REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inna praca dla pracownika

Katarzyna Wrońska-Zblewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca może powierzyć wykonywanie innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres 3 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego. Powierzona praca musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika i nie może powodować obniżenia wynagrodzenia.


REKLAMA

Zasadą jest, że pracownik wykonuje pod kierownictwem pracodawcy jedynie pracę określoną w umowie, a skonkretyzowaną przez polecenia służbowe. Jednak w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy możliwe jest powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie.


Powierzenie innej pracy

REKLAMA


Zanim pracodawca podejmie decyzję o powierzeniu pracownikowi innej pracy, musi wiedzieć, na jaki okres chce przenieść pracownika. Jeżeli pracodawca chce go przenieść na stałe albo na okres przekraczający 3 miesiące w roku kalendarzowym, to powierzenie pracownikowi wykonywania innej pracy niż wskazana w umowie o pracę wymaga zmiany treści umowy. Tym samym, aby pracownikowi powierzyć inne czynności, pracodawca powinien zaproponować zmianę stanowiska pracy. Jeśli pracownik akceptuje zmianę, wówczas wystarczy podpisać porozumienie zmieniające warunki umowy o pracę. Jego podpisanie oznacza zgodę na wykonywanie nowych obowiązków. Natomiast jeżeli pracownik nie aprobuje propozycji, a pracodawca chce zmienić dotychczasowe warunki umowy (w tym powierzyć wykonywanie innej pracy), pracodawca powinien wręczyć pracownikowi wypowiedzenie zmieniające umowę o pracę (art. 42 § 1 k.p.). Jednak w niektórych przypadkach pracodawca nie może dokonać takiego wypowiedzenia bez zgody zakładowej organizacji związkowej, np. chronionemu członkowi związku.


W praktyce może się jednak zdarzyć, że ze względu na dobro zakładu pracy pracodawca nie może czekać aż upłynie okres wypowiedzenia zmieniającego, aby móc powierzyć pracownikowi inną pracę. Jeżeli zmiana warunków zatrudnienia ma mieć krótkotrwały charakter, pracodawca może w drodze polecenia służbowego powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy. Takie powierzenie nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego i może zostać dokonane drogą polecenia służbowego, nawet wydanego ustnie. Jednak, aby uniknąć wątpliwości i nieporozumień, polecenie wydane ustnie powinno zostać potwierdzone na piśmie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Warunki powierzenia


Pracodawca może powierzyć inną pracę niż określona w umowie, bez konieczności zmiany umowy w przypadku wystąpienia szczególnych potrzeb z jego strony. Przy czym oceny, co może zostać uznane za szczególną potrzebę, dokonuje sam pracodawca. W praktyce w większości będą to zdarzenia nagłe, których zasadniczo nie można wcześniej przewidzieć, a które w znacznym stopniu dezorganizują pracę w firmie.


Do takich sytuacji można zaliczyć m.in.:

- niespodziewaną chorobę pracownika lub kilku pracowników,

 niespodziewaną chorobę pracownika lub kilku pracowników,

- rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem w trybie art. 52 k.p.,

- dodatkowy ważny kontrakt lub zlecenie, które wymagałoby zwiększonej obsady pracowniczej przy wykonaniu określonego rodzaju prac,

- potrzeba specjalistycznej wiedzy lub umiejętności, którymi dysponuje jedynie pracownik, któremu praca ma zostać powierzona, np. awaria,

- potrzeba skorzystania ze specjalistycznych uprawnień pracownika, któremu praca ma zostać powierzona.


Dodatkowo praca, która ma zostać powierzona pracownikowi, musi odpowiadać jego kwalifikacjom i nie może powodować obniżenia wynagrodzenia. Przy czym kwalifikacje rozumiane są w tym przypadku nie tylko jako przygotowanie zawodowe (wykształcenie formalne, zdobyte doświadczenie zawodowe i potrzebne umiejętności), ale także właściwości psychofizyczne pracownika (predyspozycje psychiczne i zdolności do wykonywania określonych czynności z punktu widzenia zdrowia psychicznego - wyrok Sądu Najwyższego z 4 października 2000 r. I PKN 61/00 OSNP- wkł. 2001/10/9).


Oprócz tego praca, która ma zostać powierzona, musi być pracą dozwoloną pracownikowi pod względem zdrowotnym. Tym samym, jeśli jest to praca innego rodzaju czy wykonywana w innych warunkach, pracownik powinien zostać przebadany przez lekarza medycyny pracy pod kątem tego, czy może ją wykonywać.


Ostatnim warunkiem jest możliwość jej powierzenia jedynie na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w danym roku kalendarzowym. Chodzi tu o pełne 3 miesiące pracy. Jeśli więc w okresie powierzenia pracownikowi udzielono np. urlopu wypoczynkowego, wówczas o cały czas trwania urlopu (a więc niewykonywania pracy powierzonej) może w praktyce wydłużyć się okres powierzenia pracy. Podobnie jest w przypadku choroby czy urlopu bezpłatnego.


Przykład

Pracodawca powierzył pracownicy działu administracyjnego wykonywanie pracy sekretarki od października do końca grudnia. W styczniu ponownie polecił tej samej pracownicy dalsze wykonywanie pracy sekretarki do końca marca. De facto pracownica wykonywała tę pracę przez 6 miesięcy, ale pracodawca nie naruszył prawa, bowiem powierzenie nastąpiło przez okres 3 miesięcy w każdym roku kalendarzowym.


Powierzenie na okres dłuższy niż 3 miesiące


Po upływie okresu powierzenia innej pracy pracownik powraca na swoje dotychczasowe stanowisko, chyba że powierzenie miało miejsce w okresie wypowiedzenia warunków pracy i płacy, a pracownik przyjął nowe proponowane warunki zatrudnienia.

REKLAMA


Jeżeli jednak powierzenie innej pracy trwa dłużej niż 3 miesiące faktycznego jej wykonywania, a stanowisko pracy nie uległo zmianie w treści umowy o pracę, wówczas pracownik ma prawo domagać się na drodze sądowej powrotu na swoje dotychczasowe stanowisko, określone w umowie o pracę. Ponadto, jeśli takie zachowanie pracodawcy spowoduje szkodę pracownika, wówczas będzie on mógł dochodzić jej naprawienia przed sądem pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 4 grudnia 1997 r. I PKN 418/97, OSNP 1999/2/44). W takim przypadku, gdy po upływie 3 miesięcy pracodawca nadal powierza pracownikowi wykonywanie innej pracy niż określona w umowie o pracę przy jednoczesnym braku akceptacji ze strony pracownika, wówczas nienależycie wykonuje swoje obowiązki jako strona stosunku pracy. Przy czym brak akceptacji ze strony pracownika może przejawiać się np. w prośbach lub żądaniach przywrócenia do pracy na poprzednim stanowisku, kierowanych do pracodawcy zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej lub innym zachowaniu zmierzającym do okazania dezaprobaty.


Ustalając wysokość szkody pracownika, należy wziąć pod uwagę te składniki wynagrodzenia, które pracownik otrzymałby z uwagi na specyfikę wykonywanej pracy na stanowisku określonym w umowie o pracę, np. zwiększone dodatki, dodatkowe wynagrodzenie określone w przepisach wewnątrzzakładowych, nagrody. W szczególnych przypadkach mogłoby zostać uwzględnione nawet wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, uwzględniając stanowisko i doświadczenie zawodowe, a także specyfikę wykonywanej pracy na danym stanowisku.


Natomiast jeśli po upływie 3 miesięcy wykonywania innej pracy pracownik nie żąda powrotu na dotychczas zajmowane stanowisko pracy i nie sprzeciwia się dalszemu wykonywaniu innej pracy, można przyjąć, że akceptuje zmianę stanowiska pracy w sposób dorozumiany. Taka sytuacja powinna zostać jak najszybciej usankcjonowana aneksem do umowy o pracę, zmieniającym stanowisko pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA