| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > 300 tys. zł z Unii na założenie firmy

300 tys. zł z Unii na założenie firmy

Osoby, które chcą założyć własną firmę, mogą liczyć nawet na 300 tys. zł unijnej dotacji na ten cel. I nie muszą długo na te pieniądze czekać, bo pierwsze z nich pojawią się przed końcem roku.


Ponad 12 mld zł ma zostać wydanych do 2013 roku na tworzenie w Polsce nowych firm - wynika z wyliczeń GP. Te pieniądze mają głównie trafić tam, gdzie istnieje deficyt przedsiębiorczości: do obszarów wiejskich i małych miasteczek. Dodatkowo z dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej będą mogły skorzystać osoby bezrobotne i młodzi ludzie kończący edukację. Jest się o co starać, bo maksymalnie będzie można dostać nawet 300 tys. zł ze środków Unii Europejskiej.


Kto będzie mógł liczyć na tak duże pieniądze na rozpoczęcie działalności? Firma, która będzie działała na obszarach wiejskich i utworzy więcej niż pięć nowych miejsc pracy. Jeśli początkujący pracodawca planuje zatrudnić mniej niż pięciu pracowników, to maksymalna wysokość dotacji spada do 200 tys. zł. Na 100 tys. zł może liczyć osoba, która założy jednoosobową działalność gospodarczą.


Choć te kwoty przemawiają do wyobraźni, to z ich uzyskaniem mogą być problemy. Przede wszystkim firma musi mieć siedzibę na obszarach wiejskich lub w małym miasteczku (poniżej 5 tys. mieszkańców). Jednak znacznie poważniejszą przeszkodą jest to, że pomoc unijna nie może przekroczyć wielkości nakładów własnych przedsiębiorcy. To znaczy, że jak ktoś planuje pozyskać na swoją firmę 70 tys. zł ze środków unijnych, to będzie musiał wydać co najmniej tyle samo z własnej kieszeni.


Za rozdysponowanie tych dotacji będzie odpowiadała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i jej terenowe odziały. Jak mówi Radosław Iwański, rzecznik ARMiR, można się spodziewać, że te pieniądze będą dostępne jeszcze w tym roku. Zdaniem Cezarego Miżejewskiego, radcy w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, mniejsze pieniądze będą dostępne w programie Kapitał Ludzki (wczoraj został on zatwierdzony przez Komisję Europejską).


- Na założenie własnej firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej będzie można uzyskać maksymalnie 40 tys. zł. Jeśli zaś zbierze się kilka osób, które razem postanowią utworzyć spółdzielnię socjalną, to dostaną 20 tys. zł za każdą osobę - założyciela - tłumaczy Cezary Miżejewski.


To oznacza, że w przypadku gdy zbierze się pięć osób, mogą one liczyć nawet na 100 tys. zł. Tylko że w porównaniu ze środkami, które są dostępne w programie rolnym, te pieniądze będą trudne do wydania. Co prawda, nie jest wymagany wkład własny, ale tylko do 10 proc. całej dotacji można przeznaczyć na zakup środków trwałych. Resztę muszą pochłonąć wydatki, np. na obsługę prawną, rachunkową czy reklamę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK