REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powinien wystarczyć internetowy wydruk z KRS

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dobromiła Niedzielska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Internetowe wydruki z Krajowego Rejestru Sądowego mają takie samo znaczenie prawne jak papierowe odpisy, wyciągi i zaświadczenia.


REKLAMA

Tak uważa coraz więcej prawników. Dlatego też adwokat czy radca prawny reprezentujący w procesie spółkę, aby wykazać, że pełnomocnictwa udzieliła mu uprawniona osoba, nie musi się już starać o wyciąg z KRS w formie tradycyjnego dokumentu. Sądy coraz częściej akceptują e-doku-menty, choć jeszcze nie powszechnie. Centralna Informacja udostępnia w sieci informacje o podmiotach wpisanych m.in. do rejestru przedsiębiorców, który jest częścią KRS.


Tradycjonaliści wolą papier


- Bez sensu jest przedstawianie w sądzie wydruków z internetu poświadczonych przez notariusza za zgodność z rejestrem uwidocznionym w internecie - podkreśla sędzia Wojciech Łukowski, prezes Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej.

Albo sąd uznaje, że wydruk ma cechy informacyjne dokumentu, albo nie i wtedy żąda odpisu, wyciągu czy zaświadczenia z KRS z pieczątką i podpisem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


- Zawsze przedstawiam wyciąg z KRS na papierze, z datą, pieczątką i podpisem. Używam dokumentów poświadczonych urzędowo. Nie chcę, by sąd pytał - skąd wiadomo, że informacje na wydruku są prawdziwe? Napisać sobie w komputerze i wydrukować można wszystko - mówi Włodzimierz Sarna, warszawski adwokat.


Sędziowie przyznają, że często kierują się rutyną i nie zastanawiają się, czy wydruk informacji udostępnianych przez KRS w internecie wystarczyłby do wykazania, że pełnomocnik jest właściwie umocowany.


- Nie ma gwarancji, że e-wy-druk jest autentyczny - uważa Małgorzata Niezgódka-Medek, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jeśli się okaże, że pełnomocnictwo w imieniu spółki wystawi osoba nieuprawniona, postępowanie będzie nieważne. Wszystko jednak zależy od wiarygodności źródła informacji. Jeżeli dane potwierdzi inny dokument, to również wydruk można uznać za zadowalający, dodaje sędzia.


- Jeśli sąd ma wątpliwości, przeprowadza postępowanie wyjaśniające - dodaje sędzia Niezgódka-Medek.

- Pewnym problemem jest to, że dane z KRS w internecie są aktualizowane raz w tygodniu. Jednak wyciągi też rzadko są z tego samego dnia, w którym zaczyna się postępowanie przed sądem - mówi sędzia Łukowski. Wydruk nie ma więc mniejszej wartości informacyjnej niż odpis z rejestru, podobnie jak uwierzytelniona przez pełnomocnika kserokopia odpisu z KRS - twierdzi sędzia.


Sąd Najwyższy uchwalił


Taką właśnie tezę, o zadowalającej mocy dowodowej kopii odpisu z KRS, zaprezentował Sąd Najwyższy w uchwale z 30 marca 2006 r. (sygn. akt III CZP 14/06). W jej uzasadnieniu uznał, że skoro pełnomocnik jest obowiązany dołączyć do pisma procesowego pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa, to dla wykazania umocowania organu osoby prawnej, udzielającego pełnomocnictwa, adwokat czy radca prawny może dołączyć zarówno wydany przez sąd odpis z właściwego rejestru, jak i uwierzytelniony przez siebie odpis czy kopię tego dokumentu. Sędziowie podkreślili, że rygorystyczne wymaganie dołączenia przez pełnomocnika odpisu z rejestru poświadczonego przez notariusza prowadzi do przedłużenia postępowania i wzrostu jego kosztów.


I choć uchwała SN rozstrzygająca zagadnienie prawne wiąże tylko w danej sprawie, to nie sposób nie brać jej pod uwagę w innych sytuacjach.


Przywiązanie do schematów


Także przekonanie o łatwości podrobienia informacji z internetu jest już nieuzasadnione. Dziś w wielu sklepach można kupić sprzęt, który pozwala na sfałszowanie każdego podpisu i pieczątki.


W ustawie o KRS powinien znaleźć się przepis stwierdzający, że wydruk ze stron internetowych KRS jest dokumentem, uważają prawnicy.


- Byłoby również dobrze, by w internecie był pełny rejestr przedsiębiorców - dodają prawnicy.


1,6 mln przedsiębiorców działało w 2005 roku


Umocnienie pełnomocnika procesowego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


DOBROMIŁA NIEDZIELSKA

dobromila.niedzielska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

REKLAMA

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

REKLAMA