reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Spowolnienie coraz bliżej

Spowolnienie coraz bliżej

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury spadł we wrześniu po raz kolejny, tym razem o 0,7 pkt. Niemal pewny jest wolniejszy rozwój gospodarki w najbliższych miesiącach. Niepokoje na światowych rynkach finansowych mogą to pogłębić.


Prócz zawirowań giełdowych, niepokój budzi pogarszająca się od czerwca wydajność pracy w przedsiębiorstwach przemysłowych. Jej spadek jest już tak głęboki, że zagraża kondycji przedsiębiorstw w przyszłości. Niższa wydajność pracy oznacza wyższe koszty ich funkcjonowania, prawdopodobne redukcje zatrudnienia i ogranicza inwestycje. Może także spowodować wzrost inflacji.


Przedsiębiorcy od kilku miesięcy sygnalizują pogarszanie się kondycji finansowej firm i nie oczekują jej poprawy. Powodem jest zdecydowanie wolniejsze niż na początku roku tempo napływu zamówień. Dotyczy to bardziej eksportu niż zamówień krajowych. Potwierdzeniem tej obserwacji są ostatnie dane na temat bilansu płatniczego.


Informują one o wyższej dynamice importu niż eksportu. Za sprawą wzrostu płac i zatrudnienia rośnie popyt konsumpcyjny, nie jest jednak pewne, czy będzie on na tyle duży, by zrekompensować ubytek eksportu. Rosną bowiem zapasy wyrobów gotowych w magazynach przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy mogą odebrać to jako sygnał słabnącego popytu wewnętrznego. Nadmierne zapasy wyrobów gotowych nie będą sprzyjały utrzymaniu wysokiej dynamiki produkcji w najbliższej przyszłości.

Pogarszający się stan finansów firm, wolniej napływające zamówienia oraz zapasy wpływają na oceny perspektyw rozwojowych całej gospodarki. Od maja systematycznie są one coraz mniej optymistyczne wśród menedżerów firm, zaś największy wzrost pesymistycznych ocen nastąpił w lipcu. Dynamika zadłużania się gospodarstw domowych z tytułu kredytów od kilku miesięcy utrzymuje się na niezmienionym poziomie, a nawet nieznacznie słabnie.


Indeks koniunktury

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MARIA DROZDOWICZ

Bureau for Investments and Economic Cycles

 
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama