| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Zamiast zamrażać finansowe nadwyżki firmy, zainwestuj je w fundusze

Zamiast zamrażać finansowe nadwyżki firmy, zainwestuj je w fundusze

Fundusze przeznaczone dla firm mogą przynosić zyski porównywalne z oprocentowaniem lokat bankowych, a w okresie giełdowej hossy znacząco je przewyższać.


W najbliższych miesiącach w ofertach towarzystw funduszy inwestycyjnych pojawiać się będzie coraz więcej produktów inwestycyjnych przeznaczonych specjalnie dla przedsiębiorców - wynika z sondy przeprowadzonej przez Gazetę Prawną. Obecnie fundusze inwestycyjne nie są jeszcze doceniane przez firmy. Zdecydowana większość przedsiębiorców nadwyżki finansowe przechowuje w bankach, nie zdając sobie sprawy z tego, że produkty oferowane przez TFI mogą być równie płynne i bezpieczne, co lokaty terminowe. Dodatkową ich zaletą może być wyższa niż na depozycie stopa zwrotu.


Przedsiębiorcy mogą zainwestować we wszystkie fundusze dostępne na rynku. Nie każdy jednak fundusz będzie odpowiednim produktem dla firmy. Inaczej niż w przypadku inwestora indywidualnego przedsiębiorstwo nie może pozwolić sobie na lokowanie nadwyżek finansowych w produkty o podwyższonym ryzyku, a więc fundusze akcyjne, zrównoważone, a nawet stabilnego wzrostu, które w portfelu posiadają pewien udział akcji. Firmom zależy przede wszystkim na tym, żeby ich pieniądze były lokowane bezpiecznie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem są inwestycje w fundusze zaliczane do grupy najbezpieczniejszych, czyli pieniężne i gotówkowe.


Fundusze z tej grupy inwestują powierzone środki klientów w papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez Skarb Państwa i denominowane w złotych. Dzięki temu są również odporne na wahania kursu walutowego. Zaletą tego typu funduszy jest też stabilność wzrostów.


Niektóre fundusze oferowane firmom, poza bonami skarbowymi, kupują również komercyjne papiery dłużne emitowane przez przedsiębiorstwa. Wiarygodność przedsiębiorstwa jest oczywiście niższa niż wiarygodność państwa, ale tego typu papiery oferują nieco wyższą rentowność przy wyższym ryzyku, ponieważ teoretycznie firma może nie wykupić swoich obligacji.


W ofertach TFI można znaleźć fundusze zamknięte, dedykowane konkretnym firmom. Są też fundusze przeznaczone tylko dla osób prawnych. Oferowane są też produkty, które przynajmniej teoretycznie nie są kierowane do konkretnego odbiorcy, ale ze względu na bardzo wysokie progi wejścia (wysokość pierwszej wpłaty) nie każdy indywidualny inwestor będzie mógł pozwolić sobie na zakup jednostek uczestnictwa takiego funduszu. Przykładem może tu być fundusz UniWibid SFIO, zarządzany przesz Union Investment TFI, gdzie minimalna pierwsza wpłata wynosi 100 tys. zł, a każda kolejna 10 tys. zł. Innym tego typu produktem jest wprowadzony w sierpniu 2007 r. do oferty przez DWS Polska TFI fundusz DWS Polska FIO Bezpiecznego Wzrostu Plus. W tym przypadku pierwsza wpłata wynosi minimum 500 tys. zł, a każda kolejna 10 tys. zł. Nie jest to jednak fundusz pieniężny czy obligacji. Należy on do grupy funduszy stabilnego wzrostu, jednak udział akcji - jak podkreślają przedstawiciele DWS Polska TFI - jest najniższy spośród funduszy tej kategorii na polskim rynku. Aktywa funduszu inwestowane są głównie w instrumenty rynku pieniężnego, których okres zapadalności nie przekracza jednego roku. Strategia funduszu zakłada, że w akcje nie będzie inwestowane więcej niż 15 proc. aktywów. W okresie wzrostów na giełdzie fundusz będzie mógł więc wykorzystać potencjał zysku, a w czasie giełdowej dekoniunktury ograniczyć ryzyko. Za cel zarządzający stawiają sobie wypracowanie stopy zwrotu przewyższającej o 1-2 pkt proc. zysk ze średniego oprocentowania lokat bankowych.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »