REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podstawowe błędy w strategiach sklepów Internetowych – cena i towar

Kamil Rogala
Rynek sklepów internetowych i ogólnie pojętego e-biznesu jest bardzo szeroki i okupowany przez wielu przedsiębiorców.
Rynek sklepów internetowych i ogólnie pojętego e-biznesu jest bardzo szeroki i okupowany przez wielu przedsiębiorców.

REKLAMA

REKLAMA

Wielu właścicieli sklepów internetowych myśli, że najniższe ceny i szerokość asortymentu to jedyny słuszny środek na rozwinięcie e-biznesu w postaci sklepu internetowego. Tak wg. nich wygląda prawidłowa strategia marketingowa. Ale gdyby tak najniższe ceny zamienić na ceny przystępne dla Klienta, a szerokość asortymentu przekształcić w jego głębokość w danym szczeblu, z pewnością powstałaby strategia lepsza niż inne, „jedyne i słuszne” strategie marketingowe. Jak więc zaplanować strategię dochodowego sklepu internetowego?

Co prawda istnieje wiele strategii marketingowych wycelowanych w sklepy internetowe, między innymi marketing mix i pojęcia z nim związane, to ich praktyczna realizacja i wdrażanie często pozostawia wiele do życzenia. Błędy są popełniane głównie ze względu na nieznajomość, niezrozumienie czy nawet przewartościowanie pojedynczych składowych marketingu. Strategia marketingowa działa prawidłowo jako całość, a jakiekolwiek ustępstwo lub rozwinięcie jednego z jej podpunktów może zepsuć cały efekt.

REKLAMA

REKLAMA

Wielu właścicieli sklepów zbyt poważnie bierze sobie do serca strategię przystępnych cen, myląc jednocześnie to pojęcie z pojęciem niskich cen. Owszem, sklep może mieć wielu klientów, ale dochód przedsiębiorstwa nie będzie odpowiednio wysoki i w pewnym momencie, być może w chwili kryzysu ceny poszybują w górę odstraszając większość „wiernych” dotychczasowych klientów.

Jeśli mamy zamiar otworzyć sklep internetowy lub całkowicie zrewolucjonizować już istniejący, a za główną strategię i najważniejszą cechę naszej oferty przyjmiemy najniższe na rynku ceny, powinniśmy jeszcze raz zaplanować strategię, gdyż takie plany i pomysły ma większość innych sprzedawców na rynku.

Zobacz również: Jak wydłużyć żywotność baterii w telefonie? – rodzaje baterii

Jeśli jednak zamiast najniższej na rynku ceny, naszą główną strategią będzie najszerszy asortyment danego towaru na rynku… również powinniśmy przemyśleć naszą strategię, gdyż taki sam pomysł ma większość przedsiębiorców i oczywiście naszych konkurentów na rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jaka strategia będzie najlepsza? Warto pamiętać, że rynek sklepów internetowych i ogólnie pojętego e-biznesu jest bardzo szeroki i okupowany przez wielu przedsiębiorców. Dla nowych graczy największą szansą na zaistnienie jest indywidualne i nieco oryginalne podejście do tematu. Jeśli planujemy strategię i myślimy tak samo jak większość naszych konkurentów, nasze szanse na wygraną są znikome.

Oczywiście nie możemy zaprzeczyć, że cena to jeden z głównych czynników warunkujących skuteczną sprzedaż w sklepie internetowym. Istotnym jest również fakt, że asortyment pożądany przez rynek to ważny czynnik, który bezpośrednio przekłada się na zyski sklepu. Niestety w przypadku niektórych przedsiębiorców postrzeganie tych zasad jest przesadnie zasadnicze i radykalne. Najniższe ceny i najszerszy asortyment to nie najlepsza strategia.

Sprawdź też: Jak wprowadzić modułowe centra danych do firmy?

Połączenie tych dwóch składowych w najwyższych możliwych dawkach (najniższe ceny – najszerszy asortyment) to nadal za mało na potrzeby marketingu dochodowego sklepu internetowego. Dopiero odpowiednie wyważenie proporcji, pewne ustępstwa jak również nietypowe eksperymenty są w stanie wybić nową firmę ponad innych rynkowych graczy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA