REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa na czas wykonania określonej pracy

Alicja Fal
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę niewielką firmę budowlaną. Ostatnio otrzymałem kilka dodatkowych zleceń, w związku z czym przydałoby mi się dwóch nowych pracowników. Zastanawiam się nad umową na czas wykonania określonej pracy. Czy taka umowa byłaby korzystna? Ile razy mogę zawierać tego typu umowę z tym samym pracownikiem?


REKLAMA

Umowa na czas wykonania określonej pracy zawierana jest najczęściej w sytuacji, gdy strony nie są w stanie określić czasu wykonania danej pracy. Ten typ umowy ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Nie ma ograniczeń co do liczby zawieranych umów na czas wykonania określonej pracy z tym samym pracownikiem.


Umowa na czas wykonania określonej pracy jest jedną z rodzajów umów o pracę, które wymienia art. 25 § 1 k.p. Umowa ta ma zwykle zastosowanie, gdy nie można z góry ustalić czasu jej trwania, a strony nie decydują się na zawarcie umowy na czas nieokreślony. Powinna zostać sporządzona na piśmie w dwóch egzemplarzach - jedna dla pracownika, drugą zaś należy załączyć do akt osobowych.

REKLAMA


Istotną kwestią przy tego typu umowie jest wyraźne określenie pracy, na czas której umowa jest zawierana. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego pojęcie „określonej pracy” przy umowach na czas jej wykonania oznacza zindywidualizowane zadanie robocze mieszczące się w zakresie rodzajowo określonych czynności. Treść zadania roboczego pozostaje przedmiotem polecenia pracodawcy, choć jego wykonanie jest nie tylko celem umowy, ale pełni zarazem funkcję zdarzenia kończącego stosunek pracy, czego pracownik musi być świadomy i wyrazić na to zgodę (wyrok SN z 15 listopada 2001 r., II UKN 627/00, OSNP/2003//16/385). Ponieważ nie ma tu możliwości podania konkretnej daty zakończenia umowy, należy w miarę możliwości precyzyjnie wskazać przyszłe zdarzenie, które spowoduje wygaśnięcie zatrudnienia. W przypadku braku możliwości ustalenia terminu końcowego umowy, może ona zostać uznana za zawartą bezterminowo.


Niewątpliwą zaletą umowy zawieranej na czas wykonania określonej pracy jest jej automatyczne rozwiązanie się po zakończeniu projektu, w celu realizacji którego została zawarta. Ponadto do umowy tej nie ma zastosowania zasada kontynuacji zatrudnienia, o której mowa w art. 251 k.p. Może być zawierana dowolną liczbę razy z tym samym pracownikiem i nie przekształca się w umowę na czas nieokreślony.


Natomiast wadą umowy na czas wykonania określonej pracy jest brak możliwości rozwiązania jej w terminie wcześniejszym za wypowiedzeniem. Nie może znaleźć się w niej klauzula dopuszczająca taką ewentualność. Wynika to z istoty tej umowy, która rozwiązuje się z chwilą wykonania określonej pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Należy jednak zaznaczyć, że wyjątkowo umowa tego typu może rozwiązać się przed terminem wykonania określonej pracy. Będzie to miało miejsce w przypadku upadłości bądź likwidacji pracodawcy. Wówczas to każda ze stron może rozwiązać umowę za dwutygodniowym wypowiedzeniem (art. 411 § 2 k.p.).

REKLAMA


Ponadto możliwe jest rozwiązanie umowy na czas wykonania określonej pracy w trybie natychmiastowym bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 § 1 k.p.), jak również z przyczyn przez niego niezawinionych (art. 53 § 1 k.p.). Umowę może rozwiązać niezwłocznie także pracownik z winy pracodawcy (art. 55 § 11 k.p.).


Warto również wspomnieć, że umowa zawarta na czas wykonania określonej pracy może zostać rozwiązana w każdym momencie jej trwania na mocy porozumienia stron. Ten tryb rozwiązywania umów o pracę nie przewiduje bowiem żadnych ograniczeń.


Reasumując, pracodawca musi samodzielnie ocenić, czy ten rodzaj umowy o pracę będzie korzystny w jego przypadku.


Odpowiedziała Alicja Fal

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA