REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwrócić uwagę przed założeniem „kredytowej pętli na szyję”?

 Comperia.pl
Porównywarka finansowa nr 1
Wybierając zadłużenie w złotym, godzimy się na wyższe oprocentowanie.
Wybierając zadłużenie w złotym, godzimy się na wyższe oprocentowanie.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zakładając „kredytową pętlę na szyję”, staramy się nie myśleć o konsekwencjach, jakie przyniesie to ze sobą w przyszłości. Gdzie najbardziej opłaca się pozyskać finansowanie we franku lub euro? Ekspert podpowiada, do którego banku udać się po kredyt walutowy.

Przy obecnych cenach mieszkań, nabycie własnych czterech ścian zazwyczaj łączy się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Jak powszechnie wiadomo, banki nie są instytucjami charytatywnymi i nie sprezentują nikomu nieruchomości. Co gorsza, w razie niewypłacalności, w ostateczności, jak mawiają prawnicy „trzeba liczyć się z możliwości utraty lokum”. Tym bardziej warto dobrze zastanowić się nad wyborem finansowania i dokonać stosownych wyliczeń, zanim udam się do banku.

REKLAMA

Absolutnie podstawowa rada, jaką warto wziąć sobie do serca, to „mierz siły na zamiary”. Być może zabrzmi to bezwzględnie, ale Polska wciąż jest krajem na dorobku, a większości naszych rodaków nie stać na własny dom.

Kolejnym krokiem jest znalezienie – najlepiej wśród przyjaciół i rodziny – sojuszników, gotowych wesprzeć nas w godzinie nieszczęścia. Jeśli nikt nie obieca nam, że w razie ewentualnych kłopotów finansowych pożyczy nam kilka tysięcy zł, wówczas trzeba powiedzieć sobie szczerze: nie mamy zabezpieczenia, więc albo rezygnujemy z kredytu albo… ubezpieczamy go.

Dowiedz się także: Jakie promocje kredytów hipotecznych oferują banki?

REKLAMA

Kiedy już realnie ocenimy siłę nabywczą naszych portfeli, czeka nas wybór waluty, w jakiej zaciągniemy kredyt. Kredyt w PLN oznacza wyższe oprocentowanie, ale mniejsze ryzyko, zaś kredyty w walutach obcych na odwrót – są niżej oprocentowane i mniej stabilne. Można stracić lub zyskać, m.in. na kursie walut, spreadach i kondycji gospodarki, wyrażonej stopami procentowymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli nie boimy się ryzyka, o którym mowa, czeka nas już tylko zapoznanie się z ofertą banków, porównanie dostępnych produktów finansowych i wdrożenie wybranej opcji w życie. Ale do rzeczy: gdzie jest obecnie najtaniej, jeśli chodzi o kredyty w euro i frankach szwajcarskich?

Polecamy serwis: Budżet domowy

Kredyt w euro

Po przeanalizowaniu aktualnej sytuacji na rynku kredytów hipotecznych, denominowanych do waluty Eurolandu, warto udać się do jednego z 5 banków, wymienionych poniżej. Wybór konkretnej oferty uzależniony jest od tego, czy dysponujemy wkładem własnym (tabela 1) czy jednak nie (tabela 2). Na koniec kwietnia najbardziej opłacalnym rozwiązaniem był wariant z wkładem własnym oraz zakupem innych produktów kredytobiorcy w ramach cross-sellingu.

Kredyt we franku

Jak łatwo odczytać z poniższych zestawień, w kredytach denominowanych do waluty Helwetów przodują inne banki. W przypadku franka wkład własny jest konieczny, i to nie tylko ze względu na lepsze warunki.

Na koniec warto przestrzec wszystkich czytelników przed pochopnym wyborem kredytu hipotecznego. Postanowienie o zadłużeniu się na kilkadziesiąt lat może okazać się jedną z najważniejszych decyzji życiowych. Tytułowa „pętla na szyję” jest jedynie przestrogą, zwłaszcza dla optymistów w różowych okularach, którym wydaje się, że im na pewno w życiu wszystko się uda. Takim osobom wydaje się, że smutne lub niekiedy tragiczne historie ludzi – chociażby takie, jak ta, przedstawiona w filmie „Plac zbawiciela” – im nie mogą się przydarzyć. Tymczasem los lubi płatać figle, a „życie na kredyt” prawie nigdy nie jest „usłane różami” – z tym faktem trzeba się liczyć.

Mikołaj Fidziński, Paweł Puchalski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA