reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Czy ceny mieszkań są stabilne?

Czy ceny mieszkań są stabilne?

Wartość indeksu cen transakcyjnych w kwietniu wyniosła niemalże tyle samo co w marcu, zmniejszając się jedynie o 0,02 proc., do poziomu 877,44 pkt. Eksperci zauważyli, że w skali roku miał miejsce spadek o 2,8 proc. Po uwzględnieniu rocznej inflacji na poziomie 4,3 proc., realny roczny spadek cen transakcyjnych w największych miastach Polski wyniósł 6,5 proc. Jak przekłada się to stopień trudności w znalezieniu własnego lokum?

Przy przeciętnym wynagrodzeniu, podawanym przez GUS, które wzrosło o 4 proc., czyli w tempie bliskim stopie inflacji, oznacza to przyzwoity wzrost dostępności mieszkań dla potencjalnych nabywców. A swoje dokładają też banki, obniżające koszty kredytów hipotecznych. Niektóre z instytucji oferują już nawet marże poniżej 1 pkt. proc., oglądane ostatnio w szczytowej fazie boomu mieszkaniowego, w latach 2006-2008.

I faktycznie, mamy do czynienia ze wzrostem liczby transakcji na rynku. Przy obliczaniu indeksu w kwietniu uwzględniono ich ponad 3,3 tys. To nowy rekord, wyższy o 4,4 proc. od poprzedniego, ustanowionego w grudniu ubiegłego roku. Licząc rok do roku, liczba transakcji podskoczyła o 27,9 proc., a miesiąc do miesiąca – o 8,4 proc

Przeczytaj również: W których dzielnicach Krakowa można znaleźć atrakcyjne mieszkania?

W połowie monitorowanych miast w kwietniu mediana cen transakcyjnych wzrosła, a w połowie spadła. Największe wzrosty miały miejsce w Gdyni (5,8 proc.), Lublinie (4 proc.) i Gdańsku (3 proc.). Z kolei największa przecena dotknęła Katowice (3,6 proc), Łódź (2,9 proc.) i Szczecin (2,8 proc.). W Warszawie, posiadającej najobszerniejszy rynek, odpowiadający za ok. jedną trzecią wszystkich uwzględnianych przy obliczaniu indeksu transakcji, w ubiegłym miesiącu ceny spadły o 0,4 proc. W ciągu 12 miesięcy mediana cen najmocniej obniżyła się w Bydgoszczy (7,5 proc.), Szczecinie (6 proc.) i Wrocławiu (4 proc.). Pomimo spadku indeksu, można jednak znaleźć miasta, w których zaobserwowano wzrost, a należą do nich m.in. Białystok (2,5 proc.), Gdańsk (1,5 proc.) i Łódź (0,5 proc.).

Polecamy serwis: Inwestycje

Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest względnie stabilna, co potwierdza opublikowany indeks cen transakcyjnych, liczony w oparciu o operacje, dokonywane przez klientów Open Finance i Home Broker. Przybywa chętnych do zakupu mieszkania, do czego skłania rosnąca dostępność lokali. Choć zakłada się, że liczba transakcji będzie nadal systematycznie rosnąć, w skali roku ceny powinny zanotować kilkuprocentowy, realny spadek. Trzeba bowiem pamiętać o wciąż wysokiej podaży nowych mieszkań, a także o podwyżkach stóp procentowych w wydaniu RPP, które przyczynią się do przystopowania procesu obniżania ceny kredytu hipotecznego – banki nie będą obniżać marż w nieskończoność, a poziom 1 pkt. proc. wydaje się być absolutnym minimum.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pod koniec kwietnia zawarto rekordowo dużo transakcji – sprzedano 3,3 tys. mieszkań.
Pod koniec kwietnia zawarto rekordowo dużo transakcji – sprzedano 3,3 tys. mieszkań.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Romuald Pilitowski

Prezes Zarządu Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama