| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy mogą otrzymać zwrot opłat

Firmy mogą otrzymać zwrot opłat

Do końca października przedsiębiorcy mogą występować o refundację urzędowych kosztów związanych ze zgłaszaniem wynalazków.


W ramach pilotażowego programu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Wsparcie na ochronę własności przemysłowej można już otrzymać zwrot opłat związanych ze zgłoszeniem wynalazków, wzorów użytkowych, przemysłowych lub znaków towarowych. Budżet programu to 500 tys. zł. Wnioski rozpatrywane są w kolejności zgłoszeń, aż do wyczerpania limitu. Wraz z dokumentami należy przedstawić faktury za poniesione nakłady w ciągu ostatniego półrocza. Dostać można co najmniej 4 tys. zł.


Polscy przedsiębiorcy w 2005 roku zgłosili do Urzędu Patentowego 2227 wynalazków. Rok później było ich już 2369.


- W tym roku liczba patentów będzie jeszcze większa - twierdzi minister gospodarki Piotr Woźniak.


Jednak wśród wniosków składanych do Europejskiego Urzędu Patentowego trudno natknąć się na pochodzące z Polski. W 2006 roku nasi przedsiębiorcy zgłosili ich niewiele ponad 100.


- Przeszkodą są koszty dokonywania zgłoszeń europejskich. To bariera szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw - uważa Andrzej Kacperski, prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.


- Nie najlepsza jest też świadomość przedsiębiorców w zakresie ochrony własności przemysłowej - dodaje.


- Urząd Patentowy RP dokłada starań, aby uprościć procedury uzyskiwania praw wyłącznych oraz przyspieszyć czas rozpatrywania zgłoszeń. Okres oczekiwania na uzyskanie patentu będzie jeszcze krótszy, gdy uda nam się pozyskać większą liczbę ekspertów - mówi Alicja Adamczak, prezes polskiego Urzędu Patentowego.


Wzrost to według niej dobry zwiastun.


Specjaliści z Urzędu Patentowego prognozują, że taki trend będzie się utrzymywał.


- Tempo wzrostu liczby zgłoszeń wynalazków i udzielanych patentów będzie jeszcze wzrastać, ale potrzeba na to czasu. Niezbędny jest dalszy wzrost nakładów na naukę i badania oraz systemowe działania na rzecz wzrostu świadomości społecznej o korzyściach wynikających z patentowania wynalazków - podkreśla Alicja Adamczak.


Zgłoszenia wynalazków i wzorów użytkowych świadczą o postępie technicznym. Dlatego należy efektywnie wykorzystywać wyniki prac naukowo-badawczych.


- System wspierania innowacyjności, dzięki funduszom unijnym, zdecydowanie się poprawił - mówi Andrzej Kacperski.


W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka przeznaczono 190 mln euro na rozwój innowacyjności w latach 2007-2013. Rząd opowiedział się za rozszerzeniem liczby podmiotów mogących otrzymać wsparcie finansowe z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jeśli nowelizacja ustawy o PARP wejdzie w życie, pieniądze będą mogli dostać przedsiębiorcy i osoby planujące rozpocząć działalność gospodarczą, jednostki naukowe, partnerzy społeczni organizacji pracodawców i organizacji związkowych oraz jednostki samorządu terytorialnego.


ZGŁOSZENIA DO URZĘDU PATENTOWEGO

- 19 574 zgłoszenia w 2005 roku

- 2227 zgłoszeń wynalazków w trybie krajowym w 2005 roku

- 20 131 zgłoszeń w 2006 roku

- 2369 zgłoszeń wynalazków w trybie krajowym w 2006 roku


Tomasz Augustyniak

tomasz.augustyniak@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »