REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wynagrodzenie członków zarządu w spółce akcyjnej

Na wynagrodzenie członka zarządu może się składać wiele elementów. Część z nich może być regulowana w umowie o pracę, pozostałe na podstawie dodatkowego stosunku prawnego

Składki od przedsiębiorcy na rencie

Mam 57 lat i pobieram świadczenie rentowe. Jednocześnie prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą. Słyszałam, że od 1 lipca 2007 r. zobowiązana jestem obowiązkowo opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, które do tej pory były dobrowolne. Czy to jest prawda? - pyta Czytelniczka z Kutna.

Czy można zaliczyć do kosztów wydatek nieudokumentowany fakturą

Nasza spółka oddała do naprawy komputer. Za wykonaną usługę zapłaciliśmy przelewem bankowym, mamy również umowę, którą podpisaliśmy, gdy komputer oddaliśmy do naprawy. Mimo wielokrotnych próśb, nie otrzymaliśmy jednak od naszego kontrahenta faktury. Czy możemy kwotę wpłaconą z tytułu naprawy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Prowadzimy księgi rachunkowe.

Pomoc nie tylko w razie awarii

Posiadanie odpowiednio dobranej polisy assistance może zapewnić kierowcy i pasażerom pojazdu wszechstronną pomoc w trudnych sytuacjach. Polisa oferowana jest przez ubezpieczycieli bezpłatnie do ubezpieczenia OC i AC, ale często tylko w wariancie podstawowym.

REKLAMA

Fundusze unijne dla przedsiębiorców w ramach regionalnych programów operacyjnych

W nowym okresie programowania funduszy unijnych (2007-2013) możliwe będzie wnioskowanie z dwóch rodzajów programów operacyjnych: zarządzanych centralnie oraz regionalnie. Ze względu na fakt, że programy ogólnokrajowe skierowane będą na dofinansowanie projektów wysokobudżetowych, mikroprzedsiębiorcy powinni skierować szczególną uwagę na środki dostępne w ramach regionalnych programów operacyjnych.

12 dni świątecznych w roku bez handlu

W te dni będą mogły jednak pracować placówki kultury, oświaty, stacje benzynowe i apteki oraz firmy jednoosobowe.

Ostrożni kierowcy nie stracą zniżki pomimo wypadku

W Compensie trwa promocja, która pozwala na utrzymanie wszystkich zniżek na polisę komunikacyjną mimo wypadku. W Link4 za taką gwarancję trzeba dodatkowo zapłacić.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o CIT

Sejm, na wniosek sejmowej Komisji Finansów Publicznych, przyjął w czwartek (23 sierpnia) poprawki senackie ws. nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Ustawa wprowadza ulgę podatkową dla producentów biokomponentów, która zrekompensuje im część kosztów produkcji.

REKLAMA

Opodatkowane są nawet niewykorzystane nieruchomości

Nieruchomości będące w posiadaniu przedsiębiorcy uznaje się za związane z prowadzoną przez niego działalnością niezależnie od tego, czy są wykorzystywane.

Podatek od samochodów sprowadzonych z zagranicy

Projekt ustawy o zwrocie części podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego skierowano do prac komisyjnych.

Kontrole podatkowe w firmie można opóźniać

Kontrolę może opóźnić wyznaczenie pełnomocnika. Gdy urząd chce doręczyć upoważnienie - jest on nieuchwytny.

Płacowa presja zagraża zyskom firm

Prognozowany średnio 10 % wzrost płac co roku może doprowadzić do spadku konkurencyjności polskich firm. Najbardziej zagrożone są wyniki przedsiębiorstw z branży budowlanej i handlowej oraz w usługach. Firmy, którym w związku z presją na podwyżkę płac grozi spadek rentowności, mogą przenieść produkcję za granicę.

Jak restrukturyzacja wpływa na rozliczanie strat w firmie

Dostosowując prowadzoną działalność do realiów rynkowych, spółki kapitałowe często dokonują różnego rodzaju restrukturyzacji, tj. połączeń, podziałów oraz przekształceń formy prawnej. Jak tego typu operacje wpływają na rozliczanie strat podatkowych restrukturyzowanych przedsiębiorców na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Bezpodstawne zarzuty przeciwko układowi

Układ w postępowaniu upadłościowym musi być przeprowadzony i zatwierdzony szybko i sprawnie. Na przeszkodzie temu często stają bezpodstawne zarzuty przeciwko układowi składane przez zaprzyjaźnionych z dłużnikiem wierzycieli.

Czy spółka daje ogłoszenie

Zakładamy spółkę akcyjną. Niektóre osoby zdecydowały się na wniesienie wkładów niepieniężnych. Sporządziliśmy już sprawozdanie, które obecnie jest badane przez biegłego rewidenta. Wiemy, że trzeba ogłosić jego opinię. Sądziliśmy, że jest to obowiązek biegłego rewidenta. Tymczasem on twierdzi, że to spółka będzie musiała ogłosić tę opinię. Czy ma rację?

Czy zleceniodawca płaci składki ZUS

Czy należy odprowadzić składki ZUS (ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) od umowy zlecenia zawartej między osobami fizycznymi, które nie prowadzą działalności gospodarczej?

Jakie są skutki umowy użyczenia samochodu zawartej pomiędzy członkami rodziny

Prowadzę jako osoba fizyczna małą firmę posiadającą samochód ciężarowy, który jest obecnie sporadycznie potrzebny. Mam zamiar przekazać (umową użyczenia) ten samochód innej firmie prowadzonej przez moją synową. Firma synowej będzie pokrywała koszty eksploatacji samochodu i bieżące naprawy. W zamian za bezpłatne użyczenie wywiezie moje wyroby i przywiezie potrzebne produkty i materiały. Czy amortyzację tego samochodu i koszty ubezpieczenia mogę zaliczyć do swoich kosztów? Obie firmy są podatnikami VAT. Czy to działanie będzie podlegało jakiemuś opodatkowaniu?

Pięć spółek zadebiutuje pierwszego dnia na NewConnect

Oficjalnie już wiadomo, że trzy spółki Wrocławski Dom Maklerski (WDM) oraz S4E i Digital Avenue złożyły wnioski do GPW o dopuszczenie do obrotu na rynku New Connect. Jednak na pierwszej sesji może zadebiutować nawet pięć firm.

Czy przedsiębiorca, który chce rozpocząć działalność w Wielkiej Brytanii, zawsze ma obowiązek wypełnić formularz P86

Każda osoba, która przyjeżdża do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych, ma obowiązek złożyć wypełniony formularz P86 w Her miejscowym urzędzie podatkowym, tj. Majesty Revenue and Customs. Tylko pobyt w celach turystycznych zwalnia z obowiązku rejestracji.

Najlepiej podpisać umowę terminową z konkurentem TP

Ze względu na to, że rośnie rywalizacja między dostawcami internetu, a ceny ich usług systematycznie spadają, nie opłaca się podpisywać umów długoterminowych.

Nie każdy rozlicza się w najbliższym urzędzie

Nie zawsze podatnicy VAT rozliczają się w urzędzie skarbowym znajdującym się tam, gdzie mieszkają lub mają swoją siedzibę.

Ustawa konieczna do przekraczania granic w UE

Jeśli projekt ustawy o udziale Polski w Systemie Informacyjnym Schengen nie zostanie uchwalony w tym roku, Polacy będą nadal kontrolowani na granicach wewnętrznych UE.

Interpretacje podatkowe i celne będzie wydawał nowy organ

Od 1 lipca 2008 r. wydawaniem interpretacji podatkowych i celnych będzie zajmować się Krajowa Informacja Skarbowa, która zastąpi dzisiejszą Krajową Informację Podatkową.

Presja płacowa zagrozi zyskom firm

Branże najbardziej narażone na wzrost presji płacowej, która może obniżyć ich rentowność, to budownictwo, handel i usługi.

Dyżur pod telefonem nie będzie czasem pracy

Rząd zapowiada, że pojęcie tzw. dyżuru pod telefonem nie pojawi się w kodeksie pracy.

Do banku bez opłaty

Składając pełnomocnictwo w firmie ubezpieczeniowej lub w banku, nie trzeba uiszczać opłaty skarbowej.

Dobrze zaplanowany magazyn

Niezależnie od rodzaju składowanego towaru należy starannie zadbać o wyposażenie magazynu. Nie tylko pozwala to na zbudowanie jednolitego, dobrze funkcjonującego systemu obsługi logistycznej, ale też na optymalizację jego kosztów.

Producenci biokomponentów skorzystają z ulgi

Producenci biokomponentów, których rok podatkowy obejmuje cały 2007 rok, a działalność rozpoczęli w połowie 2006 roku, skorzystają z 19-proc. ulgi.

Firmy szybciej dowiedzą się o konkursach

Resort rozwoju chce, by instytucje rozdzielające unijne pieniądze pół roku przed planowanym naborem informowały o terminach konkursów.

Telepracownik otrzyma sprzęt elektroniczny od pracodawcy

Kodeks pracy określi obowiązki i uprawnienia telepracowników oraz ich pracodawców.

Będzie można odzyskać nadpłaconą akcyzę

Podatnicy, którzy od 1 maja 2004 r. do 30 listopada 2006 r. sprowadzili samochód osobowy starszy niż dwuletni, będą mogli odzyskać zwrot części akcyzy.

Wystarczy jeden odpis z KRS

Strona procesu będzie mogła sama poświadczyć zgodność kopii z oryginałem dokumentu. Firmy nie będą musiały występować w każdej sprawie przed sądem po osobny odpis z KRS. Przedsiębiorca występujący w sądzie bez adwokata będzie mógł uiścić opłatę po zwróceniu pozwu.

Operator wyszukiwarki internetowej poza prawem

Niejednego przedsiębiorcę może zaskoczyć fakt, że po wpisaniu negatywnie kojarzącego się hasła w wyszukiwarce internetowej pojawia się witryna jego firmy. Nic jednak nie może zrobić. Zarówno w Polce, jak i w Unii Europejskiej brak jest przepisów, które regulowałyby zasady odpowiedzialności operatorów systemów wyszukiwawczych.

Zaległości podatkowe spółki

Organ podatkowy może wydać postanowienie nawet w przypadku, gdy zapłata podatku dokonana została w odpowiedniej wysokości lub ją przekraczała.

Będzie można samemu poświadczyć dokument

Strony procesu będą mogły samodzielnie poświadczać zgodność odpisów składanych dokumentów z ich oryginałem.

Zakaz handlu w święta

Na zakazie handlu w święta najwięcej stracą małe firmy handlowe.

Waluty do przeliczenia

Polski przedsiębiorca może rozliczać się w walucie obcej, jeśli posiada wymagane przez prawo dewizowe zezwolenie.

Hipermarkety wciąż łamią prawa pracowników

Tylko w 2007 roku inspektorzy pracy nałożyli 1776 mandatów o wartości 1,2 mln zł na placówki handlowe.

II półrocze będzie lepsze dla spółek informatycznych

Wzrost gospodarczy i coraz większe inwestycje spowodowały, że w I półroczu rosły zamówienia w branży IT. Nie wszystkie giełdowe spółki potrafiły przełożyć to na dobre wyniki. W II półroczu ma być jednak lepiej.

Kto może zostać upoważnionym podmiotem gospodarczym

Władze unijne zdecydowały się wprowadzić do prawa celnego instytucję tzw. upoważnionego podmiotu gospodarczego. Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca, żeby uzyskać ten status?

Czy od zakupu działki jest zwrot VAT

Podatnik kupił działkę budowlaną na firmę, którą prowadzi. Działka budowlana nie będzie podlegała amortyzacji. Czy podatnikowi będzie przysługiwał zwrot VAT?

Jak ustanowić pełnomocnika do prowadzenia sprawy przed sądem gospodarczym

Jeśli z powodu niefrasobliwości lub niewiedzy adwokata lub radcy prawnego reprezentującego przedsiębiorcę przed sądem gospodarczym dojdzie np. do przedawnienia roszczenia - pokrzywdzony może wnieść na niego skargę do sądu dyscyplinarnego przy danej korporacji. Przedsiębiorca może też dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych przed sądem powszechnym na podstawie art. 415 kodeksu cywilnego.

Wspólne prawo ochronne

Znak towarowy wykształcił się dla odróżnienia towarów i usług jednego przedsiębiorcy od tożsamej lub podobnej oferty drugiego. Taka jest także podstawowa rola ochrony, udzielonej przez przepisy ustawy Prawo własności przemysłowej.

Kiedy opłaca się zostać podatnikiem VAT

Przedsiębiorcy, którzy osiągają wysoki obrót z działalności gospodarczej lub którzy wykonują kontrakty na rzecz innych podatników VAT, powinni od razu zarejestrować się jako podatnicy VAT czynni. Będzie to dla nich korzystne, gdyż wcześniej czy później będą musieli rozliczać VAT.

Demontaż powoduje powstanie nowego obiektu

Budynek lub budowla są uważane za używane, jeżeli były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy. Powyższy warunek nie jest spełniony, gdy w ciągu tego okresu budynek lub budowla ulegają rozmontowaniu i przeniesieniu w inne miejsce.

Wspólne rachunki bankowe ułatwią rozliczenia przedsiębiorcom

Wszyscy zainteresowani będą mogli zakładać wspólne rachunki bankowe. Ze zmiany skorzystają głównie przedsiębiorcy w ramach wspólnych inwestycji. Udziały posiadaczy w rachunku będą równe, a dyspozycje wypłaty samodzielne.

Przekazanie darowizny - poza kasą fiskalną

Przedsiębiorca przekazujący darowizny na cele związane z prowadzoną firmą nie ma obowiązku ewidencjonować ich za pomocą kas fiskalnych.

Przedsiębiorcy poczekają na pieniądze na innowacje

Resort nauki przesuwa na jesień rozpoczęcie drugiego naboru wniosków o dotacje dla innowacyjnych przedsięwzięć, bo nie zdążył jeszcze ocenić wszystkich projektów zgłoszonych w pierwszej turze.

Zatrudnij niepełnosprawnego

W najbliższy czwartek w Warszawie Wielki Finał...

Nowe granice składu wolnocłowego

Określono nowe granice dla składu wolnocłowego na terenie terminalu portu lotniczego w Krakowie-Balicach.

REKLAMA