| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Czy ceny mieszkań są stabilne?

Czy ceny mieszkań są stabilne?

Wartość indeksu cen transakcyjnych w kwietniu wyniosła niemalże tyle samo co w marcu, zmniejszając się jedynie o 0,02 proc., do poziomu 877,44 pkt. Eksperci zauważyli, że w skali roku miał miejsce spadek o 2,8 proc. Po uwzględnieniu rocznej inflacji na poziomie 4,3 proc., realny roczny spadek cen transakcyjnych w największych miastach Polski wyniósł 6,5 proc. Jak przekłada się to stopień trudności w znalezieniu własnego lokum?

Przy przeciętnym wynagrodzeniu, podawanym przez GUS, które wzrosło o 4 proc., czyli w tempie bliskim stopie inflacji, oznacza to przyzwoity wzrost dostępności mieszkań dla potencjalnych nabywców. A swoje dokładają też banki, obniżające koszty kredytów hipotecznych. Niektóre z instytucji oferują już nawet marże poniżej 1 pkt. proc., oglądane ostatnio w szczytowej fazie boomu mieszkaniowego, w latach 2006-2008.

I faktycznie, mamy do czynienia ze wzrostem liczby transakcji na rynku. Przy obliczaniu indeksu w kwietniu uwzględniono ich ponad 3,3 tys. To nowy rekord, wyższy o 4,4 proc. od poprzedniego, ustanowionego w grudniu ubiegłego roku. Licząc rok do roku, liczba transakcji podskoczyła o 27,9 proc., a miesiąc do miesiąca – o 8,4 proc

Przeczytaj również: W których dzielnicach Krakowa można znaleźć atrakcyjne mieszkania?

W połowie monitorowanych miast w kwietniu mediana cen transakcyjnych wzrosła, a w połowie spadła. Największe wzrosty miały miejsce w Gdyni (5,8 proc.), Lublinie (4 proc.) i Gdańsku (3 proc.). Z kolei największa przecena dotknęła Katowice (3,6 proc), Łódź (2,9 proc.) i Szczecin (2,8 proc.). W Warszawie, posiadającej najobszerniejszy rynek, odpowiadający za ok. jedną trzecią wszystkich uwzględnianych przy obliczaniu indeksu transakcji, w ubiegłym miesiącu ceny spadły o 0,4 proc. W ciągu 12 miesięcy mediana cen najmocniej obniżyła się w Bydgoszczy (7,5 proc.), Szczecinie (6 proc.) i Wrocławiu (4 proc.). Pomimo spadku indeksu, można jednak znaleźć miasta, w których zaobserwowano wzrost, a należą do nich m.in. Białystok (2,5 proc.), Gdańsk (1,5 proc.) i Łódź (0,5 proc.).

Polecamy serwis: Inwestycje

Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest względnie stabilna, co potwierdza opublikowany indeks cen transakcyjnych, liczony w oparciu o operacje, dokonywane przez klientów Open Finance i Home Broker. Przybywa chętnych do zakupu mieszkania, do czego skłania rosnąca dostępność lokali. Choć zakłada się, że liczba transakcji będzie nadal systematycznie rosnąć, w skali roku ceny powinny zanotować kilkuprocentowy, realny spadek. Trzeba bowiem pamiętać o wciąż wysokiej podaży nowych mieszkań, a także o podwyżkach stóp procentowych w wydaniu RPP, które przyczynią się do przystopowania procesu obniżania ceny kredytu hipotecznego – banki nie będą obniżać marż w nieskończoność, a poziom 1 pkt. proc. wydaje się być absolutnym minimum.

Czytaj także

Ekspert:

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pod koniec kwietnia zawarto rekordowo dużo transakcji – sprzedano 3,3 tys. mieszkań.
Pod koniec kwietnia zawarto rekordowo dużo transakcji – sprzedano 3,3 tys. mieszkań.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Bryła

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »