reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy przedsiębiorca może być zwolniony z opłacania składki zdrowotnej

Czy przedsiębiorca może być zwolniony z opłacania składki zdrowotnej

Otrzymuję emeryturę w wysokości 850 zł brutto. Od 1 października zamierzam rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, która będzie opodatkowana w formie karty podatkowej. Jakie dokumenty powinienem złożyć do ZUS. Czy z działalności mogę być zwolniony z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?


Tak

Osoba, która mając ustalone prawo do emerytury prowadzi działalność gospodarczą, z działalności podlega dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Natomiast obowiązkowo podlega z działalności ubezpieczeniu zdrowotnemu.


Z opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne (z tytułu prowadzenia działalności) zwolniona jest osoba prowadząca pozarolniczą działalność, której świadczenie emerytalne nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2007 - 936 zł), w przypadku gdy osoba ta:

- uzyskuje dodatkowe przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50 proc. kwoty najniższej emerytury (298,73 zł) lub

- opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.


Jeżeli będą spełnione powyższe warunki z działalności, będzie pan zwolniony z opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Powinien pan złożyć formularz ZUS ZFA i zgłosić się jako płatnik składek oraz formularz ZZA, na którym zgłosi się pan z działalności do ubezpieczenia zdrowotnego. Z uwagi na spełnianie warunków do zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej w składanej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA w pole podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne powinien pan wpisać kwotę 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (za październik minimalna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 2109,46 zł), a w pole kwota składki 0,00.


Deklarację rozliczeniową ZUS DRA powinien pan złożyć za październik, w terminie do 10 listopada, a za kolejne miesiące prowadzenia działalności będzie pan zwolniony z obowiązku jej składania. Osoba prowadząca działalność, która wykonuje samodzielnie, jest zwolniona z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej za kolejny miesiąc, jeżeli nic nie ulega zmianie w stosunku do miesiąca poprzedniego. Zwolnienie z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej lub imiennych raportów miesięcznych za kolejny miesiąc obowiązuje także wówczas, gdy zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego jest spowodowana wyłącznie zmianą przeciętnego wynagrodzenia.


MARCIN LIPIŃSKI

ekspert z zakresu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego


PODSTAWA PRAWNA

Art. 9 ust. 5, 47 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).- Art. 82 ust. 8 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).

  

 
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Poczyński

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama