Dlaczego warto wybrać leasing jako formę finansowania działalności przedsiębiorstw
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nieprzerwanie od 2002 roku obserwujemy rozwój rynku leasingu i jego kolejne doskonałe wyniki roczne. Również połowa 2007 roku zakończona została kolejnym sukcesem branży leasingowej - wyleasingowane ruchomości i nieruchomości osiągnęły wartość 15,4 mld zł (wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego wyniósł 70 proc.).
Leasing nieruchomości
REKLAMA
Dynamiczny rozwój rynku leasingu wynika z coraz szybszego rozwoju gospodarczego Polski, co w naturalny sposób wpływa na wzrost inwestycji, a tym samym na zainteresowanie leasingiem. Przedmiotem transakcji leasingowej mogą być zarówno nieruchomości, jak i ruchomości. W przypadku leasingu nieruchomości przedmiotem umowy są najczęściej budynki ukończone (takie jak: budynki biurowe, hale magazynowe, sklepy, super- i hipermarkety, centra logistyczne, autoryzowane salony samochodowe, hale/zakłady produkcyjne) wraz z prawem własności gruntu lub prawem wieczystego użytkowania gruntu wraz z częściami składowymi.
Jedną z głównych cech finansowania nieruchomości za pomocą leasingu jest elastyczność oferty i - co za tym idzie - dostosowanie warunków umowy do potrzeb i wymagań korzystającego. Przede wszystkim oznacza to możliwość spłacania rat leasingowych w perspektywie wielu lat, a także skorelowanie wysokości rat z możliwościami finansowymi korzystającego i charakterem prowadzonego przez niego biznesu (w umowie leasingu można uwzględnić np. sezonowość przychodów korzystającego). Elastyczność w dopasowywaniu umów to pochodna specyfiki finansowania, jaką jest leasing nieruchomości. Indywidualne podejście do klienta ma swoje korzenie w wartości zawieranych umów, które są najczęściej wyższe niż w przypadku umów dotyczących maszyn i urządzeń. Warto też pamiętać, że sam przedmiot leasingu (każda nieruchomość jest unikatowa) wiąże się m.in. z koniecznością każdorazowego przeprowadzenia procedur przygotowujących do zawarcia umowy leasingu. Polegają one m.in. na wykonaniu audytu prawnego, analizy kredytowej i wyceny nieruchomości. Korzystający może też wybrać najbardziej korzystny z jego punktu widzenia rodzaj leasingu. Może to być leasing operacyjny lub finansowy. Czynnikiem, który zachęca przedsiębiorców do korzystania z leasingu nieruchomości, jest możliwość wliczenia rat leasingowych (wraz z opłatami początkowymi) w koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu firma ma możliwość obniżenia wysokości zobowiązań podatkowych oraz może poprawić swoją płynność finansową. Ta forma finansowania daje również możliwości zdyskontowania przez klienta po okresie leasingu wzrostu ceny nieruchomości.
Leasing ruchomości
W przypadku leasingu ruchomości przedmiotem umowy są najczęściej: maszyny i urządzenia (produkcyjne, przetwórcze i budowlane), linie produkcyjne i technologiczne, floty transportowe (samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe, naczepy, przyczepy, autobusy, wózki widłowe), sprzęt komputerowy i biurowy. W transakcjach dotyczących leasingu ruchomości klient wybiera przedmiot leasingu i jego dostawcę. Następnie podpisuje z firmą leasingową umowę leasingu na użytkowanie wybranego przez siebie środka trwałego. Po podpisaniu umowy firma leasingowa kupuje przedmiot u wskazanego dostawcy i oddaje go klientowi do użytkowania.
Leasing ruchomości ma zastosowanie zarówno w finansowaniu nabycia nowych środków trwałych, jak również, poprzez leasing zwrotny, już kupionych i pracujących w firmie.
Płynność i tarcza
REKLAMA
Leasing zwrotny - jest to forma leasingu polegająca na odkupieniu od klienta środków trwałych, będących jego własnością i oddaniu mu w użytkowanie na podstawie umowy leasingu. Taka transakcja pozwala na uwolnienie środków finansowych zamrożonych w sfinansowanych wcześniej inwestycjach. Umowy leasingu zwrotnego mogą być zawierane zarówno jako umowy leasingu operacyjnego, jak i finansowego.
Dodatkowe korzyści wynikające z leasingu ruchomości to: poprawa płynności finansowej klienta, uzyskanie efektu tarczy podatkowej - dzięki zaliczeniu całości rat leasingowych w koszt uzyskania przychodu (leasing operacyjny), możliwość dostosowania płatności rat leasingowych do przychodów klienta, przyspieszona amortyzacja środków trwałych, kompleksowa obsługa procesu zakupu środków trwałych, uproszczone procedury oraz możliwość finansowania do 100 proc. wartości przedmiotu leasingu.
MARIUSZ KURZAC
dyrektor marketingu i sprzedaży, członek zarządu ING LeaseA
REKLAMA
REKLAMA