Jak założyć e-sklep? - kapitał na start
REKLAMA
REKLAMA
Dofinansowanie z Unii
REKLAMA
Szukając pieniędzy na swój biznes powinniśmy zwrócić uwagę na możliwości jakie oferuje Unia. Programów, w ramach których można uzyskać dofinansowanie jest kilka, jednak w naszym przypadku powinniśmy skupić się na dwóch: Działanie 6.2 Program Operacyjny Kapitał Ludzki oraz Działanie 8.1/8.2 Innowacyjna Gospodarka. Pierwszy z nich skierowany jest do osób bezrobotnych, które nie były zatrudnione przez okres minimum 12 miesięcy.
REKLAMA
W jego ramach możemy otrzymać bezzwrotną pożyczkę w wysokości 40 tysięcy złotych oraz dodatkowo wsparcie pomostowe wypłacane przez 6 miesięcy. Jednym z warunków uzyskania pożyczki jest posiadanie 10 procent wnioskowanej kwoty. Drugi z programów skierowany jest do młodych przedsiębiorców, którzy poszukują pieniędzy na internetowe startupy. Co prawda w tym przypadku kwoty dofinansowania są znacznie wyższe, sięgają kilkuset tysięcy złotych, jednak selekcja projektów jest również znacznie bardziej rygorystyczna.
Zobacz: Obowiązki prawne sklepu internetowego
Kapitał z urzędu pracy
Alternatywą dla unijnych pieniędzy są dofinansowania z powiatowych urzędów pracy. W tym przypadku możemy się ubiegać o kwotę 18 tysięcy złotych.
Warunki otrzymania pieniędzy są różne dla każdego z urzędów, jednak w większości przypadków dotyczą okresu bycia zarejestrowanym jako osoba bezrobotna.
Polecamy: Jak założyć własną firmę?
Fundusze i banki
REKLAMA
Trzecią grupę instytucji, od których można pozyskać kapitał są Fundusze Mikroprzedsiębiorczości oraz banki. Fundusz Mikro, jako organizacja non-profit działająca od 1994 roku udziela pożyczek na własny biznes. Kwota jaką możemy uzyskać to 7 tysięcy złotych , pod warunkiem, że posiadamy trzech poręczycieli. Niewątpliwą zaletą jest to, że pieniądze otrzymujemy szybko i bez przesadnych formalności.
Szukając kapitału na rozpoczęcie działalności możemy także wnioskować o pożyczkę do Banku Gospodarstwa Krajowego. Wnioskodawcą powinna być osoba bezrobotna, która nie przekroczyła 25. roku życia lub 27. jeżeli posiada wyższe wykształcenie. Kwota pożyczki nie przekracza 40 tysięcy złotych, a okres spłaty wynosi 36 miesięcy.
Polecamy: serwis Zakładam firmę
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA