czy bezzwrotny charakter - są wkładami stanowiącymi majątek spółki odnoszonymi na kapitał zapasowy, który - co do zasady - stanowi część jej kapitałów własnych i w związku z tym nie należy ich utożsamiać z długiem. W związku z tym wniesione przez udziałowców dopłaty do kapitału nie powinny być uwzględniane przy określaniu wartości zadłużenia dla potrzeb tzw. cienkiej kapitalizacji.


Dopłaty w spółce akcyjnej - dla podatków bez różnic


Z uwagi na fakt, iż według k.s.h. dopłata z tytułu uprzywilejowania akcji ma odmienny charakter od dopłat wnoszonych do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, należy zwrócić uwagę na wątpliwości związane z prawidłową ich kwalifikacją na gruncie CIT (szczególnie z art. 12 ust. 4 pkt 11).


Pomimo różnic występujących na gruncie prawa handlowego pomiędzy dopłatami wnoszonymi do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością a dopłatami wnoszonymi do spółki akcyjnej, organy podatkowe jednakowo traktują dopłaty w obu spółkach.


PODATEK OD CZYNNOŚCI CYWILNOPRAWNYCH

Podatek od czynności cywilnoprawnych - dodatkowe obciążenie podatkowe po 1 maja 2004 r.

Zmiany związane z implementacją Dyrektywy Rady Nr 69/335/EWG wprowadziły opodatkowanie dopłat wnoszonych do spółek kapitałowych od 1 maja 2004 r. Według ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 ze zm.; dalej ustawa o PCC) opodatkowaniu podlegają m.in. zmiany umowy spółki, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zmianę umowy spółki kapitałowej zdefiniowano jako: „wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, (...) oraz dopłaty” - bez precyzowania, jaki rodzaj dopłat objęty jest tą regulacją. Wynika zatem, że każde wniesienie dopłat zwiększających jej majątek podlega opodatkowaniu PCC.


Obowiązek podatkowy powstanie więc zarówno w przypadku dopłat wnoszonych przez wspólników spółki z o.o., jak i w sytuacji, gdy są one wnoszone w spółce akcyjnej przez akcjonariuszy. Natomiast w przypadku dopłat związanych z połączeniem lub podziałem spółek opodatkowaniu będą podlegać te dopłaty, które zostały wniesione przez wspólników w związku z obejmowaniem nowych udziałów.


Podstawę opodatkowania stanowi kwota dopłat, według 0,5 proc. stawki. Należy dodać, że kwoty dopłat w spółce kapitałowej, które były opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a następnie zostały przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego, odlicza się od podstawy opodatkowania. Jeżeli zatem kapitał zakładowy zostaje podwyższony z kapitałów zapasowych utworzonych wcześniej wyłącznie z opodatkowanych po 1 maja 2004 r. dopłat - spółka nie poniesie ciężaru ekonomicznego związanego z zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych. Ponieważ dopłaty do kapitału nie stanowią przychodu spółki - to wydatek poniesiony w związku z ich wniesieniem w postaci zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu, co jednoznacznie wynika z treści art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT.


Problem powstaje przy zamianie tytułu prawnego - np. z umowy pożyczki na dopłatę do kapitału, bowiem mamy do czynienia z podwójnym opodatkowaniem tych samych wkładów pieniężnych na gruncie ustawy o PCC. Z ustawy o PCC wynika, że opodatkowaniu podlega samo zawarcie umowy pożyczki, a nie faktyczne przekazanie środków pieniężnych. Późniejsze przeznaczenie środków pochodzących z pożyczki na dopłatę do kapitału nie zwalnia z obowiązku zapłaty podatku od wniesionych dopłat.


KATARZYNA RYSZARD

doradca podatkowy, aplikant radcowski w spółce Doradztwa Podatkowego Ożóg i Wspólnicy

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy nie chcą już owocowych czwartków? Te 3 benefity warto wprowadzić w firmie

Kiedyś praca zdalna była benefitem, dziś coraz częściej jest standardem. Jakie teraz oczekiwania mają pracownicy w zakresie benefitów pozapłacowych? Co może oferować pracodawca?

Kiedy w biznesie można powołać na siłę wyższą, czy to pozwoli uniknąć odpowiedzialności za niedotrzymanie umowy

Analizując okoliczności danej sprawy, zawsze musimy brać pod uwagę jej indywidualny charakter. Nie każda sytuacja, która dla nas jest oczywista na pierwszy rzut oka, stanowi okoliczność wyłączająca naszą odpowiedzialność z tytułu siły wyższej.

Zabezpieczenie przyszłości firmy. Czyli czym jest zarząd sukcesyjny?

Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę, z sukcesami, ale nagle… coś się dzieje. Co z twoim przedsiębiorstwem, jeśli ciebie zabraknie? Czy twoi bliscy będą w stanie kontynuować działalność? Właśnie tutaj wchodzi na scenę zarząd sukcesyjny – pomysł ustawodawcy na to, by firma mogła płynnie funkcjonować, nawet gdy jej twórca nie może już jej prowadzić.

Transport: Kiedy przewoźnik może powołać się na siłę wyższą?

Wydarzenia takie jak niedawna powódź na południu kraju czy pandemia Covid-19 sprzed kilku lat mogą spowodować problemy z transportem towarów, w tym z dostarczeniem ich na czas bądź utratą lub uszkodzeniem. Przewoźnik nie ma wpływu na ich wystąpienie i nie jest w stanie zapobiec ich konsekwencjom. Czy takie okoliczności dają podstawy do powołania się na siłę wyższą?

REKLAMA

Ważna zmiana w prawie: 3499,50 zł co miesiąc można zarobić bez rejestrowania działalności gospodarczej w 2025 roku

Działalność nierejestrowana czyli bez obowiązku wpisu do CEIDG – Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej ma tę unikalną zaletę, że nie trzeba płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i składki zdrowotnej. To duża ulga, zwłaszcza więc dla osób chcących dorobić działalność nierejestrowana to wygodne rozwiązanie.

Wakacje składkowe. Przedsiębiorcy złożyli już ponad 333 tys. wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 do 12 listopada przedsiębiorcy złożyli ponad 333 tys. wniosków o wakacje składkowe. W jakim województwie było ich najwiecej, a w jakim najmniej? 

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek?

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek? Czym jest świadczenie interwencyjne? Komu przysługuje? Jakie warunki należy spełniać by je otrzymać? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

REKLAMA

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

REKLAMA