REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak w działalności gospodarczej rozliczyć użyczenie

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Użyczenie nieruchomości lub ruchomości przez przedsiębiorcę jest dochodem. Dochód ustala się według cen rynkowych i opodatkowuje. Wyjątek dotyczy umowy użyczenia zawartej pomiędzy członkami rodziny.


REKLAMA

REKLAMA

Nieodpłatne otrzymanie przez przedsiębiorcę nieruchomości co do zasady będzie stanowić u niego przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jeżeli użyczenie następuje na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Będzie to przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń, których przedmiotem jest udostępnienie lokalu lub budynku, ustala się według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego budynku lub lokalu (art. 11 ust. 2a pkt 3 ustawy o PIT). Ustawodawca nie określił zasad ustalania równowartości czynszu, która stanowić będzie dochód do opodatkowania. Podatnik może ustalić ją sam lub przy pomocy opinii biegłego. Ważne jest, aby wartość ta była zbliżona do cen rynkowych. Należy pamiętać o udokumentowaniu przyjętych ustaleń na wypadek ewentualnej kontroli. W tym celu warto zaopatrzyć się np. w oferty prasowe dotyczące najmu nieruchomości z okresu objętego umową użyczenia.


Trzeba wiedzieć, że użyczenie nieruchomości jest stosunkiem prawnym, który skutkuje powstaniem przychodu do opodatkowania u obu stron umowy. Oznacza to, że podatkowe skutki zawarcia umowy użyczenia występują nie tylko po stronie biorącego w użyczenie przedsiębiorcy, ale również osoby oddającej nieruchomość do bezpłatnego używania. Za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości (art. 16 ust. 1 ustawy o PIT). Wyłączenie dotyczy tutaj pracodawców użyczających należące do nich mieszkania swoim pracownikom. W tym wypadku użyczenie stanowi nieodpłatne świadczenie pracodawcy na rzecz pracownika opodatkowane zgodnie z zasadami opodatkowania przychodu ze stosunku pracy.


Użyczenie w rodzinie

REKLAMA


Użyczenie nieruchomości nie zawsze jednak powoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wyjątek dotyczy przypadków użyczenia pomiędzy osobami pozostającymi ze sobą w związkach rodzinnych. Przedsiębiorca korzystający nieodpłatnie z nieruchomości zostanie zwolniony z podatku dochodowego, w przypadku gdy zawarł umowę użyczenia z osobą zaliczaną do I lub II grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn (art. 14 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT). Wyjaśnijmy, że chodzi tu o osoby należące do rodziny. Do I grupy podatkowej ustawodawca zaliczył małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę oraz teściów. W II grupie podatkowej znaleźli się dalsi członkowie rodziny: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych. Oznacza to, że użyczenie dla celów działalności gospodarczej pociąga za sobą powstanie przychodu z nieodpłatnego świadczenia u przedsiębiorcy tylko w przypadku użyczenia od osoby obcej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Przychód do opodatkowania nie wystąpi także u właściciela nieruchomości, jeżeli używa jej na potrzeby własne lub członków rodziny. W takim wypadku nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki poniesione na jej utrzymanie nie stanowią kosztu uzyskania przychodów (art. 16 ust. 2 ustawy o PIT). W konsekwencji użyczenie nieruchomości np. przez ojca synowi, na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, nie wywoła żadnych skutków na gruncie podatku dochodowego ani po stronie użyczającego, ani osoby biorącej w użyczenie (art. 16 ust. 2 ustawy o PIT).


Użyczenie ruchomości


Podobnie jak w przypadku nieruchomości, konsekwencją użytkowania w prowadzonej działalności gospodarczej ruchomości, np. samochodu, jest powstanie u przedsiębiorcy przychodu z tej działalności. Trzeba pamiętać, że przychód ten powstaje niezależnie od tego, czy użyczającym jest również przedsiębiorca, czy też osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Przychód ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnieniu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia (art. 11 ust. 2a pkt 4).


UŻYCZENIE NIERUCHOMOŚCI

Użyczenie nieruchomości skutkuje powstaniem przychodu do opodatkowania u obu stron umowy. Oznacza to, że podatek musi opłacić i przedsiębiorca i osoba użyczająca.


Cena rynkowa


Oznacza to, że przedsiębiorca korzystający z rzeczy powinien ustalić przychód w kwocie, którą musiałby zapłacić, gdyby zdecydował się na jej wynajem na warunkach rynkowych. Przykładowo w przypadku samochodu cenę rynkową należy odnieść do cen stosowanych przy odpłatnym udostępnianiu samochodów tej samej marki, modelu, standardzie wyposażenia, oraz stopniu zużycia, z uwzględnieniem czasu trwania użyczenia i miejsca udostępnienia (konkretnej miejscowości). Warto w tym celu oprzeć się na danych pochodzących z firm zajmujących się wynajmem samochodów.


Tak samo jak w przypadku nieruchomości, użyczenie ruchomości nie skutkuje powstaniem przychodu u przedsiębiorcy, jeżeli zawarł umowę z osobą zaliczoną do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl


Podstawa prawna

Art. 11 ust. 2 i ust. 2a pkt 3 i 4, 14 ust. 2 pkt 8, art. 16, art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

 

- Art. 710-719 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

REKLAMA

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

REKLAMA