REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europa inwestuje w cyfrowe domy przyszłości

Tomasz Świderek

REKLAMA

Polska zdecydowanie odstaje od rozwiniętych krajów europejskich, jeśli chodzi o jakość usług szybkiego internetu. To, co dziś jest u nas standardem, było nim w Europie kilka lat temu.


REKLAMA

Tegoroczne berlińskie Broadband World Forum pokazuje, jak wielka jest przepaść między szybkim internetem w Polsce i Europie. Gdy my zachwycamy się dynamicznym wzrostem liczby szybkich łączy internetowych, świat mówi, co będzie jutro, pojutrze, czyli o cyfrowym domu, telewizji internetowej i potrzebnych do tego gigantycznych przepustowościach łączy i całej sieci.


- W 2020 roku 20 domowych użytkowników internetu będzie generowało większy ruch niż cały światowy internet w 1995 roku - przewiduje Tony Bates, z zarządu Cisco, światowego potentata w produkcji sprzętu do budowy sieci.

Vincente San Miguel, członek zarządu hiszpańskiej firmy Telefonica, pokazuje podobny przykład, ale daty są mniej odległe.


- W 2009 roku dziesięć mieszkań, w których dostępna będzie telewizja z internetu, będzie generowało większy ruch niż cały internet w Hiszpanii w 1997 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Telewizja internetowa rozwija się szybciej niż zakładano. W końcu tego roku będzie miała 11 mln klientów, o 6 mln więcej niż w 2006 roku, a w 2010 roku od 70 do 100 mln.


- 70 proc. ruchu związanego z wymianą plików w internecie (P2P) to wideo. P2P ma 38-proc. udział w ruchu globalnej sieci - dodaje Roland Mestric z Acaltel Lucent.


Zdaniem Tony''ego Batesa cztery najważniejsze usługi internetowe to poczta elektroniczna, handel elektroniczny, serwisy społecznościowe (typu MySpace) oraz wideo.


Według Stephana Scholza, członka zarządu Nokia Siemens Network, dostawcy sprzętu do budowy sieci, dziś na świecie 1 mld osób ma dostęp do telefonu stacjonarnego i komórkowego oraz do szybkiego internetu. W Polsce takich ludzi jest ok. 10 mln. Różnica polega na tym, że w Polsce są to łącza z reguły nie szybsze niż 2 Mb/s, a najczęściej 1 Mb/s, a w krajach rozwiniętych takie prędkości standardem były pięć, sześć lat temu. Dziś do dyspozycji klientów są prędkości co najmniej kilkakrotnie większe.


- W 2009 roku wprowadzimy łącza 50 Mb/s - mówi Vincente San Miguel.

REKLAMA


Zachodnioeuropejscy operatorzy i dostawcy sprzętu są zgodni, że aby zapewnić domowemu użytkownikowi poprawne działanie szybkiego internetu, internetowej telewizji oraz internetowych usług multimedialnych, potrzebne są łącza o przepustowości minimum 25 Mb/s. By w cyfrowym domu móc odbierać internetową telewizję o wysokiej rozdzielczości na kilku telewizorach, potrzebne są łącza wielokrotnie szybsze - na jeden kanał cyfrowej telewizji wysokiej rozdzielczości potrzeba 9,3 Mb/s - mówi Roland Mestric z Alcatel Lucent.


W Polsce - z przyczyn technicznych - jedynie nieliczni klienci największych operatorów telekomunikacyjnych i sieci kablowych mogą kupić łącza o przepustowości powyżej 10 Mb/s. Łączy umożliwiających transmisję z prędkością powyżej 20 Mb/s w ofercie nie ma żaden duży i średni gracz. Internetowa telewizja jest w powijakach. Oferuje ją Telekomunikacja Polska. Inni się przymierzają.


Zachodni operatorzy inwestują w infrastrukturę, która umożliwi oferowanie klientom usług cyfrowego domu. Owszem zewsząd słychać, że liberalizacja europejskiego rynku telekomunikacyjnego sprawia, że z tych inwestycji natychmiast korzystają konkurenci, ale inwestycje są niezbędne, aby powstrzymać spadek przychodów.


Z wyliczeń Alcatel Lucent wynika, że dotarcie ze światłowodem do domu (tzw. FTTH - umożliwia przesyłanie danych z prędkością 100 Mb/s) kosztuje 13-15 razy więcej niż miedziane łącze internetowe w technologii ADSL. Inwestycje w łącze VDSL (prędkość do 52 Mb/s) jest pięciokrotnie droższa niż w ADSL. Polskie telekomy nie inwestują ani w FTTH, ani w VDSL.


SZÓSTY KONGRES TECHNOLOGICZNY

W dniach 26-27 października odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie szósty Kongres Technologiczny, poświęcony najnowszym rozwiązaniom w branży teleinformatycznej. Gościem specjalnym będzie Bert Nordberg, wiceprezes szwedzkiego koncernu Ericsson. W dniu otwartym dla zwiedzających odbędą się prezentacje najnowszych, technologii i telefonów. Organizatorem Kongresu jest Polkomtel a partnerami największe światowe firmy branży teleinformatycznej. Więcej www.kongrestechnologiczny.pl


3,5 mln szerokopasmowych łączy internetowych będzie w Polsce na koniec 2007 roku - prognozują eksperci

na koniec czerwca 2007 r. było ich 2,92 mln


Tomasz Świderek

tomasz.swiderek@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA