REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europa inwestuje w cyfrowe domy przyszłości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Świderek

REKLAMA

Polska zdecydowanie odstaje od rozwiniętych krajów europejskich, jeśli chodzi o jakość usług szybkiego internetu. To, co dziś jest u nas standardem, było nim w Europie kilka lat temu.


REKLAMA

Tegoroczne berlińskie Broadband World Forum pokazuje, jak wielka jest przepaść między szybkim internetem w Polsce i Europie. Gdy my zachwycamy się dynamicznym wzrostem liczby szybkich łączy internetowych, świat mówi, co będzie jutro, pojutrze, czyli o cyfrowym domu, telewizji internetowej i potrzebnych do tego gigantycznych przepustowościach łączy i całej sieci.


- W 2020 roku 20 domowych użytkowników internetu będzie generowało większy ruch niż cały światowy internet w 1995 roku - przewiduje Tony Bates, z zarządu Cisco, światowego potentata w produkcji sprzętu do budowy sieci.

Vincente San Miguel, członek zarządu hiszpańskiej firmy Telefonica, pokazuje podobny przykład, ale daty są mniej odległe.


- W 2009 roku dziesięć mieszkań, w których dostępna będzie telewizja z internetu, będzie generowało większy ruch niż cały internet w Hiszpanii w 1997 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Telewizja internetowa rozwija się szybciej niż zakładano. W końcu tego roku będzie miała 11 mln klientów, o 6 mln więcej niż w 2006 roku, a w 2010 roku od 70 do 100 mln.


- 70 proc. ruchu związanego z wymianą plików w internecie (P2P) to wideo. P2P ma 38-proc. udział w ruchu globalnej sieci - dodaje Roland Mestric z Acaltel Lucent.


Zdaniem Tony''ego Batesa cztery najważniejsze usługi internetowe to poczta elektroniczna, handel elektroniczny, serwisy społecznościowe (typu MySpace) oraz wideo.


Według Stephana Scholza, członka zarządu Nokia Siemens Network, dostawcy sprzętu do budowy sieci, dziś na świecie 1 mld osób ma dostęp do telefonu stacjonarnego i komórkowego oraz do szybkiego internetu. W Polsce takich ludzi jest ok. 10 mln. Różnica polega na tym, że w Polsce są to łącza z reguły nie szybsze niż 2 Mb/s, a najczęściej 1 Mb/s, a w krajach rozwiniętych takie prędkości standardem były pięć, sześć lat temu. Dziś do dyspozycji klientów są prędkości co najmniej kilkakrotnie większe.


- W 2009 roku wprowadzimy łącza 50 Mb/s - mówi Vincente San Miguel.

REKLAMA


Zachodnioeuropejscy operatorzy i dostawcy sprzętu są zgodni, że aby zapewnić domowemu użytkownikowi poprawne działanie szybkiego internetu, internetowej telewizji oraz internetowych usług multimedialnych, potrzebne są łącza o przepustowości minimum 25 Mb/s. By w cyfrowym domu móc odbierać internetową telewizję o wysokiej rozdzielczości na kilku telewizorach, potrzebne są łącza wielokrotnie szybsze - na jeden kanał cyfrowej telewizji wysokiej rozdzielczości potrzeba 9,3 Mb/s - mówi Roland Mestric z Alcatel Lucent.


W Polsce - z przyczyn technicznych - jedynie nieliczni klienci największych operatorów telekomunikacyjnych i sieci kablowych mogą kupić łącza o przepustowości powyżej 10 Mb/s. Łączy umożliwiających transmisję z prędkością powyżej 20 Mb/s w ofercie nie ma żaden duży i średni gracz. Internetowa telewizja jest w powijakach. Oferuje ją Telekomunikacja Polska. Inni się przymierzają.


Zachodni operatorzy inwestują w infrastrukturę, która umożliwi oferowanie klientom usług cyfrowego domu. Owszem zewsząd słychać, że liberalizacja europejskiego rynku telekomunikacyjnego sprawia, że z tych inwestycji natychmiast korzystają konkurenci, ale inwestycje są niezbędne, aby powstrzymać spadek przychodów.


Z wyliczeń Alcatel Lucent wynika, że dotarcie ze światłowodem do domu (tzw. FTTH - umożliwia przesyłanie danych z prędkością 100 Mb/s) kosztuje 13-15 razy więcej niż miedziane łącze internetowe w technologii ADSL. Inwestycje w łącze VDSL (prędkość do 52 Mb/s) jest pięciokrotnie droższa niż w ADSL. Polskie telekomy nie inwestują ani w FTTH, ani w VDSL.


SZÓSTY KONGRES TECHNOLOGICZNY

W dniach 26-27 października odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie szósty Kongres Technologiczny, poświęcony najnowszym rozwiązaniom w branży teleinformatycznej. Gościem specjalnym będzie Bert Nordberg, wiceprezes szwedzkiego koncernu Ericsson. W dniu otwartym dla zwiedzających odbędą się prezentacje najnowszych, technologii i telefonów. Organizatorem Kongresu jest Polkomtel a partnerami największe światowe firmy branży teleinformatycznej. Więcej www.kongrestechnologiczny.pl


3,5 mln szerokopasmowych łączy internetowych będzie w Polsce na koniec 2007 roku - prognozują eksperci

na koniec czerwca 2007 r. było ich 2,92 mln


Tomasz Świderek

tomasz.swiderek@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA