REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powinien wystarczyć internetowy wydruk z KRS

Dobromiła Niedzielska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Internetowe wydruki z Krajowego Rejestru Sądowego mają takie samo znaczenie prawne jak papierowe odpisy, wyciągi i zaświadczenia.


REKLAMA

Tak uważa coraz więcej prawników. Dlatego też adwokat czy radca prawny reprezentujący w procesie spółkę, aby wykazać, że pełnomocnictwa udzieliła mu uprawniona osoba, nie musi się już starać o wyciąg z KRS w formie tradycyjnego dokumentu. Sądy coraz częściej akceptują e-doku-menty, choć jeszcze nie powszechnie. Centralna Informacja udostępnia w sieci informacje o podmiotach wpisanych m.in. do rejestru przedsiębiorców, który jest częścią KRS.


Tradycjonaliści wolą papier


- Bez sensu jest przedstawianie w sądzie wydruków z internetu poświadczonych przez notariusza za zgodność z rejestrem uwidocznionym w internecie - podkreśla sędzia Wojciech Łukowski, prezes Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej.

Albo sąd uznaje, że wydruk ma cechy informacyjne dokumentu, albo nie i wtedy żąda odpisu, wyciągu czy zaświadczenia z KRS z pieczątką i podpisem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


- Zawsze przedstawiam wyciąg z KRS na papierze, z datą, pieczątką i podpisem. Używam dokumentów poświadczonych urzędowo. Nie chcę, by sąd pytał - skąd wiadomo, że informacje na wydruku są prawdziwe? Napisać sobie w komputerze i wydrukować można wszystko - mówi Włodzimierz Sarna, warszawski adwokat.


Sędziowie przyznają, że często kierują się rutyną i nie zastanawiają się, czy wydruk informacji udostępnianych przez KRS w internecie wystarczyłby do wykazania, że pełnomocnik jest właściwie umocowany.


- Nie ma gwarancji, że e-wy-druk jest autentyczny - uważa Małgorzata Niezgódka-Medek, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jeśli się okaże, że pełnomocnictwo w imieniu spółki wystawi osoba nieuprawniona, postępowanie będzie nieważne. Wszystko jednak zależy od wiarygodności źródła informacji. Jeżeli dane potwierdzi inny dokument, to również wydruk można uznać za zadowalający, dodaje sędzia.


- Jeśli sąd ma wątpliwości, przeprowadza postępowanie wyjaśniające - dodaje sędzia Niezgódka-Medek.

- Pewnym problemem jest to, że dane z KRS w internecie są aktualizowane raz w tygodniu. Jednak wyciągi też rzadko są z tego samego dnia, w którym zaczyna się postępowanie przed sądem - mówi sędzia Łukowski. Wydruk nie ma więc mniejszej wartości informacyjnej niż odpis z rejestru, podobnie jak uwierzytelniona przez pełnomocnika kserokopia odpisu z KRS - twierdzi sędzia.


Sąd Najwyższy uchwalił


Taką właśnie tezę, o zadowalającej mocy dowodowej kopii odpisu z KRS, zaprezentował Sąd Najwyższy w uchwale z 30 marca 2006 r. (sygn. akt III CZP 14/06). W jej uzasadnieniu uznał, że skoro pełnomocnik jest obowiązany dołączyć do pisma procesowego pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa, to dla wykazania umocowania organu osoby prawnej, udzielającego pełnomocnictwa, adwokat czy radca prawny może dołączyć zarówno wydany przez sąd odpis z właściwego rejestru, jak i uwierzytelniony przez siebie odpis czy kopię tego dokumentu. Sędziowie podkreślili, że rygorystyczne wymaganie dołączenia przez pełnomocnika odpisu z rejestru poświadczonego przez notariusza prowadzi do przedłużenia postępowania i wzrostu jego kosztów.


I choć uchwała SN rozstrzygająca zagadnienie prawne wiąże tylko w danej sprawie, to nie sposób nie brać jej pod uwagę w innych sytuacjach.


Przywiązanie do schematów


Także przekonanie o łatwości podrobienia informacji z internetu jest już nieuzasadnione. Dziś w wielu sklepach można kupić sprzęt, który pozwala na sfałszowanie każdego podpisu i pieczątki.


W ustawie o KRS powinien znaleźć się przepis stwierdzający, że wydruk ze stron internetowych KRS jest dokumentem, uważają prawnicy.


- Byłoby również dobrze, by w internecie był pełny rejestr przedsiębiorców - dodają prawnicy.


1,6 mln przedsiębiorców działało w 2005 roku


Umocnienie pełnomocnika procesowego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


DOBROMIŁA NIEDZIELSKA

dobromila.niedzielska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA