reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Branża internetowa nie będzie płacić za informację publiczną

Branża internetowa nie będzie płacić za informację publiczną

Do Sejmu trafił projekt projekt ustawy o dostępie do informacji publicznej. Głównym założeniem nowych przepisów jest nadanie informacji publicznej nieodpłatnego charakteru.

Rząd przyjął już projekt ustawy o dostępie do informacji publicznej. – Projekt jest już fizycznie w drodze do Sejmu. Będę namawiał marszałków, aby potraktowali ten projekt jako pilny, tak aby możliwe było jego przyjęcie jeszcze w tej kadencji parlamentu – powiedział szef rządu.

Dzięki nowemu prawu dostęp do informacji publicznej będzie z zasady nieodpłatny, a instytucje publiczne nie będą mogły czerpać zysków z jej udostępniania. Projekt przewiduje ponadto wprowadzenie centralnego repozytorium danych publicznych, które ułatwi dostęp do informacji publicznej.

Premier przypomniał także, że w Ministerstwie Gospodarki przygotowywane są rozwiązania, dzięki którym możliwa będzie konsultacja projektów ustaw czy rozporządzeń przez Internet. Rząd przyjął również projekt założeń do nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Projekt zakłada stworzenie szybkiego mechanizmu umożliwiającego użytkownikom ochronę swoich praw w Internecie, np. w przypadku zamieszczenia w sieci bezprawnych informacji.

Polecamy: O czym pamiętać otwierając e-sklep - 7 kroków

Szef rządu odniósł się także do problemu retencji, czyli przechowywania danych telekomunikacyjnych. – Przygotowaliśmy propozycje łagodzące ten reżim – powiedział premier. Wśród zaproponowanych przez rząd rozwiązań znajduje się skrócenie okresu retencji danych z dwóch lat do jednego roku, ograniczenie wykorzystywania danych podlegających retencji do ścigania poważnych przestępstw, czy wprowadzenie obowiązku niszczenia danych zbędnych.

Polecamy: Poradnik: Sklep internetowy a podatek VAT

Źródło: KPRM

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Branża internetowa nie będzie płacić za informację publiczną
Branża internetowa nie będzie płacić za informację publiczną

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama