REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europa inwestuje w cyfrowe domy przyszłości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Świderek

REKLAMA

Polska zdecydowanie odstaje od rozwiniętych krajów europejskich, jeśli chodzi o jakość usług szybkiego internetu. To, co dziś jest u nas standardem, było nim w Europie kilka lat temu.


REKLAMA

Tegoroczne berlińskie Broadband World Forum pokazuje, jak wielka jest przepaść między szybkim internetem w Polsce i Europie. Gdy my zachwycamy się dynamicznym wzrostem liczby szybkich łączy internetowych, świat mówi, co będzie jutro, pojutrze, czyli o cyfrowym domu, telewizji internetowej i potrzebnych do tego gigantycznych przepustowościach łączy i całej sieci.


- W 2020 roku 20 domowych użytkowników internetu będzie generowało większy ruch niż cały światowy internet w 1995 roku - przewiduje Tony Bates, z zarządu Cisco, światowego potentata w produkcji sprzętu do budowy sieci.

Vincente San Miguel, członek zarządu hiszpańskiej firmy Telefonica, pokazuje podobny przykład, ale daty są mniej odległe.


- W 2009 roku dziesięć mieszkań, w których dostępna będzie telewizja z internetu, będzie generowało większy ruch niż cały internet w Hiszpanii w 1997 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Telewizja internetowa rozwija się szybciej niż zakładano. W końcu tego roku będzie miała 11 mln klientów, o 6 mln więcej niż w 2006 roku, a w 2010 roku od 70 do 100 mln.


- 70 proc. ruchu związanego z wymianą plików w internecie (P2P) to wideo. P2P ma 38-proc. udział w ruchu globalnej sieci - dodaje Roland Mestric z Acaltel Lucent.


Zdaniem Tony''ego Batesa cztery najważniejsze usługi internetowe to poczta elektroniczna, handel elektroniczny, serwisy społecznościowe (typu MySpace) oraz wideo.


Według Stephana Scholza, członka zarządu Nokia Siemens Network, dostawcy sprzętu do budowy sieci, dziś na świecie 1 mld osób ma dostęp do telefonu stacjonarnego i komórkowego oraz do szybkiego internetu. W Polsce takich ludzi jest ok. 10 mln. Różnica polega na tym, że w Polsce są to łącza z reguły nie szybsze niż 2 Mb/s, a najczęściej 1 Mb/s, a w krajach rozwiniętych takie prędkości standardem były pięć, sześć lat temu. Dziś do dyspozycji klientów są prędkości co najmniej kilkakrotnie większe.


- W 2009 roku wprowadzimy łącza 50 Mb/s - mówi Vincente San Miguel.

REKLAMA


Zachodnioeuropejscy operatorzy i dostawcy sprzętu są zgodni, że aby zapewnić domowemu użytkownikowi poprawne działanie szybkiego internetu, internetowej telewizji oraz internetowych usług multimedialnych, potrzebne są łącza o przepustowości minimum 25 Mb/s. By w cyfrowym domu móc odbierać internetową telewizję o wysokiej rozdzielczości na kilku telewizorach, potrzebne są łącza wielokrotnie szybsze - na jeden kanał cyfrowej telewizji wysokiej rozdzielczości potrzeba 9,3 Mb/s - mówi Roland Mestric z Alcatel Lucent.


W Polsce - z przyczyn technicznych - jedynie nieliczni klienci największych operatorów telekomunikacyjnych i sieci kablowych mogą kupić łącza o przepustowości powyżej 10 Mb/s. Łączy umożliwiających transmisję z prędkością powyżej 20 Mb/s w ofercie nie ma żaden duży i średni gracz. Internetowa telewizja jest w powijakach. Oferuje ją Telekomunikacja Polska. Inni się przymierzają.


Zachodni operatorzy inwestują w infrastrukturę, która umożliwi oferowanie klientom usług cyfrowego domu. Owszem zewsząd słychać, że liberalizacja europejskiego rynku telekomunikacyjnego sprawia, że z tych inwestycji natychmiast korzystają konkurenci, ale inwestycje są niezbędne, aby powstrzymać spadek przychodów.


Z wyliczeń Alcatel Lucent wynika, że dotarcie ze światłowodem do domu (tzw. FTTH - umożliwia przesyłanie danych z prędkością 100 Mb/s) kosztuje 13-15 razy więcej niż miedziane łącze internetowe w technologii ADSL. Inwestycje w łącze VDSL (prędkość do 52 Mb/s) jest pięciokrotnie droższa niż w ADSL. Polskie telekomy nie inwestują ani w FTTH, ani w VDSL.


SZÓSTY KONGRES TECHNOLOGICZNY

W dniach 26-27 października odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie szósty Kongres Technologiczny, poświęcony najnowszym rozwiązaniom w branży teleinformatycznej. Gościem specjalnym będzie Bert Nordberg, wiceprezes szwedzkiego koncernu Ericsson. W dniu otwartym dla zwiedzających odbędą się prezentacje najnowszych, technologii i telefonów. Organizatorem Kongresu jest Polkomtel a partnerami największe światowe firmy branży teleinformatycznej. Więcej www.kongrestechnologiczny.pl


3,5 mln szerokopasmowych łączy internetowych będzie w Polsce na koniec 2007 roku - prognozują eksperci

na koniec czerwca 2007 r. było ich 2,92 mln


Tomasz Świderek

tomasz.swiderek@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

REKLAMA

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

REKLAMA

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

REKLAMA