REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Open Source dla biznesu – czym charakteryzuje się to rozwiązanie?

Jak oszczędzić na firmowym oprogramowaniu pozostając jednocześnie w pełni legalnym i bezpiecznym? Z pozoru trudne rozwiązanie, jednak po przeanalizowaniu możliwości, jakie oferuje nam rynek oprogramowania, istnieje wiele rozwiązań. Jednym z takich rozwiązań jest open source.

Duże dotacje dla podlaskich przedsiębiorców!

Rozpoczyna się wyścig po unijne dotacje w województwie podlaskim. Najbardziej innowacyjne pomysły nagradzane są unijną dotacją nawet w wysokości do 6 mln PLN. Wszystko co trzeba zrobić to posiadać nietuzinkowy pomysł na rozwój przedsiębiorstwa oraz złożyć w wymaganym terminie wniosek o przyznanie wsparcia. Jeśli posiadasz jakieś wątpliwości dotyczące aplikowania o unijne fundusze, ten artykuł pozwoli Ci je rozwiać!

Jaką drukarkę wybrać, aby druk był tani?

Koszty funkcjonowania biuro mogą sięgać nawet 5% wszystkich wydatków firmy. W obniżeniu ich poziomu pomóc może wybór taniej w eksploatacji drukarki. Na jakie urządzenie powinien zdecydować się mały przedsiębiorca?

Baca do kicia za oscypki

Na karę 6 miesięcy więzienia - w zawieszeniu na 2 lata - skazał Sąd Rejonowy w Nowym Targu bacę Wojciecha Gromadę z Zębu za produkcję oscypka bez wymaganego certyfikatu - poinformowała Kronika TVP Kraków.

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki zweryfikuje działalność BIG-ów

Ministerstwo Gospodarki przygotuje analizę funkcjonowania Biur Informacji Gospodarczej - zapowiedział w Sejmie wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak.

Kiedy możesz zakwestionować wysokie odsetki?

Najczęściej kwestia odsetek i ich wysokości jest określona przez kontrahentów w umowie. Nie zawsze jednak będą to zapisy skuteczne, ponieważ ustawodawca określił wysokość odsetek maksymalnych. Może się jednak zdarzyć, iż dopiero w postępowaniu egzekucyjnym pojawi się sposobność do zakwestionowania zawyżonych odsetek.

Wzrost WIBOR-u wydaje się nie do uniknięcia

Dzisiaj, podobnie jak wczoraj, decyzje inwestorów uwarunkowane są wiadomościami, dotyczącymi inflacji. W środę koreański bank centralny przedstawił wyższą prognozę tego wskaźnika, przewidującą, że ceny wzrosną o 3,9%, podczas kiedy wcześniej oczekiwano wzrostu rzędu 3,5%.

Wzrost WIBOR-u wydaje się nie do uniknięcia

Dzisiaj, podobnie jak wczoraj, decyzje inwestorów uwarunkowane są wiadomościami, dotyczącymi inflacji. W środę koreański bank centralny przedstawił wyższą prognozę tego wskaźnika, przewidującą, że ceny wzrosną o 3,9%, podczas kiedy wcześniej oczekiwano wzrostu rzędu 3,5%.

REKLAMA

Dalszy ciąg konsolidacji eurodolara

Notowania głównej pary walutowej w dalszym ciągu nie opuszczają przedziału 1,4400-1,4520. Dzisiaj na azjatyckim parkiecie kurs eurodolara przesunął się w stronę dolnej granicy tego rejonu, jednak im bardziej zbliżał się początek pracy europejskich giełd, tym bardziej euro umacniało się względem dolara, w rezultacie idąc w górę aż do 1,4500.

Rusza pomoc w uzyskaniu unijnych dotacji na sprzęt IT – firmy na start!

Nowy sprzęt do firmy – komputery, drukarki, serwery, plotery, aparaty, kamery… Jednym słowem niemal nowa firma, a wszystko to za niewielki wkład pieniężny? Brzmi jak sen przedsiębiorcy? Być może, ale to również prawda. Otóż ruszają dotacje unijne na sprzęt IT.

Nowe zasady rozliczania obrotu złomem - porada

Działając niejako w dobrej wierze, ustawodawca – począwszy od 1 kwietnia tego roku – zdecydował się wprowadzić nowe zasady rozliczania obrotu złomem na gruncie podatku od towarów i usług. Celem tych zmian jest bowiem eliminacja patologii w sektorze, które polegały między innymi na dokonywaniu fikcyjnych transakcji lub były dokonywane z wykorzystaniem tzw. firm „słupów”.

Zarządzanie informacjami w firmie – dla ponad 70% firm to spory problem

Zarządzanie informacją – dla wielu firm samo to pojęcie jest obce nie mówiąc o definicji, która się pod nim kryje. Z analiz statystycznych wynika, że procesy i narzędzia wspierające zarządzanie informacjami funkcjonują statystycznie tylko w co trzeciej firmie. Co gorsze, w większości funkcjonujących na rynku firm brakuje nawet jednolitych zasad zarządzania informacjami. Co to oznacza? Czy to generuje jakiekolwiek straty w firmie?

Informacja podsumowująca składana przez nabywcę - porada

W przypadku dokonywania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów może dochodzić do sytuacji, w których dostawca nie spełnił wszystkich warunków formalnych w państwie rozpoczęcia wysyłki lub transportu. Jak powinien się w tej sytuacji zachować nabywca?

GIODO: przetwarzanie danych o pracownikach nadal problematyczne

Zdaniem GIODO, Wojciecha Wiewiórowskiego kwestia przetwarzania danych pracowników i kandydatów do pracy przez pracodawców jest jednym z częstszych zastrzeżeń zgłaszanych do przepisów o ochronie danych osobowych.

LG Swift 2X i Swift Black – już dostępne w przedsprzedaży

LG Swift Black oraz Swift 2X, znane również pod nazwą Optimus już niedługo trafią na sklepowe półki w naszym kraju. Co ciekawe, już dziś chętni mogą składać zamówienia. Zanim jednak pierwsze sztuki pojawią się w Polsce, oficjalny dystrybutor LG uruchomił przedsprzedaż i już teraz można składać zamówienia na wspomniane wcześniej modele. Przypomnijmy sobie czym zaskoczą nowe telefony.

K-Touch W700 - chiński dwurdzeniowiec

Nie od dziś już wiemy, że chińska myśl techniczna może niekiedy zaskoczyć, a w ostatnich czasach coraz pozytywniej. Wiemy również, że na początku bieżącego roku w branży mobilnej rozpoczął się wyścig o palmę pierwszeństwa w produkcji smartfonów z wielordzeniowymi procesorami. Czy chiński telefon ma szansę na walkę z rynkowymi gigantami?

Inflacja zaszkodzi firmom transportowym?

Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w marcu 2011 r. zaskoczyły analityków. Wzrosły o 0,9 proc. w stosunku do poprzedzającego miesiąca. W porównaniu z marcem 2010 r. były wyższe o 4,3 proc.- wynika z szacunków GUS. Wysoka inflacja spowodowała także wzrost cen w branży transportowej.

Unia pomoże małym firmom

Komisja Europejska powróciła do pomysłu Jednolitego Rynku. Zakończenie projektu znacznie uprości spółkom z Polski i z innych państw członkowskich prowadzenie działalności na terenie całej Unii.

Który dysk będzie najbezpieczniejszy?

Zazwyczaj kupując dysk twardy nie myślimy o tym, że nasze dane w przyszłości mogą nagle zniknąć. Chcemy kupić dysk niezawodny i pewny, swego rodzaju sejf na nasze dane. Czym więc kierować się, podczas wyboru dysku, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie danych?

Przy rozliczeniach zagranicznych ważny jest kurs NBP

 Firma otrzymująca obce środki pieniężne przelicza je na złote, stosując średni kurs NBP. Spółka, współpracując z kontrahentami zagranicznymi, wystawia oraz otrzymuje faktury, w których należność czy też zobowiązania określone są w walucie.

Rachunek bez podpisu - w formie elektronicznej

Podatnicy nie muszą już podpisywać rachunków - od 11 marca 2011 r.  nastąpiło zrównanie wymogów formalnych co do sporządzenia rachunków i faktur. W konsekwencji oba rodzaje dokumentów można sporządzić i przekazać drogą elektroniczną. W przypadku wysłania rachunku e-mailem nie trzeba jednak spełnić warunków, jakie przepisy wymagają w odniesieniu do faktur VAT.

Odliczanie przez spółki darowizn na cele pożytku publicznego - porada

Przekazywanie darowizn na cele społeczne to nie tylko satysfakcja z pełnionej misji spółki. To również korzyść podatkowa. Kwoty takich darowizn mogą być odliczone od dochodu spółki kapitałowej, podlegającego opodatkowaniu, co stanowi wymierną korzyść dla przedsiębiorstwa.

Jak nie dać się oszukać pośrednikowi?

Eksperci przestrzegają przed nieuczciwymi pośrednikami, którzy sprzedają mieszkanie, nie uzyskawszy zgody właściciela w formie umowy pisemnej. Takie postępowanie jest nielegalne. W ciągu ostatnich 12 lat aż 346 pośredników, spośród blisko 16 tys. osób, pracujących w tym zawodzie, zostało ukaranych za postępowanie niezgodne z prawem. Jak uchronić się przed oszustami?

Jakie są zasady nakładania kary finansowej w procesie udzielania zamówień publicznych?

Ustawą nowelizującą Prawo zamówień publicznych wprowadzono nową instytucję prawną w postaci kary finansowej nakładanej przez Krajową Izbę Odwoławczą (sąd okręgowy). Kara finansowa nakładana jest w dwóch wysokościach – do 10% i do 5% wartości wynagrodzenia wykonawcy przewidzianego w zawartej umowie.

Jaka forma reklamy zainteresuje klientów?

Problem z dzisiejszą reklamą jest prosty - mało jest rzeczy, których ludzie jeszcze nie widzieli, a którymi dadzą się w łatwy sposób zaskoczyć. To, co jeszcze wczoraj było atrakcyjne i skuteczne – jutro staje się banalne, wręcz ignorowane przez klientów. Ekspert radzi jakie nowe pomysły mogą zainteresować współczesnego klienta.

Równowaga pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym - jak ją osiągnąć?

Pojęcie Work-Life Balance jest prawdziwym wyzwaniem dla dzisiejszych pracowników, którym coraz trudniej oddzielić czas spędzony w gronie najbliższych od zawodowych obowiązków. Gdy nadmiar pracy negatywnie wpływa na życie rodzinne, być może warto wyznaczyć sztywne granice pomiędzy tymi dwoma obszarami. Jak Polacy radzą sobie z tym problemem?

Jak rozpoznawane jest odwołanie w procesie udzielenia zamówienia?

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych dokonana ustawą z dnia 2 grudnia 2009 r. wprowadziła liczne zmiany w systemie środków ochrony prawnej. Modyfikacje wynikały przede wszystkim z konieczności dostosowania obowiązujących przepisów do regulacji unijnych. Jakie zmiany dotyczyły zasad rządzących rozpoznawaniem odwołania?

Mniej formalności przy kontrolach. Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o PIP

Mniej formalności przy kontrolach i możliwość odstąpienia od kary w przypadku drobnych uchybień u pracodawców, którzy dopiero rozpoczynają działalność - to niektóre zapisy projektu nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, nad którym pracuje Sejm.

Jak starać się o środki na inwestycje - minireportaż

Produkcja szyb to nie taka prosta sprawa jak mogłoby się wydawać. Wyciąć, wstawić w ramy, skleić i gotowe. Tak naprawdę jest to jednak skomplikowany i złożony proces, wymagający zaawansowanej technologii, a ta kosztuje. Przeczytaj historię podkrakowskiej firmy, której udało się uzyskać unijne dofinansowanie.

Londyński Citigroup warty przeszło 1 mld funtów

W poniedziałek Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy wzrostu gospodarczego w 2011 r. dla USA, wczoraj możliwość podobnego posunięcia sugerowali członkowie Międzynarodowej Agencji Energii. Nadal są oni zdania, że popyt na ropę naftową zwiększy się w tym roku, ale jednocześnie alarmowali, że ceny powyżej 100 USD za baryłkę są szkodliwe dla globalnej koniunktury.

Londyński Citigroup warty przeszło 1 mld funtów

W poniedziałek Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy wzrostu gospodarczego w 2011 r. dla USA, wczoraj możliwość podobnego posunięcia sugerowali członkowie Międzynarodowej Agencji Energii. Nadal są oni zdania, że popyt na ropę naftową zwiększy się w tym roku, ale jednocześnie alarmowali, że ceny powyżej 100 USD za baryłkę są szkodliwe dla globalnej koniunktury.

W oczekiwaniu na dane o inflacji

We wtorek kurs EUR/USD pokonał ważny opór na poziomie 1,45 i osiągnął wartość 1,4520. W miarę upływu sesji stabilizował się w przedziale 1,4460-1,4490. Przyczyn osiągnięcia przez eurodolara najwyższego od 15 miesięcy pułapu należy upatrywać się w deklaracji Chin, które wyraziły chęć kupna hiszpańskich obligacji.

Samsung Galaxy Tab bez 3G – Polska już ma, USA czeka

Firma Samsung Electronics zapowiedziała wprowadzenie na amerykański rynek nowego modelu tabletu Galaxy Tab, w wersji bez obsługi 3G, a więc tylko z kontrolerem Wi-Fi. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że model ten jest już dostępny w naszym kraju w cenie 1299. W Stanach nowy model pojawi się w sklepach w przyszłym tygodniu. A co dostaną nowi użytkownicy?

Dysk nowy i nieuszkodzony – jak to sprawdzić?

Kupując dysk w sklepie chcemy mieć pewność, że jest on w pełni sprawny i nowy. Niestety nie wszyscy sprzedawcy są w pełni uczciwi. Jak więc sprawdzić, czy zakupiony przez nas dysk jest w pełni sprawny oraz nowy?

Chłodzenie, łączenie i wyciszanie – pytania i odpowiedzi

Dysk twardy to jednak z najważniejszych części komputera. Oczywiście każda część jest równie ważna – bez procesora, pamięci czy karty graficznej komputer nie może działać. Jednak to z dyskiem twardym wiąże się mnóstwo wątpliwości i pytań. Czy dysk można wyciszyć? Czy trzeba go dodatkowo chłodzić i jakie dyski wybrać do macierzy RAID?

Zasady składania wniosku o wpis do CEIDG - porada

CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, jest centralnym ogólnopolskim rejestrem, który ma zacząć działać od 1 lipca 2011 r. Zastąpi on Ewidencję Działalności Gospodarczej prowadzoną przez każdą z gmin. Ekspert radzi według jaki zasad składany będzie wniosek o wpis do CEIDG.

Od 1 lipca firmę zarejestrujesz przez Internet

- Od 1 lipca 2011 r. każdy przedsiębiorca będzie mógł zarejestrować swoją firmę przez Internet posługując się formularzem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – zapowiada Ministerstwo Gospodarki.  Rewolucja w procesie zakładania działalności gospodarczej wynika z nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Kłopotliwa zasada konkurencyjności w PO KL

Beneficjenci narzekają na zasadę konkurencyjności już od momentu jej wprowadzenia. Czy doprecyzowanie przepisów nakładające dodatkowe obowiązki na beneficjentów rozwiąże problem?

Co się dzieje z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem, zaciąganym nawet na kilkadziesiąt lat. W tym czasie drogi wielu małżonków rozchodzą się. Co dzieje się z mieszkaniem i kredytem, gdy nie da się uniknąć rozwodu? Na to pytanie odpowiada ekspert.

Podwójne karanie za niepłacenie składek

Płatnik, który nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne, może zostać za to ukarany zarówno w postępowaniu przed ZUS, jak i w postępowaniu przed sądem. Takie podwójne karanie za ten sam czyn Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją RP.

Odliczenie VAT naliczonego z faktury zaliczkowej wystawionej przed zapłatą zaliczki

Nasza firma w swojej działalności gospodarczej nabywa towary i usługi od różnych dostawców. Za niektóre z nich jesteśmy zobowiązani wpłacić zaliczkę przed wykonaniem usługi lub otrzymaniem towaru. Zdarza się, że dostawca towarów lub usługodawca wystawią fakturę zaliczkową przed otrzymaniem zaliczki. Czy mamy prawo do odliczenia VAT z takiej faktury?

System kształcenia wciąż niedostosowany do rynku pracy

Na niedostosowanie kształcenia studentów do potrzeb rynku pracy narzekają pracodawcy i eksperci. Niektórzy proponują by młodzież zabrała się za zdobywanie zawodu w szkołach policealnych lub na kursach zamiast kończyć nieprzydatne studia.

PARP wypłacił już ponad 4 mld zł z funduszy unijnych

Od 2010 roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zleciła Bankowi Gospodarstwa Krajowego niemal 10 tys. przelewów z funduszy unijnych łącznie na ponad 4 mld zł. W tym roku wartość tych przelewów do firm oraz samorządów sięgnie rekordowych 5,4 mld zł.

Ucieczka od inflacyjnego dolara

Od początku wtorkowych notowań na giełdzie indeks dwudziestu największych spółek znajdował się pod kreską. Tym samym WIG20 oddalał się od granicy na wysokości 2900 pkt.

Eurodolar złamał opór na 1,45

Obietnice chińskiego rządu, który zapewnił, że w dalszym ciągu będzie kupować hiszpańskie obligacje, wspólna waluta wykorzystała do zwyżki na światowych rynkach. Każdy tego typu komunikat sprawia, że bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz, zgodnie z którym żaden kraj nie pójdzie w ślady Grecji, Irlandii i Portugalii, a „bailoutu” nie będzie.

Jak poprawnie wnieść odwołanie?

Wykonawca, który ma zamiar wnieść odwołanie musi się mieć na baczności. Niedopatrzenie może skutkować nieuwzględnieniem odwołania. Jakich czynności formalnych należy dokonać? Poniżej przytaczamy poradę Urzędu Zamówień Publicznych.

Jakie są wymogi formalne odwołania od wadliwej czynności zamawiającego?


Aby odwołanie od wadliwej czynności zamawiającego zostało uwzględnione powinno być nie tylko właściwie uzasadnione, ale także spełniać określone przez Pzp wymogi formalne. Jakie są zasady poprawnego formułowania odwołań?

Prawo do odwołania w zamówieniach publicznych - porada


Prawo zamówień publicznych zawiera obszerną regulację postępowania o udzielenie zamówienia. Czynności zamawiającego powinny być dokonywane zgodnie z przepisami ustawy Pzp. Od wadliwej czynności przysługuje odwołanie. Kiedy można je wnieść? Poniżej przytaczamy treść wyjaśnienia udzielonego przez Urząd Zamówień Publicznych.

Kiedy wykonawca może skorzystać ze środków ochrony, przystąpienia lub opozycji?


Ustawa Prawo zamówień publicznych szczegółowo reguluje kwestię uprawnienia do korzystania ze środków ochrony. Odpowiedź na pytanie czy w danej sytuacji można posłużyć się określonymi prawnie środkami może nie być prosta.

Dlaczego wykonawca nie wniesie protestu?


Dnia 29 stycznia 2010 r. zmieniły się przepisy dotyczące procedur odwoławczych w zamówieniach publicznych. Od chwili wejścia w życie nowelizacji wykonawcy w praktyce utracili możliwość korzystania z instytucji protestu. Czy na tym stracili? Przeczytaj.

REKLAMA