reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kasy fiskalne dla nowych grup podatników

Kasy fiskalne dla nowych grup podatników

 Dziś kolejna grupa podatników traci zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przez kasy fiskalne. Będą je musieli instalować - choć nie od razu - m.in. właściciele klubów fitness i solariów.


NOWE PRAWO

 


Zwolnienie utracą podatnicy, których usługi do 30 września nie były ewidencjonowane z użyciem kas na podstawie załącznika do starego rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2006 r. w sprawie kas fiskalnych, a niewymienione w załączniku do nowego rozporządzenia.

 


Dotyczy to usług: wspomagania transportu drogowego, naukowo-badawczych, w zakresie badań i analiz technicznych, reklamowych, pakowania prezentów, paczek pocztowych, związane z poprawą kondycji fizycznej oraz pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowanych (z wyjątkiem wykonywanych przez schroniska dla zwierząt, które są nadal zwolnione z ewidencji przez kasę).


Utrata zwolnienia nie oznacza jednak bezwzględnej ewidencji przez kasę już od 1 października. Podatnicy, którzy zostali wyłączeni ze zwolnienia, korzystają jeszcze z drugiego zwolnienia ze względu na osiągnięte obroty. Zwolnienie to przysługuje, gdy podatnik nie przekroczył w 2006 i 2007 roku kwoty 40 000 zł z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, kontynuujących działalność gospodarczą. Gdy kwota ta zostanie przekroczona, należy rozpocząć ewidencję kasową po upływie dwóch miesięcy od miesiąca przekroczenia.


Z tego zwolnienia korzystają też podatnicy, którzy rozpoczęli działalność w 2007 roku i kwota obrotów nie przekroczyła u nich 20 000 zł. W jednym jednak przypadku bez względu na wysokość obrotów istnieje bezwzględny obowiązek ewidencji za pomocą kasy fiskalnej od 1 października. Dotyczy to dostawy wyrobów przeznaczonych do użycia, oferowanych na sprzedaż lub używanych jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, bez względu na symbol PKWiU.


Trzeba pamiętać, że opóźnienie w instalacji kasy pociąga za sobą ujemne konsekwencje. Po pierwsze, do czasu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących podatnicy tracą prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę stanowiącą równowartość 30 proc. kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Po wtóre, podatnicy nie będą mogli odliczyć kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej.


JAKIE USŁUGI BĘDĄ REJESTROWANE PRZEZ KASĘ

- usługi wspomagające transport drogowy - pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKWiU 63.21.25), np. badanie natężenia ruchu,

- usługi naukowo-badawcze (PKWiU 73), np. w dziedzinie nauk technicznych, humanistycznych,

- usługi w zakresie badań i analiz technicznych (KPWiU 74.30), np. przeglądy techniczne pojazdów, badania i analizy czystości substancji,

- usługi reklamowe (PKWiU ex 74.4),

- usługi pakowania prezentów, paczek pocztowych (PKWiU 74.82.10-00.50),

- usługi związane z poprawą kondycji fizycznej (PKWiU 93.04.10), np. sauny, solaria, kluby fitness

- usługi pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKWiU 93.05), z wyjątkiem wykonywanych przez schroniska dla zwierząt, które są nadal zwolnione.


BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.p

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Aksamit

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama