REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy mogą otrzymać zwrot opłat

Tomasz Augustyniak

REKLAMA

Do końca października przedsiębiorcy mogą występować o refundację urzędowych kosztów związanych ze zgłaszaniem wynalazków.


REKLAMA

W ramach pilotażowego programu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Wsparcie na ochronę własności przemysłowej można już otrzymać zwrot opłat związanych ze zgłoszeniem wynalazków, wzorów użytkowych, przemysłowych lub znaków towarowych. Budżet programu to 500 tys. zł. Wnioski rozpatrywane są w kolejności zgłoszeń, aż do wyczerpania limitu. Wraz z dokumentami należy przedstawić faktury za poniesione nakłady w ciągu ostatniego półrocza. Dostać można co najmniej 4 tys. zł.


Polscy przedsiębiorcy w 2005 roku zgłosili do Urzędu Patentowego 2227 wynalazków. Rok później było ich już 2369.


- W tym roku liczba patentów będzie jeszcze większa - twierdzi minister gospodarki Piotr Woźniak.


Jednak wśród wniosków składanych do Europejskiego Urzędu Patentowego trudno natknąć się na pochodzące z Polski. W 2006 roku nasi przedsiębiorcy zgłosili ich niewiele ponad 100.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Przeszkodą są koszty dokonywania zgłoszeń europejskich. To bariera szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw - uważa Andrzej Kacperski, prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.


- Nie najlepsza jest też świadomość przedsiębiorców w zakresie ochrony własności przemysłowej - dodaje.


- Urząd Patentowy RP dokłada starań, aby uprościć procedury uzyskiwania praw wyłącznych oraz przyspieszyć czas rozpatrywania zgłoszeń. Okres oczekiwania na uzyskanie patentu będzie jeszcze krótszy, gdy uda nam się pozyskać większą liczbę ekspertów - mówi Alicja Adamczak, prezes polskiego Urzędu Patentowego.


Wzrost to według niej dobry zwiastun.


Specjaliści z Urzędu Patentowego prognozują, że taki trend będzie się utrzymywał.


- Tempo wzrostu liczby zgłoszeń wynalazków i udzielanych patentów będzie jeszcze wzrastać, ale potrzeba na to czasu. Niezbędny jest dalszy wzrost nakładów na naukę i badania oraz systemowe działania na rzecz wzrostu świadomości społecznej o korzyściach wynikających z patentowania wynalazków - podkreśla Alicja Adamczak.


Zgłoszenia wynalazków i wzorów użytkowych świadczą o postępie technicznym. Dlatego należy efektywnie wykorzystywać wyniki prac naukowo-badawczych.


- System wspierania innowacyjności, dzięki funduszom unijnym, zdecydowanie się poprawił - mówi Andrzej Kacperski.


W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka przeznaczono 190 mln euro na rozwój innowacyjności w latach 2007-2013. Rząd opowiedział się za rozszerzeniem liczby podmiotów mogących otrzymać wsparcie finansowe z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jeśli nowelizacja ustawy o PARP wejdzie w życie, pieniądze będą mogli dostać przedsiębiorcy i osoby planujące rozpocząć działalność gospodarczą, jednostki naukowe, partnerzy społeczni organizacji pracodawców i organizacji związkowych oraz jednostki samorządu terytorialnego.


ZGŁOSZENIA DO URZĘDU PATENTOWEGO

- 19 574 zgłoszenia w 2005 roku

- 2227 zgłoszeń wynalazków w trybie krajowym w 2005 roku

- 20 131 zgłoszeń w 2006 roku

- 2369 zgłoszeń wynalazków w trybie krajowym w 2006 roku


Tomasz Augustyniak

tomasz.augustyniak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA