| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Dlaczego warto wybrać leasing jako formę finansowania działalności przedsiębiorstw

Dlaczego warto wybrać leasing jako formę finansowania działalności przedsiębiorstw

Ruchomości i coraz częściej również nieruchomości są przedmiotem transakcji leasingowych. Elastyczność oferty sprawia, że rynek ciągle się rozwija.


Nieprzerwanie od 2002 roku obserwujemy rozwój rynku leasingu i jego kolejne doskonałe wyniki roczne. Również połowa 2007 roku zakończona została kolejnym sukcesem branży leasingowej - wyleasingowane ruchomości i nieruchomości osiągnęły wartość 15,4 mld zł (wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego wyniósł 70 proc.).


Dynamiczny rozwój rynku leasingu wynika z coraz szybszego rozwoju gospodarczego Polski, co w naturalny sposób wpływa na wzrost inwestycji, a tym samym na zainteresowanie leasingiem. Przedmiotem transakcji leasingowej mogą być zarówno nieruchomości, jak i ruchomości. W przypadku leasingu nieruchomości przedmiotem umowy są najczęściej budynki ukończone (takie jak: budynki biurowe, hale magazynowe, sklepy, super- i hipermarkety, centra logistyczne, autoryzowane salony samochodowe, hale/zakłady produkcyjne) wraz z prawem własności gruntu lub prawem wieczystego użytkowania gruntu wraz z częściami składowymi.


Jedną z głównych cech finansowania nieruchomości za pomocą leasingu jest elastyczność oferty i - co za tym idzie - dostosowanie warunków umowy do potrzeb i wymagań korzystającego. Przede wszystkim oznacza to możliwość spłacania rat leasingowych w perspektywie wielu lat, a także skorelowanie wysokości rat z możliwościami finansowymi korzystającego i charakterem prowadzonego przez niego biznesu (w umowie leasingu można uwzględnić np. sezonowość przychodów korzystającego). Elastyczność w dopasowywaniu umów to pochodna specyfiki finansowania, jaką jest leasing nieruchomości. Indywidualne podejście do klienta ma swoje korzenie w wartości zawieranych umów, które są najczęściej wyższe niż w przypadku umów dotyczących maszyn i urządzeń. Warto też pamiętać, że sam przedmiot leasingu (każda nieruchomość jest unikatowa) wiąże się m.in. z koniecznością każdorazowego przeprowadzenia procedur przygotowujących do zawarcia umowy leasingu. Polegają one m.in. na wykonaniu audytu prawnego, analizy kredytowej i wyceny nieruchomości. Korzystający może też wybrać najbardziej korzystny z jego punktu widzenia rodzaj leasingu. Może to być leasing operacyjny lub finansowy. Czynnikiem, który zachęca przedsiębiorców do korzystania z leasingu nieruchomości, jest możliwość wliczenia rat leasingowych (wraz z opłatami początkowymi) w koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu firma ma możliwość obniżenia wysokości zobowiązań podatkowych oraz może poprawić swoją płynność finansową. Ta forma finansowania daje również możliwości zdyskontowania przez klienta po okresie leasingu wzrostu ceny nieruchomości.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK